Image
9.1.2013 0 Comments

CES live: Samsung Chromebook – notebook za 249 dolárov

Samsung ukázal na CES 2013 svoj Chromebook využívajúci operačný systém Chrome OS od Googlu s orientáciou na cloudové služby Googlu. Samsung Chromebook prichádza pod modelovým označením XE303C12 za sympatickú cenu 249 USD. Otázka znie, či používatelia naozaj túžia po cenovo nenáročných, ale nevýkonných notebookoch, určených len na základnú činnosť (surfovanie na webe, prácu s kancelárskymi dokumentmi).

chromebook1.jpg

Na Chrome OS pracujete akoby s webovým prehliadačom doplneným o aplikácie. Existuje však mnoho používateľov, ktorí kompletne využívajú bezplatné cloudové služby od Googlu - Docs, Drive, Gmail. Na bežnú prácu je to užitočné riešenie. Z pohľadu výkonu však nečakajte žiadne zázraky a tentoraz sme zostali trocha sklamaní aj z horšieho konštrukčného spracovania a použitých plastov.

Model XE303C12 je 11,6-palcový, pracuje s nízkonapäťovým procesorom Samsung Exynos 5 Dual a ponúka 2 GB pamäte RAM. Dizajnom sa mierne podobá na 11-palcový MacBook Air, aj keď je hrubší (skoro 18 mm). Displej má rozlíšenie HD, teda 1366 × 768 pixelov, nejde o veľmi kvalitný displej - pri pohľade zboku vidieť degradáciu farieb, ale opäť na bežnú prácu postačí. Prehrávanie filmov v HD kvalite zvládne bez problémov. Celý produkt má hmotnosť 1,09 kg.

chromebook2.jpg

Na klávesnici sa písalo prekvapivo príjemne, na ľavej hrane je čítačka kariet SD a audioport. Na zadnej strane je jeden port USB štandardu 2.0 a na počudovanie aj jeden štandardu 3.0, čím sa tento model stáva prvým Chromebookom s týmto portom. Nechýba ani HDMI vo verzii 1.4. Eternetový port je riešený redukciou z USB, ktorá by mala byť súčasťou predajného balenia. Vnútorná pamäť má veľkosť 16 GB, na prvé dva roky dáva Google používateľovi 100 GB cloudového priestoru bezplatne.

chromebook3.jpg

Chromebook určite nie je primárny nástroj, skôr sekundárny notebook na rýchlu prácu, počúvanie hudby, prácu s on-line službami, edukačné účely. Je však otázne, či používateľ v dnešnej dobe túži po takomto, aj keď lacnom zariadení.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá