Image
6.1.2016 0 Comments

CES 2016: Ford predstavil tretiu generáciu systémov pre autonómne vozidlá

Ford na veľtrhu CES 2016 v Las Vegas oznámil plán strojnásobiť svoj vozový park plne autonómnych hybridných testovacích vozidiel Ford Fusion na 30 a bude využívať technológiu senzorov novej generácie. Testovacie vozidlá jazdia po cestách v štátoch Kalifornia, Arizona a Michigan. Predstavil aj systém Sync 3 pre pripájanie externých zariadení.

Čiastočne autonómne vozidlá Ford už vyrába a predáva. Plne autonómne vozidlá sú v súčasnosti vo vývoji. Semi-autonómne vozidlá využívajú systém senzorov a softvér pre niektoré rutinné úlohy, napríklad pre zavedenie vozidla do paralelných alebo kolmých parkovacích miest, automaticky nastavuje rýchlosť na základe aktuálnej premávky, alebo v prípade núdze automaticky aktivuje brzdy. „Tieto asistenčné systémy považujeme za druhého vodiča, alebo inak povedané za dodatočné oči, uši, ruky a nohy pomáhajúce vodičovi pri riadení vozidla", zdôraznil Raj Nair viceprezident divízie vývoja, „Kamery, sonar a radar dokážu plnohodnotne vnímať okolitý svet a sofistikovaný softvér dokáže tieto údaje interpretovať podobne ako človek, niekedy dokonca lepšie".

Autonómne vozidlá budú riešiť aj problémy s kinetózou. Znie to ako nezmysel, nakoľko cestujúci sú ku kinetóze oveľa náchylnejší, pretože nemajú pod kontrolou pohyb vozidla. Autonómne vozidlá však môžu v prípade potreby prispôsobiť dynamiku vozidla a eliminovať nevoľnosť. Inokedy, ak nikto z cestujúcich kinetózou netrpí môže aplikovať dynamický štýl obohacujúci zážitok z jazdy. Aj to je súčasťou stratégie "fun-to-drive", ktorá je súčasťou filozofie, ktorú CEO spoločnosti Mark Fields označil ako „Ford DNA"

Ford1gen.png

Prvá generácia autonómnych vozidiel Ford využíval výsledky výskumu agentúry DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) zaoberajúcej sa vojenským výskumom.

Ford2gen.png

Druhá generácia využívala pokročilé senzory typu LiDAR na štyroch rotujúcich platformách, ktoré v reálnom čase generovali 3D mapu okolia vozidla.

Ford Velodyne.png

Na veľtrhu CES bol ohlásený systém tretej generácie s názvom Velodyne LiDAR HDL-32E

Nová technológia senzorov je výsledkom viac než 10 ročného výskumu, mapujú priestor v okolí vozidla do vzdialenosti 200 metrov. Plne autonómne automobily v ktorých budú inštalované budú jazdiť po ulciach v Kalifornii už v tomto roku. Ford už testuje autonómne vozidla na svojich skúšobných dráhach aj na verejných komunikáciách v Michigane.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá