Image
17.2.2016 2 Comments

Canonical: Veľa výrobcov androidových smartfónov prejde na Ubuntu

Operačný systém Ubuntu Touch sa zatiaľ nedostal do mnohých telefónov na trhu. Vlastne sú k dispozícii len štyri oficiálne podporované modely: Nexus 4, BQ Aquaris e4.5, BQ Aquaris E5 HD a Meizu MX4. Canonical preto rokuje s viacerými androidovými partnermi Googlu, aby im ponúkol pre ich smartfóny a tablety mobilnú verziu Ubuntu. Podľa generálnej riaditeľky spoločnosti Jane Silberovej mnohí z nich uvedú na trh v priebehu tohto roka telefóny a tablety so systémom Ubuntu. Napríklad spoločnosť BQ, ktorá už predáva dva modely telefónov s Ubuntu Touch, oznámila, že popri androidovej verzii tabletu M10 dodá na trh aj jeho variant s Ubuntu pod názvom M10 Aquarius. Ďalšie modely budú zrejme predstavené na podujatí Mobile World Congress 2016 v Barcelone koncom tohto mesiaca.

Prebiehajúce rokovania svedčia o tom, že Canonical verí, že jeho operačný systém je dostatočne výkonný a stabilný, aby sa dostal do rúk bežných používateľov. Silberová nebola ochotná prezradiť, o ktorých partnerov konkrétne ide, ale niekoľko známych androidových výrobcov vrátane Sony a OnePlus nedávno oznámilo, že by „podporili“ port svojich zariadení na komunitnú platformu.

Canonical chce zrejme využiť súčasnú situáciu na trhu, keď mnohí čínski výrobcovia sú už dlhšie nespokojní s politikou Googlu, ktorá ich núti inštalovať do mobilov balíky aplikácií, aby mohli zabudovať kľúčovú funkciu – prístup k aplikáciám v aplikačnom obchode Googlu. Mozilla práve v týchto dňoch oznámila, že definitívne ukončila vývoj Firefoxu OS. Microsoft svoju mobilnú platformu dlhodobo zanedbáva. O potrebe alternatívy uvažuje aj najväčší dodávateľ androidových zariadení Samsung, ktorý sa tiež pokúsil o vlastný operačný systém Tizen, no na trhu je len niekoľko zariadení s ním.

Ubuntu má zatiaľ najväčšie zastúpenie v serveroch a cloude. Či budú súčasné rokovania Canonicalu plodné a či sa Silberovej podarí výraznejšie presadiť  Ubuntu Touch v mobilných zariadeniach, ukáže čas.

Zdroj: theregister.co.uk

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

2 Comments

 1. opravte web reakcia na: Canonical: Veľa výrobcov androidových smartfónov prejde na Ubuntu
  17.2.2016 11:02
  Radsej opravte web co najskor...musim zadavat www.itnews.sk ako take olo....
  Reagovať
 2. W10 reakcia na: Canonical: Veľa výrobcov androidových smartfónov prejde na Ubuntu
  17.2.2016 11:02
  Ak dokaze alebo aspon prislubi to o co sa snazi aj microsoft so svojim windowsom, ma sancu. Microsoft sa totiz zatial cini velmi pomaly.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá