Image
6.1.2016 0 Comments

CES 2016: Sony

Novinka, 4K videokamera Handycam® FDR-AX53 je vybavená novým objektívom Zeiss s 20× optickým zoomom a využíva nový 1/ 2.5" snímač Exmor R s rozlíšením 8,29 Mpx s vysokou citlivosťou s veľkosťou pixelu približne 1,6 krát vyššou ako v súčasnom 4K modeli AX33. Stabilizáciu obrazu zabezpečuje osvedčený Balanced Optical SteadyShot.

Kamera tiež dostala vylepšený systém ostrenia Fast Intelligent AF ktorý naplno využíva analýzu dát v procesore Bionz X a urýchľuje tak ostrenie. Vylepšenia sa dočkal aj mikrofónny systém poskytujúci teraz kvalitnejší stereo zvuk, jeho súčasťou je aj vypínateľný systém „My Voice Canceling" známy z vyššieho modelu AX100 ktorý dokáže vďaka prídavnému ruchovému mikrofónu účinne potláčať zvuky prichádzajúce zo zadnej polosféry vrátane hlasu kameramana.

sony_4k_handycam_fdr-ax53_ces_2016.jpg

Kamera tiež umožňuje manuálne ovládanie väčšiny podstatných funkcií pri filmovaní. Výborným pomocníkom za slnečného dňa je vstavaný hľadáčik s rozlíšením 1,55 Mpx. Kamera umožňuje nahrávanie 4K 25p a Full HD 1080 50p aj 100p vo formáte XAVC-S s dátovými tokmi od 50 do 100 Mb/s.

Podobnými technológiami sú aj vybavené aj oba nové modely FullHD kamier HDR-CX675 a HDR-CX455 líšia sa hlavne výbavou. Oba využívajú nové 1/ 5.8" snímače Exmor R a žiadny z nich nedisponuje hľadáčikom. Všetky kamery sú vybavené aj WiFi s NFC.

Okrem spotrebných kamier predstavila sony aj nový model z rady Action Cam HDR-AS50R. Kamera využíva 1/ 2.3“ snímač exmor R s rozlíšením 11 Mpx a stabilizátorom obrazu Steady Shot. Video 1080 50p nahráva vo formáte XAVC-S.

HDR-AS50_main_with_case-511x383.jpg

Novinkou je záznam TimeLapse videa v rozlíšení 4K 25p. Kamera bude dodávaná aj v komplete s osvedčeným diaľkovým ovládaním Live View ktoré sa pripevňuje na zápästie ako hodinky. Kamera FDR-AX53 by mala byť na európskom trhu dostupná v polovici Marca za cenu 1000 Eur, Action Cam HDR-AS50R by sa mal objaviť už začiatkom februára s cenou 220 Eur.

René Hubinský

V znamení kvalitného zvuku

Po prezentácii údajne „najlepšej kamery na svete“ sme sa zoznámili s novým radom audioproduktov. Prezident spoločnosti Mike Fasulo neustále zdôrazňoval kvalitu zvuku High Definition a v stručnosti uviedol h.ear go ako bezdrôtové prenosné reproduktory najmenšie na svete no dostatočne kvalitné a silné. Následne spomenul h.ear in, čiže bezdrôtové slúchadlá HD vo vyhotovení in-ear a h.ear on, ktoré sú klasicky veľké bezdrôtové slúchadlá so zameraním na elimináciu okolitých rušivých zvukov. Podrobnejšie parametre sme sa zatiaľ nedozvedeli. Čo však prekvapilo asi najviac je model PS-HX500, ktorý je na prvý pohľad gramofón.

sony_mike_fasulo.jpg

Pri druhom pohľade sa dozviete, že nejde o retro dizajn, ale skutočne funkčný gramofón schopný prepojenia s PC, a teda aj konverzie pôvodných vinilových platní do digitálnej podoby, opäť v kvalite HD. Dizajnovo prakticky nie je rozoznateľný od svojich historicky starších predchodcov a výrobca tvrdí, že okrem kvalitného zvuku a elegantného dizajnu je aj dobre prenosný. Následne sme sa dozvedeli, že po analýze hitov 80., 90. rokov a hitov súčasnosti SONY prišlo k záveru, že dnešná hudba je výraznejšie zameraná na hlboké basové frekvencie.

Špeciálne pre fanúšikov tejto časti frekvenčného spektra preto vznikol rad Extra bass. Obsahuje menšie i väčšie varianty bezdrôtových bluetooth reproduktorov aj slúchadlá. Príjemným bonusom je sľúbená výdrž na batériu v dĺžke 24 hodín a odolnosť proti vode. Okrem toho sa výrobca snaží zamerať aj na zvuk v domácnostiach. Dosiahnuť stav, keď bude kvalitné audio i video všade okolo nás sa snaží modelový rad Life Space UX, ktorý berie domácnosť ako koncept.

Obsahuje dizajnové prístroje, ktoré splynú s interiérom domácnosti a musia ponúknuť kvalitný zvuk či obraz bez ohľadu na veľkosť alebo vyhotovenie. Skvelým príkladom je žiarovka LED, ktorá dokáže reprodukovať zvuk, alebo prenosný projektor, schopný premietnuť obraz na stenu či stôl zodpovedajúci 80“ obrazovke. Pôsobí pritom ako nenápadný malý biely kváder. Tretím z radu prezentovaných je štýlový priehľadný sklený reproduktor so svetlom LED, ktorý do domácnosti prinesie nielen osvetlenie ale aj kvalitný zvuk tvorený rezonanciou skleného tela prístroja. Na americký trh by mali byť tieto produkty uvedené v lete 2016.

Youtube ako trendová inšpirácia pre SONY

Lucas Watson zo spoločnosti Google pohovoril o tom, že veľká časť celosvetovej populácie používa Youtube ako službu (údajne až miliarda) a čoraz viac sa toto použitie presúva smerom k mobilným platformám. Okrem toho spomenul aj prudko stúpajúci trend konzumácie obsahu služby na veľkých obývačkových smart televízoroch a herných konzolách. Vraj ide až o zdvojnásobenie v priebehu minulého roka. Napriek tomu, že Youtube ponúka obsah v rozlíšení 4K už od roku 2010, skutočný rozmach konzumácie takéhoto obsahu sa očakáva v tomto roku, hlavne vďaka TV prijímačom 4K, na ktoré sa chce zamerať nielen SONY. Google uviedol na trh nový kódovací formát VP9, ktorého účelom je minimalizovať čas kompresie videa vysokej kvality, aby si ho mohli užiť aj používatelia so slabým internetovým pripojením. Aj vďaka tomu obsah v rozlíšení 4K na Youtube zaznamenáva veľký nárast záujmu a podporuje tak nástup nových televízorov s týmto rozlíšením.

4K TV od SONY

Prezident spoločnosti oficiálne uviedol nové logo 4K HDR, ktorým budú označené televízory novej generácie. Prisľúbil emocionálny a vizuálny zážitok na úplne novej úrovni. Svoje slová podložil prezentáciou TV prijímača X93D, ktorý by mal byť na trh uvedený už tento týždeň. Vysoko kvalitný obraz má byť docielený hlavne vďaka procesoru určenému na 4K s označením X1. Okrem toho sa môžeme tešiť na technológiu Slim Backlight Drive, ktorá zabezpečí vyšší dosiahnuteľný jas aj kontrast a vernejšie zobrazenie čiernej farby.

sony-4k-tv.jpg

Okrem toho budú prijímače produkované spoločnosťou v roku 2016 zamerané aj na čo najtenší dizajn prakticky splývajúci so stenou a riešenie viditeľnosti kabeláže pri umiestnení v stojane. Zjednodušenie používania smart TV má priniesť content bar, čiže obsahová lišta, vďaka ktorej stačí jedno kliknutie na okamžité prepnutie kanála či služby. Hlasové ovládanie má byť rozšírené až na 40 podporovaných jazykov. Ktoré konkrétne by to mali byť a či je medzi nimi aj slovenčina zatiaľ nevieme.

Na dôvažok Fasulo spomenul prototypovú technológiu Backlight Master Drive, ktorá by mala zvýšiť dosiahnuteľný jas až na hodnotu 4000 nitov, pre porovnanie uviedol, že bežné TV prijímače disponujú priemernou svietivosťou 400 nitov. Okrem toho by technológia mala priniesť aj hlbšiu čiernu a presnejšie vykreslenie detailov. Obavy o nedostatok obsahu pri prechode na vyššie rozlíšenia sa stávajú už tradíciou, a tak SONY Entertainment uvedie aplikáciu, pomocou ktorej bude možné priamo zakúpiť a sledovať klasické aj nové filmové tituly v 4K HDR na modeloch TV, ktoré bežia na OS Android.

Peter Vnuk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá