Image
14.1.2015 0 Comments

Canon MAXIFY – atrament namiesto lasera

Päť nových modelov MAXIFY je pripravených tlačiť, prípadne aj skenovať a faxovať v menších alebo domácich firmách. V redakcii sme mali tri modely z novej päťky a vyskúšali sme ich v praxi. Pozreli sme sa aj na to, ako sa ovládajú a čo nové v segmente „laser replacementu" prinášajú.

Cena čiernej náplne je 34,90 EUR a farebné náplne stoja 25,90 EUR v prípade veľkosti XL. Za menšiu čiernu náplň (model Canon MAXIFY MB2050) treba zaplatiť 28,90 EUR a 17,99 EUR za farebné. Podľa cien tlače je táto atramentová tlač priama konkurencia pre laserovú tlač v tejto triede.

Canon MAXIFY MB5350

Najvybavenejší model z novej série atramentových multifunkcií sme preverili detailne, a to s dôrazom na simulovanie náročnejšej prevádzky. Hneď na úvod podotýkame, že z pohľadu celkovej rýchlosti a svižnosti radenia nových úloh sa správa ako laserový model. Na pohľad pri spracovaní úloh nebudete pociťovať rozdiel v spôsobe tlače. Toto je teda ten správny model, ktorým výrobca môže zboriť mýtus o tom, že do firmy treba laser. Dôkazom sú aj náplne. Výťažnosť čiernej kazety je 2500 strán, pri ostatných troch farebných je to 1500 strán na každú farbu.

MAXIFY MB5350 EUR FSL paper try 02.jpg

V základnej výbave máte dva vstupné zásobníky, každý s kapacitou 250 listov papiera. Vo firme ju pripojíte cez USB, Wi-Fi alebo eternetové rozhranie. Špecialitou je podávač ADF, ktorý je duplexný, ale jednoprechodový. Papier si teda neotáča, a tak aj obojstranné skenovanie je podstatne rýchlejšie a menej náchylné na zaseknutie papiera. Duplex je k dispozícii aj v prípade tlače a, samozrejme, aj v režime kopírovania zo skenera. Ovládanie sa realizuje cez dotykový displej, kde sa nastavujú všetky bežné parametre, ako aj nastavenie bezdrôtovej siete. Na hlavnom displeji nechýba skratka k prehľadu o stave atramentov a skratky k hlavným úlohám. Aj počas tlače sa dajú vykonávať niektoré úlohy, spravidla tak môžete tlačiť a skenovať zároveň. Tento model podporuje skenovanie dokumentov nielen v rámci lokálnych počítačov alebo firemnej siete, ale aj v rámci cloudového úložiska (platí aj pre tlač, napríklad z Google Disku). Takisto využijete všetky spôsoby modernej tlače z mobilu cez aplikáciu MAXIFY Printing Solutions, AirPrint alebo Google Cloud Print. V rámci komplexnej ponuky funkcií nechýba podpora faxu.

Rozlíšenie tlače je 600 × 1200 dpi a rýchlosť je zhruba na úrovni 23 str./min v ČB režime a 15 str./min vo farebnom. Testovací 25-stranový dokument sme vytlačili za 1:56 min. Pri obojstrannej tlači sa čaká na zaschnutie atramentu, preto aj vytlačenie 50-stranového dokumentu v duplexe trvalo 11:15 min. Kopírovanie 10 strán je hotové za 1:23 min. Na rýchlosť sa teda sťažovať nemôžeme, a hoci nie je najvyššia, akú sme videli, MFP má praktické funkcie a výbavu na vyváženie celkového dojmu. Jediná naša pripomienka smeruje k výstupnému zásobníku. Keďže že sa tlačí v kvalite štandard (režim draft nie je dostupný), výtlačky sú mierne zvlnené a papierové výstupy PDF boli hrubšie. Je to zhruba trojnásobok oproti výstupu z lasera. Asi po 30 stranách sa výstupný zásobník zaplnil.

Prečo kúpiť:

  • Rýchla a kvalitná tlač, veľkokapacitné zásobníky, duplexný skener, Wi-Fi, podpora mobilnej tlače, cloudové služby

Cena: 285 EUR
Cena tlače: 1,4 centa ČB; 5,18 centa farebná

Canon MAXIFY MB2050

Lacnejšia multifunkcia je výhodná pre tých, ktorí chcú ušetriť na cene a zároveň nepotrebujú druhý zásobník. V základnej výbave je len jeden s kapacitou na 250 strán. Použité sú aj menšie atramentové zásobníky. Výťažnosť čierneho je 1200 strán, každý z trojice farebných má výťažnosť 900 listov. Aj napriek menším rozdielom nechýba kompletná výbava, teda okrem tlače je tu skenovanie ADF s kapacitou 50 listov a obojstranná tlač.

MAXIFY MB2050 EUR BK FSL paper tray.jpg

Detail je aj v podobe zmeny ovládania. Nie je tu dotykový displej, no to nám neprekážalo. Používateľ totiž dostane to, na čo je zvyknutý v prípade značky Canon. Teda prehľadné ovládanie cez kurzorové šípky a samostatné tlačidlá vrátane numerického bloku. Je tu dvojica tlačidiel na ČB a farebnú kópiu, ako aj tri kontextové tlačidlá priamo pod displejom. Spôsoby pripojenia sú v plnej výbave. Rýchlosť tlače je nižšia, a to v prepočte 16 str./min pri ČB režime a 11 str./min pri farebnom. Takisto sa dajú využívať cloudové služby a mobilná tlač.

Prečo kúpiť:

  • Kompaktnejšie rozmery, úplná konektivita a výbava MFP s faxom, výťažnosť náplní

Cena: 143 EUR
Cena tlače: 2,4 centa ČB; 5,99 centa farebná

Canon MAXIFY iB4050

Nie každý potrebuje do firmy multifunkciu. Komu postačí výkonná atramentová tlačiareň so zásobníkmi XL ako pri prvom testovanom modeli, nájde pre ňu využitie. Aj tu je v základnej zostave dvojica zásobníkov v celkovou kapacitou 500 listov. K dispozícii je Wi-Fi alebo eternetové pripojenie. Rýchlosť tlače je rovnaká ako pri najvýkonnejšom modeli v teste a rovnaké technické parametre platia aj pre rozlíšenie tlače.

01022267-2.jpg

Zariadenie sa dá používať so smartfónmi alebo tabletmi a tlačiť môžete cez sieť alebo priamo v rámci pripojenia cez access point. Obojstranná tlač zostala zachovaná, čo oceňujeme. Používatelia nie sú ochudobnení o túto podstatnú funkciu a nemusia tak pre duplex kupovať napríklad vyšší rad vo forme MFP. Použitý atrament je odolný proti oteru a vyblednutiu. Vďaka použitiu týchto atramentov je zariadenie vhodné aj na vytváranie archívnych výtlačkov bez toho, aby sa na seba začali lepiť. Slabšia stránka je aj v tomto prípade výstupný zásobník.

Prečo kúpiť:

  • Rýchla a kvalitná tlač, duplex, atramentové zásobníky XL

Cena: 148 EUR
Cena tlače: 1,4 centa ČB; 5,18 centa farebná
Zariadenia zapožičal: Canon Slovakia

Verdikt PC REVUE

Canon MAXIFY MB5350 je najvybavenejšia MFP v tomto produktovom rade. Kto nechce žiadne kompromisy a požaduje nielen rýchlu tlač, ale aj dostatočnú kapacitu zásobníkov a náplne XL, toto zariadenie využije. Canon MAXIFY MB2050 je v rámci novej série najnižší multifunkčný model, no je cenovo dostupnejší a mnohým v malej kancelárii nebude chýbať druhý zásobník na 250 listov. Wi-Fi a eternetové pripojenie zostáva. Canon MAXIFY iB4050 je tlačiareň. Neponúka síce možnosti multifunkčných zariadení, ale má atramentové zásobníky s vysokou výťažnosťou a podporu cloudu a mobilnej tlače.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá