Image
20.2.2015 0 Comments

CICA zrýchľuje prístup k údajom katastra nehnuteľností

cica.vugk.jpg Na zistenie základných informácií z listu vlastníctva už netreba navštevovať katastrálny portál či katastrálny odbor okresného úradu. Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky sprístupnil novú možnosť prehliadania údajov katastra prostredníctvom webovej aplikácie CICA (Cadastral Information Correctly Applied). Aplikácia dokáže na základe zadaných požiadaviek jednoduchým spôsobom vytvoriť výpis z požadovaného listu vlastníctva na informatívne účely.

Ešte v septembri minulého roka sme pre samosprávy bezplatne sprístupnili hromadné poskytovanie údajov katastra prostredníctvom Geoportálu. Koncom roka 2014 zasa Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky spustil testovaciu prevádzku aplikácie CICA, ktorá mala slúžiť najmä pre verejnosť. Tento produkt Výskumného ústavu geodézie a kartografie je však natoľko používateľsky orientovaný, jednoduchý, prehľadný a rýchly, že si za krátku dobu funkčnosti získal veľkú obľubu nielen medzi verejnosťou, ale aj medzi profesionálmi využívajúcimi údaje katastra pri každodennej práci," uviedla Ing. Mária Frindrichová, predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.

Portál CICA ponúkne výpis z listu vlastníctva, ktorý je možné vyhľadať podľa čísla LV, parcelného čísla či mena alebo názvu vlastníka, ako aj správcu nehnuteľnosti. CICA je tak čiastočnou alternatívou Katasterportálu a je použiteľná vo všetkých bežných internetových prehliadačoch vrátane mobilných," dodala Frindrichová.

Aplikáciu CICA možno nájsť na adrese http://cica.vugk.sk/, kde je dostupná bezplatne a pre každého. Cieľom aplikácie je zabezpečiť jednoduchý a rýchly prístup k písomným údajom katastra nehnuteľností. Na základe podnetov verejnosti sa pripravuje rozšírenie funkčnosti o mapovú časť.

Aplikácia zobrazuje údaje katastra, pričom aktualizácia údajov prebieha v pracovných dňoch, nové údaje sú dostupné pred 20. hodinou. Informácia o aktuálnosti údajov je zobrazená priamo na výpise listu vlastníctva v pravej hornej časti.

Zistené nedostatky, prípadne námety na zlepšenie môžu používatelia zasielať na e-mailovú adresu cica@skgeodesy.sk.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá