Image
3.1.2013 0 Comments

Canonical predstavil nový operačný systém Ubuntu pre smartfóny

Ubuntu včera predstavil vlastný operačný systém pre smartfóny. Ten prináša výhody operačného systému Ubuntu pre PC do mobilných zariadení a ponúka zbrusu nové používateľské prostredie, ktoré pre lepší používateľský zážitok využíva všetky štyri okraje obrazovky.

Ubuntu-pre-mobilné-zariadenia.png

Od Ubuntu pre telefóny sa očakáva, že bude populárny najmä v podnikových riešeniach, kde je spojenie výhod počítačov, tenkého klienta (thin client) a telefónu do jedného zariadenia viac než vítaná. Ubuntu je už teraz jedným z najrozšírenejších desktopových operačných systémov vo firemnom prostredí, ktorý sa používa v najrôznejších odvetviach zameraných na bezpečnosť, cenu a ovládateľnosť. "Príležitosť vidíme aj v telefónoch používaných pre telefonovanie, posielanie SMS, či emailov alebo prehliadanie webu, kde Ubuntu vyniká vďaka natívnym aplikáciam a štýlovému používateľskému prostrediu.", povedal Jane Silber, CEO Canonical.

Ubuntu-pre-telefony-2.png

Tvorcovia systému uvádzajú, že Ubuntu pre mobilné zariadenia poskytuje rýchle odozvy aj pri použití lacného hardvéru. Systém totižto nepoužíva Java Virtual Machine, takže všetky základné aplikácie bežia plnou rýchlosťou s malými nárokmi na pamäť. Čo je však zaujímavé, Ubuntu sa rozdeľuje na dve kategórie. Prvá je určená pre bežne dostupné smartfóny s nižším výkonom a druhá kategória je určená pre "supertelefóny", na ktorých budete môcť spustiť plnohodnotný systém Ubuntu pre PC.

Hlavné vlastnosti Ubuntu pre mobilné zariadenia:

- Ovládanie pomocou gest zo všetkých štyroch okrajov telefónu. Jednoduchým pohybom prsta môžete napríklad vyhľadávať alebo prepínať sa medzi aplikáciami rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým.
- Ovládacie prvky sa zobrazia len vtedy keď to chce samotný používateľ
- Globálne vyhľadávanie pre aplikácie, obsah a produkty
- Hlasové a textové príkazy v akejkoľvek aplikácii
- Podpora natívnych, web alebo HTML5 aplikácií
- Personálna uvítacia obrazovka

Ubuntu umožňuje výrobcom jednoduché prispôsobenie pre pre vlastné aplikácie, služby a obsah. Priamo v systéme Ubuntu je zabudovaná cloudová služba Ubuntu One, ktorá ponúka ukladací priestor pre vaše dáta, možnosť zdieľania súborov a tiež ďalšie multimediálne služby. "Definujeme novú éru konvergencie technológií, s jedným zjednoteným operačným systémom, ktorý podporuje cloud computing, dátové centrá, počítače a spotrebnú elektroniku", hovorí Mark Shuttleworth, zakladateľ Ubuntu a vice-prezident produktov Canonical.


Canonical zverejnil aj podrobne požiadavky na hardvér zariadení. Takzvaná "Vstupná úroveň", alebo ako sme uviedli prvá kategória zariadenia potrebuje na spustenie systému 1GHz Cortex A9 procesor, 512 MB - 1 GB pamäte RAM, 4-8 GB vnútornej pamäte + SD kartu a multitouch obrazovku. Ubuntu "supertelefón" potrebuje pre spustenie Quad-core A9 alebo Intel Atom procesor, minimálne 1GB RAM, multitouch obrazovku a spomínaný externý hardvér.

Ubuntu telefóny by sa mali na trhu objaviť na začiatku budúceho roka, no ich prototypy budú pravdepodobne predstavené na dnešnej mediálnej udalosti v Londýne. Avšak, pre nových vývojárov bude na stiahnutie dostupná verzia pre Galaxy Nexus už v najbližších týždňoch. Ubuntu pre mobilné zariadenia by mohol byť skutočnou konkurenciou aj pre Android. Na to, či sa však stane tak populárnym ako OS od Google, si však budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Zdroj: MojAndroid.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá