1.6.2015 0 Comments

ČSOB: Štartujeme „SEPA seriál“ praktických informácií

IBAN (International Bank Account Number) - tvar čísla účtu od februára 2016 definitívne nahradí svojho predchodcu. Začiatkom budúceho roka uplynie prechodné obdobie, počas ktorého môžu klienti pri bezhotovostnom platení používať oba tvary čísla účtu.

K tejto zmene dochádza zavedením jednotného platobného systému v eurách v Európe - tzv. SEPA. Najbližšie mesiace vám preto poskytneme servis praktických informácií, čo táto zmena občanom a firmám prinesie.

Čo SEPA priniesla

Všade platia rovnaké pravidlá

Podmienky v rámci Európy sa zjednotili a klienti realizujú platby v eurách z vybraných európskych krajín za rovnakých podmienok ako domáce platby, pričom platba prichádza príjemcovi na účet hneď na druhý pracovný deň od odoslania.

Jednotné podmienky platia pre všetky krajiny SEPA priestoru ( krajiny EÚ a Lichtenštajnsko, Nórsko, Island, Monako, Švajčiarsko a San Marino).

Prechodné obdobie k IBANu

Do februára 2016 môžu klienti používať pri platení číslo účtu aj v pôvodnom tvare (vzor: 123123-1231231230/7500). Od februára 2016 budú môcť klienti pri platení používať len IBAN (vzor: SK1075001231231231231230).

Číslo účtu v tvare IBAN už dnes klienti nájdu napríklad na svojom bankovom výpise, alebo ho môžu získať použitím konvertora na webovej stránke www.csob.sk.

ČSOB uľahčuje prácu s IBANom

Klienti sa nemusia obávať definitívneho prechodu na IBAN. ČSOB priniesla inovatívne riešenie IBAN skener v mobilnej aplikácii ČSOB SmartBanking. Jedným ťahom sa číslo účtu prostredníctvom skenera načíta a veľký počet znakov, čo je v prípade IBANu na Slovensku 24, tak nemusí platiteľ namáhavo opisovať.

Platenie faktúr aj zahraničným firmám formou SEPA inkasa

Klient si môže dohodnúť platenie faktúr formou inkasa aj s inkasnou spoločnosťou v ktorejkoľvek SEPA krajine. Uzatvorí s ňou mandát a v ČSOB si zriadi súhlas so SEPA inkasom voči danému inkasantovi. Úhrada inkasom je zrealizovaná v ten istý deň na účte inkasanta aj platiteľa.

Benefit pre klientov: výhodnejšie podmienky pri platení do ČSOB ČR

Napriek tomu, že v Česku je oficiálna mena česká koruna, ČSOB ponúka pri bezhotovostnom platení v akejkoľvek mene medzi klientmi ČSOB SR a ČSOB ČR benefit rovnakého poplatku ako pri SEPA platbách.

Ďalšou výhodou pre platenie vo vybraných menách (CZK, EUR, GBP, USD) je, že v ČSOB ČR sú prostriedky k dispozícii príjemcovi v rovnaký deň, ako boli odpísané v ČSOB SR.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Banky chcú rozšíriť projekt elektronickej komunikácie

09.12.2016 16:16

Slovenská banková asociácia chce rozšíriť projekt elektronickej komunikácie medzi bankami a štátnymi inštitúciami. Cieľom projektu iniciovaného asociáciou a bankami je zjednodušenie, zrýchlenie a zefe ...

Tlačové správy

V rebríčku Technology Fast 500 sa umiestnili štyri firmy zo SR

09.12.2016 16:14

Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región ...

Tlačové správy

ČR: Rýchlosť, štýl, ostrosť: Monitory AOC k Vianociam

09.12.2016 15:00

Noci jsou delší, studenější a sváteční čas je za rohem. Zatímco někteří už mají na svém vánočním nákupním seznamu vše odfajfkováno, jiní ještě hledají ten pravý dárek. Společnost AOC přichází se čtyřm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá