Image
4.4.2016 0 Comments

Canon Pixma G3400

» Veľkokapacitná tlač fotografií bola ešte donedávna doménou iba veľmi drahých profesionálnych tlačiarní alebo viac-menej po domácky upravených tlačiarní s nainštalovaným systémom CISS od tretích výrobcov (CISS – continuous ink supply system – systém nepretržitej dodávky atramentu).

Vzhľadom na obľúbenosť tohto systému u používateľov si výrobcovia začínajú uvedomovať, že je lepšie ponúknuť zákazníkovi takýto produkt priamo ako ho nechať neprofesionálne upravovať zariadenia, ktoré na to nie sú určené. Teraz prichádza s takouto ponukou aj Canon, ale v elegantnejšom kabáte a s menej obmedzeniami. Canon uvádza na trh hneď trojicu tlačiarní so systémom CISS, líšiacich sa navzájom iba doplnkovou výbavou. My sme mali možnosť otestovať najvybavenejší model Canon Pixma G3400.

Hardvér

Tlačiareň prichádza s pomerne kompaktným dizajnom, veľkosťou sa veľmi nelíši od radu Canon PIXMA IP 7XXX, je o niečo vyššia, ale kratšia. Veľkokapacitné zásobníky farieb s objemom 70 ml na farby C, M, Y a 135 ml na čiernu sú umiestnené v prednej časti a sú priehľadné, takže umožňujú rýchlu kontrolu množstva atramentu. Zásobníky sú nevymeniteľné a dopĺňajú sa z fľaštičiek s rovnakým objemom. Používa sa pigmentová čierna farba, takže je zaručená vysoká kvalita tlače textu aj v náhľadovom režime. Rozlíšenie tlače je 4800 × 1200 dpi. Tlačiareň používa zadný podávač s maximálnou kapacitou 100 listov a umožňuje tlačiť na médiá s gramážou do 275 g/m2.

Zabudovaný skener využíva kontaktný snímač CIS a poskytne rozlíšenie 600 × 1200 dpi s 24-bitovým výstupom (interné spracovanie je 48-bitové). Tlačiareň využíva iba jednoduchú mechaniku a umožňuje tlačiť bez okrajov na formáty 10 × 15, 13 × 18 aj A4. Neumožňuje duplexnú tlač, tlač na CD ani duplexné skenovanie. Vďaka zabudovanému skeneru je možné jednotlačidlové čiernobiele aj farebné kopírovanie. K PC sa tlačiareň dá pripojiť iba cez USB, ako najvyšší model je vybavená aj rozhraním Wi-Fi, takže umožňuje aj tlač z mobilných zariadení, a to priamo alebo prostredníctvom routera.

Skúsenosti

Pri vybaľovaní nás prekvapili malé rozmery tlačiarne. Po skúsenostiach s modelmi Epson, ktoré používajú súpravu zásobníkov pripevnenú na boku tlačiarne, oceňujeme, že Canonu sa ich podarilo elegantne integrovať dovnútra prístroja. Sprevádzkovanie tlačiarne je vec niekoľkých desiatok minút. Po odstránení fixačných pások nainštalujete dvojicu tlačových hláv (tu kvitujeme, že sú jednoducho vymeniteľné) a postupne naplníte zásobníky atramentom. V balení dostanete kompletnú súpravu s plným objemom, takže prvých asi 6000 strán máte doma. Aj keď výrobca upozorňuje, že pri prvej súprave je výťažnosť ­nižšia, keďže sa musí naplniť vedenie atramentu, nemusíte sa obávať, skôr než ich miniete, určite dôjde papier.

Potom už stačí nainštalovať ovládače a uviesť tlačiareň do režimu inicializácie. To je asi najdlhšia časť, pretože tlačiareň musí naplniť celú inštaláciu farbou a preskúšať dýzy. Potom sa už môžete ­pokojne pustiť do tlače.

Tlačiareň mieri hlavne k používateľom, ktorí potrebujú často tlačiť väčšie množstvá fotiek. Na rozdiel od konkurencie si bez problémov poradí s bezokrajovou tlačou vo všetkých troch pod­porovaných formátoch. Fotografie sme tlačili na viac druhov špeciálnych papierov s lesklým, ­pololesklým aj matným povrchom. Vo všetkých prípadoch bola tlač vynikajúca, s vysokou ostrosťou, sýtymi farbami a veľmi dobrým vykreslením prechodov. Veľmi kvalitná je aj tlač na obyčajný papier. Kvalita náhľadu vyhovie na bežné tlačenie textov, text je veľmi ostrý, znaky nevykazujú žiadne príznaky deformácie ani rozpíjania. Na tlač obrázkov s väčšími farebnými plochami sa tento režim nehodí, vo farebných plochách sú viditeľné pásiky. V štandardnom nastavení môžete tlačiť aj kvalitnú obchodnú grafiku. Písmo je výraznejšie a veľmi kvalitne vykreslené. Najvyššia kvalita umožňuje aj na obyčajnom papieri kvalitnú prezentačnú tlač. Tlačiarni nerobili problémy ani kontrastné výstupy s jemným bielym či žltým písmom na jednoliatom čiernom pozadí.

Skener svoju prácu vykonáva takisto veľmi dobre. Výstupy majú vysokú ostrosť a dobré podanie farieb. Dodaný softvér umožňuje aj automatický orez a uloženie viacerých predlôh (fotografií) naraz. Najslabším článkom tu však bol dodávaný softvér Canon Image Garden. Zatiaľ čo skenovanie aj orez sa uskutočnili veľmi rýchlo, následný náhľad fotografií nemal konca a trval až niekoľko minút. Našťastie so softvérmi tretích strán sa nám skenovanie darilo podstatne lepšie. Funkcia kopírovania je veľmi rýchla a pohodlná. Stačí vložiť predlohu a stlačiť tlačidlo čiernobieleho alebo farebného kopírovania. Kópia sa vytlačí hneď.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá