Image
5.5.2015 0 Comments

ČR: Starý mobil za nový menia ľudia v Česku každé dva roky, vydrží pritom až 10 rokov

windows10_mobile.jpg Dnes už len ťažko stretneme na ulici niekoho, kto nevlastní mobilný telefón. Odovzdávanie informácií mobilom je na chod súčasného sveta nevyhnutné a málokto z nás si vie predstaviť, že ešte pred pár desiatkami rokov sa ľudia museli bez telefónu úplne obísť. Volanie a posielanie SMS nám však už dávno nestačí. Nároky na to, čo taký mobil musí vedieť, sú stále vyššie. Preto hneď pri prvej príležitosti, keď napríklad začne hnevať batéria, ho vymeníme za nový.

Možnosť surfovať po internete, hrať hry, inštalovať aplikácie alebo posielať MMS sú len základom toho, čo od nového mobilu jeho majitelia očakávajú. Výrobcovia telefónov sa preto predháňajú v novinkách a technologických vymoženostiach, ktorými svoje produkty vybavujú. Čím dostupnejšie sú však kvalitnejšie telefóny, tým častejšie ich meníme za nové. „Dochádza k premene správania spotrebiteľov v prípade výberu a využívania moderných mobilných prístrojov. V minulosti si ľudia volili svoje mobilné telefóny tak, aby im čo najdlhšie slúžili. Dnes už s dlhodobým používaním nepočítajú," potvrdzuje trend Radim Tlapák, riaditeľ popredného českého e-shopu s batériami BatteryShop.cz a dodáva, že hoci dnešné modely telefónov pri výmene batérie vydržia až celú jednu dekádu, meníme ich zhruba každé dva až tri roky. Podľa odborníkov je pritom priemerne zozbieraný a recyklovaný iba zlomok z celkového množstva mobilov uvedených na trh. „Napríklad v roku 2010 bolo v Českej republike uvedených na trh približne 1,5 milióna nových mobilných telefónov, vyzbieraných separovane a recyklovaných z nich bolo iba 50 až 100-tisíc, čo predstavuje iba 1,6 až 3,2%," upozorňuje David Vandrovec, riaditeľ skupiny SEWA, ktorá sa zaoberá spätným odberom elektrozariadení a batérií.

Mobil sa stáva spotrebným tovarom

Aj ľahšia finančná dostupnosť smartfónov nás vedie k častejšej obnove telefónov. A dôvody kúpy nového telefónu sú zjavné. Podľa štatistík je hlavnou pohnútkou ich porucha, ale jednoducho aj túžba po novšom modeli. Zatiaľ čo na začiatku boli mobilné telefóny na vtedajšie pomery veľmi drahé a mohli si ich dovoliť len majitelia firiem či vysokopostavení manažéri, dnes sú už takmer bežne dostupným tovarom, ktorý si môže dovoliť ktokoľvek. Drobná chyba alebo porucha nám preto neurobí čiaru cez rozpočet a nový telefón si môžeme kúpiť obratom ruky.

Radšej nový telefón ako novú batériu

Čím lepšie a vychytenejšie mobilné telefóny trh ponúka, tým viac ich chceme mať doma. Preto sa používatelia často chytajú hneď prvej príležitosti, keď svoj starší model telefónu môžu vymeniť za celkom nový. A to aj v prípade, že stačí len vymeniť nefunkčnú batériu. „Akumulátor pri každodennom využívaní do dvoch rokov stráca svoju pôvodnú kapacitu. Keď začne slabnúť výdrž batérie, čoraz častejšie používatelia vymenia celý prístroj a možnosť výmeny batérie neriešia. Zvýšená spotreba, a teda aj výroba elektronických zariadení však ohrozuje životné prostredie a v dôsledku toho aj ľudské zdravie," vysvetlil Tlapák.

Do zásoby alebo do bazára

Podľa aktuálnych štatistík sa v Českej republike telefóny, ktoré už ľudia nechcú, najčastejšie predávajú do bazára. Tak postupuje približne 35 % českej populácie. Podobný počet používateľov si však svoj starý mobil ponechá a uloží ho do niektorého šuplíka pre prípad, že by sa v budúcnosti mohol ešte hodiť. „Dnes už každá domácnosť má prinajmenšom jeden mobilný telefón, ktorý skladuje do zásoby ako náhradný, keby sa aktuálny telefón pokazil," spresňuje David Vandrovec. „Česi však použité mobily neskladujú večne - priemerná doba, keď starý telefón leží doma, je zhruba 4,5 roka. Potom putuje preč," dodáva Vandrovec.

Recyklácia pomáha proti poškodeniu prírody

Do systému spätného odberu sa tak telefóny dostávajú v priemernom veku ôsmich rokov. Tento vek však podľa Vandrovca značne komplikuje ich úspešné opätovné používanie. Ideálne je preto také mobily poskytovať priamo do recyklácie, a to z mnohých zásadných dôvodov. Pri recyklácii totiž možno využiť až 100 % materiálov na výrobu nových produktov či energie. Mobilný telefón sa totiž skladá približne zo 49 % z plastov, 34 % železa, 15 % medi a zvyšok tvoria cín, zinok či drahé kovy. V mobile sú zároveň obsiahnuté škodlivé látky, ako je arzén, nikel alebo bróm, a toxické zložky ako kadmium alebo olovo, ktoré silne ohrozujú životné prostredie. „Ak sa teda starý mobilný telefón dostane do smetiaka, dôjde k zaťaženiu prírody mnohých látkami, s ktorými si nevie poradiť. Tieto toxické látky sa totiž z mobilov vinou najrôznejších vplyvov začnú uvoľňovať do okolia i vody a zaťažujú ekosystém," vysvetľuje Vandrovec.

Úspora energie i surovín, podpora

Veľká výhoda je aj to, že kovy všeobecne možno recyklovať donekonečna. Využívajú sa napríklad na výrobu dosiek plošných spojov, ktoré sa opäť hodia do mobilov či inej elektroniky, podobne možno znovu použiť aj plasty. Na podporu zberu a recyklácie mobilných zariadení, elektrospotrebičov a batérií, ktoré doslúžili, v súčasnosti vzniká množstvo rôznorodých projektov. „V súvislosti so snahou o úspory energie a surovín beží napríklad projekt pre zoologické záhrady s názvom Prineste starý mobil - podporte strážcov pralesa. Jeho zmyslom je nazbierať čo najviac vyradených mobilných prístrojov. Pri ich výrobe sa totiž používa africká ruda kolumbit, ktorej ťažbou dochádza k ničeniu životného prostredia pralesných druhov zvierat," objasňuje David Vandrovec. „V rámci súťaže Zelená škola - najlepší zberač, ktorú realizujeme v spolupráci so spoločnosťou Vodafone Czech Republic, zase prostredníctvom kvalitných výučbových materiálov približujeme deťom význam recyklácie pre nich najbližšieho elektrospotrebiča, teda mobilného telefónu," uzatvára Vandrovec.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá