Image
5.8.2014 0 Comments

CIA špehovala počítače amerického senátu

cia.png Z výsledkov interného vyšetrovania CIA vyplýva, že zamestnanci tejto vládnej agentúry neoprávnene pristupovali k počítačom používaným senátnou Komisiou pre výzvedné služby, keď komisia pracovala na správe o vyšetrovacích metódach CIA.

Skôr v tomto roku senátorka Dianne Feinsteinová obvinila CIA zo špehovania počítačov v hlavnom meste Washingtone, ku ktorým mali v roku 2010 mať prístup len členovia komisie. Tí prehľadávali milióny utajených dokumentov vzťahujúcich sa k vyšetrovacím metódam, ktoré začali za vlády prezidenta Georgea W. Busha. Komisia mala uskutočniť nezávislé vyšetrovanie tak, aby k dokumentom nemal prístup nikto iný, okrem jej členov a zamestnancov. Podľa Feinsteinovej si však pracovníci komisie časom všimli, že kľúčové dokumenty z pevných diskov postupne miznú.

Po vznesení obvinenia Feinsteinovaj celú vec prešetril nezávislý inšpektor a z výsledkov vyšetrovania vyplýva, že "niektorí zamestnanci CIA nekonali v súlade s dohodou komisie a CIA." Feinsteinová a ďalší členovia komisie sa o zisteniach inšpektora dozvedeli tento týždeň v utorok a riaditeľ CIA sa im ospravedlnil za akékoľvek rokovania zamestnancov CIA, ktorá bola podľa výsledkov vyšetrovania v rozpore s pôvodným dohováraním.

Niektorí pozorovatelia vnímali obvinenie údajne nekalého konania zamestnancov CIA zrovna Feinsteinovou ako ironické, pretože táto senátorka bola jedným zo skalných zástancov toho, aby americkým vládnym agentúram (predovšetkým NSA) bolo umožnené špehovanie ako v zahraničí, tak aj v určitých prípadoch doma. Bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowden, ktorý v uplynulých rokoch uverejnil rad tajných dokumentov o praktikách NSA, potom Feinsteinová označila za "zradcu".

"Preukázané rokovania CIA je naozaj veľmi vážne a ja ako člen komisie a aj ako človek, ktorý chová k CIA obrovský rešpekt, som veľmi sklamaný rokovaním agentov CIA, ktorí prenikli do počítačov vyšetrovateľov," uviedol senátor Saxby Chambliss.

Podľa hlavného inšpektora CIA Davida Buckleyho k počítačom a predovšetkým k databázam, ktoré mali slúžiť výhradne na účely vyšetrovania komisie, "nevhodne" pristupovalo päť zamestnancov CIA, dvaja právnici a traja experti IT. Buckley neuviedol, kto tento prienik nariadil alebo kedy sa o ňom vysoko postavení príslušníci CIA dozvedeli. "Sme jediní ľudia, ktorí nad týmito organizáciami vykonávajú dohľad. A ak sa nemôžeme spoľahnúť na presnosť informácií, ktoré dostávame, ide o zosmiešnenie celej našej funkcie," uviedol senátor Angus King.

"Nemám inú možnosť, ako požiadať riaditeľa CIA Johna Brennana o rezignáciu," uviedol potom vo vyhlásení ďalší senátor Mark Udall. "CIA porušila ústavu, keď špehovala počítače Senátu. Nejde len o porušenie zákonov, ale ústavného poriadku. A z toho treba vyvodiť dôsledky," dodal Udall.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá