Image
17.2.2016 2 Comments

Canonical: Veľa výrobcov androidových smartfónov prejde na Ubuntu

Operačný systém Ubuntu Touch sa zatiaľ nedostal do mnohých telefónov na trhu. Vlastne sú k dispozícii len štyri oficiálne podporované modely: Nexus 4, BQ Aquaris e4.5, BQ Aquaris E5 HD a Meizu MX4. Canonical preto rokuje s viacerými androidovými partnermi Googlu, aby im ponúkol pre ich smartfóny a tablety mobilnú verziu Ubuntu. Podľa generálnej riaditeľky spoločnosti Jane Silberovej mnohí z nich uvedú na trh v priebehu tohto roka telefóny a tablety so systémom Ubuntu. Napríklad spoločnosť BQ, ktorá už predáva dva modely telefónov s Ubuntu Touch, oznámila, že popri androidovej verzii tabletu M10 dodá na trh aj jeho variant s Ubuntu pod názvom M10 Aquarius. Ďalšie modely budú zrejme predstavené na podujatí Mobile World Congress 2016 v Barcelone koncom tohto mesiaca.

Prebiehajúce rokovania svedčia o tom, že Canonical verí, že jeho operačný systém je dostatočne výkonný a stabilný, aby sa dostal do rúk bežných používateľov. Silberová nebola ochotná prezradiť, o ktorých partnerov konkrétne ide, ale niekoľko známych androidových výrobcov vrátane Sony a OnePlus nedávno oznámilo, že by „podporili“ port svojich zariadení na komunitnú platformu.

Canonical chce zrejme využiť súčasnú situáciu na trhu, keď mnohí čínski výrobcovia sú už dlhšie nespokojní s politikou Googlu, ktorá ich núti inštalovať do mobilov balíky aplikácií, aby mohli zabudovať kľúčovú funkciu – prístup k aplikáciám v aplikačnom obchode Googlu. Mozilla práve v týchto dňoch oznámila, že definitívne ukončila vývoj Firefoxu OS. Microsoft svoju mobilnú platformu dlhodobo zanedbáva. O potrebe alternatívy uvažuje aj najväčší dodávateľ androidových zariadení Samsung, ktorý sa tiež pokúsil o vlastný operačný systém Tizen, no na trhu je len niekoľko zariadení s ním.

Ubuntu má zatiaľ najväčšie zastúpenie v serveroch a cloude. Či budú súčasné rokovania Canonicalu plodné a či sa Silberovej podarí výraznejšie presadiť  Ubuntu Touch v mobilných zariadeniach, ukáže čas.

Zdroj: theregister.co.uk

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

2 Comments

 1. opravte web reakcia na: Canonical: Veľa výrobcov androidových smartfónov prejde na Ubuntu
  17.2.2016 11:02
  Radsej opravte web co najskor...musim zadavat www.itnews.sk ako take olo....
  Reagovať
 2. W10 reakcia na: Canonical: Veľa výrobcov androidových smartfónov prejde na Ubuntu
  17.2.2016 11:02
  Ak dokaze alebo aspon prislubi to o co sa snazi aj microsoft so svojim windowsom, ma sancu. Microsoft sa totiz zatial cini velmi pomaly.
  Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá