Image
3.2.2016 0 Comments

Canon EOS M10

Najnovšia generácia bezzrkadloviek Canon M prichádza reprezentovaná rovno dvoma modelmi M3 a M10. My sme mali možnosť otestovať lacnejší z nich - EOS M10. Prístroj využíva firemný snímač CMOS veľkosti APS-C s rozlíšením 18 Mpx.

 

Ide o typickú entry-level bezzrkadlovku s výmennými objektívmi, určenú skôr pre príležitostných fotografov.Na zadnej strane prístroja je umiestnený dotykový 3" LCD (TFT) displej s rozlíšením 1 040 000 px a pomerom strán 3:2, výklopný o 180° nahor. Oproti predchádzajúcim modelom je použitý zlepšený hybridný systém zaostrovania CMOS AF II, využívajúci on-sensor fázovú detekciu s detekciou kontrastu, ktorý využíva až 49 zaostrovacích bodov. Systém pokrýva 70 - 80 % plochy snímača, takže umožňuje zaostrovanie v rámci celej scény. O kvalitnejší obraz sa stará najnovší procesor Canon Digic 6.

Ten by mal zabezpečiť podstatne lepšie potlačenie šumu ako v predchádzajúcej generácii a pracuje s citlivosťami 100 až 12 800 ISO. Rýchlosť sériového snímania zostala 4,6 sn./s a maximálne rozlíšenie videa 1080 25/30p. Pribudol nový výtvarný režim Assist s možnosťou jemného doladenia ostrosti aj kontrastu a režim Auto Hybrid, ktorý zaznamenáva niekoľko sekúnd videa popri fotografovaní. Prístroj je vybavený Wi-Fi aj NFC, takže umožňuje jednoduché ovládanie aj prenos súborov pomocou mobilných zariadení s iOS aj Androidom prostredníctvom aplikácie Canon Camera Connect.

Canon EOS M10 sa dodáva v dvoch farebných vyhotoveniach, čiernom a bielom. Nami testovaná verzia bola vo veľmi elegantnom bielom vyhotovení s hladkým povrchom. Prístroj je príjemne malý a ľahký a aj vďaka opore na palec na zadnej strane sa dobre drží. Na ľavej strane je zhora umiestnený ručne vyklápaný blesk. Hľadáčik ani sánky na prídavné príslušenstvo tu nenájdete, to je však vzhľadom na cenovú kategóriu pochopiteľné. Displej však disponuje slušným jasom, takže aj za jasnejšieho dňa si s ním poradíte.

EOS-M10_2.jpg

Zatiaľ čo u konkurencie je ovládanie dotykovým displejom často skôr na príťaž, Canon si dal na tomto ohľade záležať, a tak pôsobí veľmi jednoducho a intuitívne. Tlačidlá a voľby sú veľkosťou prispôsobené ovládaniu prstami, takže nemusíte triafať na viackrát. Na mechanické tlačidlá zostalo iba vyvolanie hlavných funkcií a rýchleho menu, prevažuje však dotykové ovládanie. Na vrchnej strane namiesto typického voliča režimov nájdete iba trojpolohový prepínač, ktorým zvolíte plnoautomatický režim alebo iba video či foto. V strede prepínača je tlačidlo zapnutia. Okrem toho je tu ešte tlačidlo spúšte s ovládacím kolieskom a spúšť videa.

Ovládacie koliesko môžete použiť na zmenu parametrov, napríklad clony alebo ISO podľa nastavenia, alebo pri prehrávaní ako zoom. V súprave s EOS M10 sme mali k dispozícii aj základný zoomový objektív EF-M 15-45mm f/3,5 do 6,3 IS STM s ekvivalentným rozsahom k 35 mm políčku 24-72 mm. Objektív je vybavený optickou stabilizáciou obrazu IS, nehlučným zaostrovacím pohonom STM, používa bajonet Canon EF-M. Zaujímavé je, že má prepravnú uzamknutú polohu, pred použitím musíte potiahnuť západku a otočiť objektívom do pracovnej polohy. Toto riešenie chráni mechaniku pri prenášaní a zároveň zmenšuje jeho dĺžku. Objektív má dobrú kresbu a príjemné ovládanie.

Chod zaostrovacieho krúžku pri manuálnom ovládaní je nekonečný, bez akejkoľvek stupnice rovnako ako pri viacerých takýchto objektívoch. Vďaka tomu je takmer nemožné nočné fotenie, ak nemáte nejaký výraznejší osvetlený objekt, podľa ktorého by ste dokázali zaostriť. Je to trochu škoda, vzhľadom na veľkosť senzora by mohli byť nočné fotografie zaujímavé. Canon však umožňuje vďaka adaptéru Canon EF-EOS-M použiť širokú paletu objektívov EF a EF-S, určených pre zrkadlovky formátu APS-C. Adaptér je vybavený premostením kontaktov objektívu a tela fotoaparátu a slúži na ich uchytenie v správnej vzdialenosti od roviny snímača, takže zachováva rovnaký crop faktor (1,6×).

S testovaným objektívom podával veľmi slušné výsledky. Fotografie sú výborne vykreslené a ani v najširšom ohnisku netrpia deformáciami. Na dlhom ohnisku je zase výborne ošetrená chromatická chyba, ktorá je nepozorovateľná. Pri nedostatku svetla sa naplno prejavia výhody veľkého senzora APS-C. Ešte pri ISO 2000 sa hladina šumu udržuje na použiteľnej úrovni, takže nie je problém fotografovať aj v slabšie osvetlených priestoroch. Zaostrovanie bolo pomalšie a v niektorých situáciách, napríklad pri makrofotografii, sa automatika ťažšie chytala.

Na druhej strane pri fotení osôb fungovala veľmi dobre aj v horších svetelných podmienkach. Dobre pracovala aj stabilizácia obrazu v režime fotenia. Režim videa výrobca, žiaľ, podcenil. Maximálna snímková frekvencia vo full HD 25/30p patrí dnes už minulosti a nové prístroje by mali podporovať štandardne 50/60p. Stabilizátor obrazu tiež nie je na video veľmi odladený a jeho efekt je minimálny. Video zo statívu poskytne síce pekný obraz, ale akýkoľvek pohyb vďaka nedostatočnej stabilizácii a nízkej obrazovej frekvencii pôsobí rušivo.

PARAMETRE:

 • Model: Canon EOS M10:
 • 18,0 Mpx snímač CMOS veľkosti APS-C
 • Procesor Canon DiG!C 6
 • Sekvenčné fotografovanie 4,6 obr./s (pri 1000 JPEG / 7 RAW v rade)
 • Citlivosť ISO 100 - 12 800, rozšíriteľná na ISO 25 600
 • Možnosť fotenia do nekomprimovaného formátu RAW (14-bit.), RAW + JPEG, JPEG
 • Bajonet EF-M, možnosť použitia objektívov EF a EF-S s adaptérom EF-EOS M
 • Hybridný systém automatického zaostrovania Hybrid AF CMOS so 49 bodmi AF
 • Video v rozlíšení full HD (1080 25/30p)
 • Výklopný dotykový 3" LCD (TFT) displej s rozlíšením 1 040 000 px a pomerom strán 3:2
 • HDMI typu C/Mini, USB (Mini-B)
 • Zabudované Wi-Fi štandardu IEEE 802.11b/g/n (2,4 GHz) s podporou technológie NFC

Objektív Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM:

 • Bajonet objektívu: Canon EF-M
 • Ohnisková vzdialenosť: 15-45 mm (24-72 mm po prepočte na 35 mm kinofilm) f/3.5 - 6.3
 • Stavba objektívu: 10 šošoviek v 9 skupinách
 • Priemer filtrového závitu: 49 mm
 • Cena: 489 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitné fotografie, dobrá citlivosť, jednoduché ovládanie
- Podcenený režim video
 

VERDIKT:

Ak hľadáte malý a ľahký fotoaparát na dovolenku alebo príležitostné rodinné fotenie s možnosťou výmenných objektívov, môže byť pre vás EOS M10 správna voľba. V kvalite fotenia mu naozaj nie je čo vytknúť, výborne a jednoducho sa ovláda a vďaka možnosti fotografovania do nekomprimovaného RAW vo výsledku môže súperiť s nejednou zrkadlovkou APS-C. Cenou aj so základným objektívom navyše atakuje aj drahšie kompakty, tu však získate snímač APS-C, ktorý je oproti bežným typom 1 2/3" kvalitatívne v inom vesmíre.

 

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá