Image
6.1.2016 0 Comments

CES 2016: Samsung – SUHD TV a inteligentné chladničky

Televízne prijímače patria medzi hlavné témy výstavy a Samsung ako jeden z najväčších svetových výrobcov naznačil, ktorým smerom bude vývoj napredovať.

Viceprezident spoločnosti Joe Stinziano zdôraznil, že rok 2016 sa bude z pohľadu Samsungu niesť v znamení SUHD TV s rozlíšením 4K. Pri tejto príležitosti predstavil nový model KS9500 s bezrámovým zakriveným dizajnom, ktorý by mal ponúknuť živšie farby vďaka redizajnovaným nanokryštáľom. Táto technológia sa nazýva Quantum dot a nie je výsadou Samsungu.

Každý výrobca ju poníma trochu inak, no výsledok by mal byť vždy rovnaký - vyšší kontrast pri rovnakej spotrebe energie a reálnejšie farby. Rovnako ako v minulom roku, aj nové modely televízorov Quantum dot budú vybavené technológiou HDR s intenzitou jasu minimálne 1000 nitov, čo je asi dvojnásobok oproti panelom OLED. Keďže podľa prieskumov je väčšina televízorov prevádzkovaná vo svetlých priestoroch, výrobca sa plánuje zamerať na eliminovanie odrazov svetla a minimálne skreslenie obrazu.

Krok vpred má urobiť aj Samsung Smart TV. Priorita je zjednodušenie ovládania na úroveň, pri ktorej prepínanie medzi službami ako sú ISPN, Youtube či Netflix bude otázkou jedného úkonu, podobne ako pri klasickom prepínaní televíznych kanálov. Zahŕňa to aj zjednodušenie prepínania medzi externými zariadeniami pripojenými k televíznemu prijímaču, keďže podľa prieskumov ich priemerný americký divák má pripojené naraz najmenej tri. U nás to zrejme tiež nebude inak.

Samsung chce pre nové UHD TV prijímače vytvoriť vlastný ekosystém, na ktorom spolupracuje s producentami filmov aj s inými výrobcami. Výsledkom tohto spojenia budú produkty s logom Ultra HD Premium. Súčasťou portfólia bude aj UHD Blue-ray prehrávač UBD-K8500 s podporou rozlíšenia 4K. O to, aby boli dostupné aj príslušné filmy sa postarajú spoločnosti 20th Century Fox a Warner Bros. Toho roku majú v pláne vyprodukovať viac ako 100 filmových titulov 4K UHD HDR. Lákadlami môžu byť napríklad kinové trháky ako Marťan či Mad Max.

Aby sa nezabudlo na zvukovú zložku výrazne ovplyvňujúcu atmosféru, Stinciano zdôraznil, že smerovanie k 360° zvuku sa v minulom roku ukázalo ako správne. Pokračovateľom tohto úspechu by mali byť bezdrôtové reproduktory HW-K950 s technológiou Dolby Atmos. Konfigurácia kanálov bude 5.1.4, čo by malo priniesť vyššiu priestorovosť zvuku.

Ďalšími trendami by podľa Samsungu mali byť displeje tenšie ako desatina palca, 170" gigantické uhlopriečky a SUHD TV s rozlíšením 8K. Tim Baxter, výkonný viceprezident pre predaj a marketing prisľúbil, že každý zákazník, ktorý si v roku 2016 zakúpi UHD TV dostane k nemu bezplatne SmartThings Extend USB Adapter. Vďaka nemu možno pripojiť k prijímaču viac ako 200 rôznych produktov z kategórie Internetu vecí a inteligentnej domácnosti.

Všetky cesty vedú do chladničky

V tomto duchu spoločnosť odprezentovala chladničku, ktorá podľa jej predstaviteľov bude centrom inteligentnej domácnosti rovnako, ako je sama kuchyňa centrom tej bežnej. Pod názvom Samsung family Hub Refrigerator sa skrýva chladnička s veľkým 21,5" dotykovým displejom. Úkony, ako kontrola zásob budú veľmi jednoduché. Vďaka príslušnej mobilnej aplikácii a kamere zabudovanej v chladničke budete môcť kedykoľvek nazrieť do jej vnútra aj na diaľku.

Výrobca však v množstve funkcií zachádza oveľa ďalej. Zabudovaný displej a mobilná aplikácia umožňujú zdieľanie udalostí v rámci rodiny, a tak rodinný obed či oslavu narodenín nikto nezmešká. Vďaka spolupráci s Mastercard bude chladnička ponúkať vlastný platobný systém. Dotykom bude možné potrebnú položku z nákupného zoznamu okamžite zakúpiť (resp. objednať). No ako to bežne býva, služba zatiaľ v našich končinách dostupná nebude. Aby bola chladnička ako rodinné centrum kompletná, možno na jej displeji sledovať TV, počúvať hudbu či rádiostanice, zdieľať obrázky a množstvo ďalšieho.

Súčasťou prezentácie produktov pre domácnosť bola aj technológia AddWash, vďaka ktorej bude možné proces prania bielizne pozastaviť a do práčky pridať akýkoľvek nový kus, od ponožiek až po džínsy. Práčky Samsung by mali tiež disponovať väčšou kapacitou bubna a budú vybavené podporou IoT. Vďaka tomu dokážu s majiteľom komunikovať aj na diaľku.

Čo ďalšieho sa chystá

Zaujala nás tiež prezentácia dvoch nových členov modelového radu S. Inteligentné hodinky Samsung Gear 2 prinesú toľko žiadanú slobodu a ich majiteľ bude môcť vykonávať hovory a odosielať správy bez spolupráce so smartfónom. Na tento účel budú využívať pripojenie technológiou 3G.

Druhým prezentovaným členom rovnakej rodiny je konvertibilný tablet Galaxy TabPro S. Bude disponovať oddeliteľnou klávesnicou a podľa výrobcu bude vo svojej triede najtenším a najľahším tabletom. Zvolený operačný systém je Windows 10 a o pohon sa bude starať procesor radu Intel Core M so 4GB RAM. Úložný priestor bude údajne 120GB a nemala by chýbať podpora pripojenia LTE. Fanúšikov menších tabletov možno trochu sklame, že pôjde o relatívne väčší 12" sAMOLED displej, no pri použití s fyzickou klávesnicou to možno považovať za jednoznačnú výhodu.

Vďaka úspechu smartfónu Galaxy S6 hovoria predstavitelia Samsungu o masívnom rozšírení virtuálnej reality v rámci širokej verejnosti. V spolupráci s okuliarmi Gear VR sa stáva virtuálna realita horúcou témou a určite sa v roku 2016 dočkáme využitia tohto potenciálu zo strany výrobcu. Prvou lastovičkou v tomto smere bude Project Beyond. Ide o 360° profesionálnu automatickú VR kameru, ktorá v spolupráci s okuliarmi Gear VR môže ponúknuť doteraz nevídané zážitky.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá