Image
23.3.2015 0 Comments

CLIP – nová superrýchla technológia 3D tlače ako z filmu Terminátor 2

ITN_tit_Pirx3D.jpg Kalifornský startup Carbon 3D predstavil na konferencii TED prelomový 3D tlačový proces, ktorý je 25 až 100-krát rýchlejší ako tie, ktoré sú k dispozícii dnes. Technológia, ktorú spoločnosť nazvala Continuous Liquid Interface Production technology (CLIP), využíva proces fotopolymerizácie, teda kombináciu UV žiarenia a kyslíka na vytvrdzovanie fotocitlivej živice. Trochu to pripomína technológiu stereolitografie (SLA), no CLIP veľmi vybočuje z radu technológií, s ktorými sa možno bežne stretnúť.


Namiesto tlače objektu po vrstvách, čo je mimoriadne pomalý proces, CLIP využíva svetlo na vytvrdenie živice a kyslík ako inhibičné činidlo. Vytvorený objekt je potom oveľa pevnejší.


Tlačový materiál je v tekutom skupenstve v nádrži, kde dochádza k polymerizácii vplyvom svetla. Kyslík, ktorý polymerizácii bráni, sa používa na kontrolu nad tým, v ktorých vrstvách dochádza k polymerizácii. Vytlačený objekt sa postupne vyzdvihuje z nádoby.

clip_schema.png

Kyslík je schopný vytvoriť v živici „mŕtve zóny" s veľkosťou niekoľko desiatok mikrónov. Do nádrže sa dostáva zospodu cez permeabilnú membránu. Z tradične mechanickej techniky 3D tlače sa tak stáva fotochemický proces. Výsledná tlač pripomína kultovú scénu z filmu Terminátor 2 - opätovné vytvorenie robota T-1000 po jeho roztavení.

clip.jpg

Spoločnosti Carbon 3D sa už podarilo získať investíciu od Sequoia Capital a Silver Lake Kraftwerk vo výške 41 miliónov dolárov, takže v budúcnosti o nej zrejme ešte budeme počuť.


Zdroj: 3dprint.com
washingtonpost.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá