Image
23.3.2015 0 Comments

CLIP – nová superrýchla technológia 3D tlače ako z filmu Terminátor 2

ITN_tit_Pirx3D.jpg Kalifornský startup Carbon 3D predstavil na konferencii TED prelomový 3D tlačový proces, ktorý je 25 až 100-krát rýchlejší ako tie, ktoré sú k dispozícii dnes. Technológia, ktorú spoločnosť nazvala Continuous Liquid Interface Production technology (CLIP), využíva proces fotopolymerizácie, teda kombináciu UV žiarenia a kyslíka na vytvrdzovanie fotocitlivej živice. Trochu to pripomína technológiu stereolitografie (SLA), no CLIP veľmi vybočuje z radu technológií, s ktorými sa možno bežne stretnúť.


Namiesto tlače objektu po vrstvách, čo je mimoriadne pomalý proces, CLIP využíva svetlo na vytvrdenie živice a kyslík ako inhibičné činidlo. Vytvorený objekt je potom oveľa pevnejší.


Tlačový materiál je v tekutom skupenstve v nádrži, kde dochádza k polymerizácii vplyvom svetla. Kyslík, ktorý polymerizácii bráni, sa používa na kontrolu nad tým, v ktorých vrstvách dochádza k polymerizácii. Vytlačený objekt sa postupne vyzdvihuje z nádoby.

clip_schema.png

Kyslík je schopný vytvoriť v živici „mŕtve zóny" s veľkosťou niekoľko desiatok mikrónov. Do nádrže sa dostáva zospodu cez permeabilnú membránu. Z tradične mechanickej techniky 3D tlače sa tak stáva fotochemický proces. Výsledná tlač pripomína kultovú scénu z filmu Terminátor 2 - opätovné vytvorenie robota T-1000 po jeho roztavení.

clip.jpg

Spoločnosti Carbon 3D sa už podarilo získať investíciu od Sequoia Capital a Silver Lake Kraftwerk vo výške 41 miliónov dolárov, takže v budúcnosti o nej zrejme ešte budeme počuť.


Zdroj: 3dprint.com
washingtonpost.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá