Image
9.1.2013 0 Comments

CES live: Samsung Chromebook – notebook za 249 dolárov

Samsung ukázal na CES 2013 svoj Chromebook využívajúci operačný systém Chrome OS od Googlu s orientáciou na cloudové služby Googlu. Samsung Chromebook prichádza pod modelovým označením XE303C12 za sympatickú cenu 249 USD. Otázka znie, či používatelia naozaj túžia po cenovo nenáročných, ale nevýkonných notebookoch, určených len na základnú činnosť (surfovanie na webe, prácu s kancelárskymi dokumentmi).

chromebook1.jpg

Na Chrome OS pracujete akoby s webovým prehliadačom doplneným o aplikácie. Existuje však mnoho používateľov, ktorí kompletne využívajú bezplatné cloudové služby od Googlu - Docs, Drive, Gmail. Na bežnú prácu je to užitočné riešenie. Z pohľadu výkonu však nečakajte žiadne zázraky a tentoraz sme zostali trocha sklamaní aj z horšieho konštrukčného spracovania a použitých plastov.

Model XE303C12 je 11,6-palcový, pracuje s nízkonapäťovým procesorom Samsung Exynos 5 Dual a ponúka 2 GB pamäte RAM. Dizajnom sa mierne podobá na 11-palcový MacBook Air, aj keď je hrubší (skoro 18 mm). Displej má rozlíšenie HD, teda 1366 × 768 pixelov, nejde o veľmi kvalitný displej - pri pohľade zboku vidieť degradáciu farieb, ale opäť na bežnú prácu postačí. Prehrávanie filmov v HD kvalite zvládne bez problémov. Celý produkt má hmotnosť 1,09 kg.

chromebook2.jpg

Na klávesnici sa písalo prekvapivo príjemne, na ľavej hrane je čítačka kariet SD a audioport. Na zadnej strane je jeden port USB štandardu 2.0 a na počudovanie aj jeden štandardu 3.0, čím sa tento model stáva prvým Chromebookom s týmto portom. Nechýba ani HDMI vo verzii 1.4. Eternetový port je riešený redukciou z USB, ktorá by mala byť súčasťou predajného balenia. Vnútorná pamäť má veľkosť 16 GB, na prvé dva roky dáva Google používateľovi 100 GB cloudového priestoru bezplatne.

chromebook3.jpg

Chromebook určite nie je primárny nástroj, skôr sekundárny notebook na rýchlu prácu, počúvanie hudby, prácu s on-line službami, edukačné účely. Je však otázne, či používateľ v dnešnej dobe túži po takomto, aj keď lacnom zariadení.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá