Image
14.1.2013 0 Comments

CES 2013: Trendy inteligentných telefónov

smartphones.jpeg Produkty vystavované na výstave spotrebnej elektroniky (CES) v Las Vegas od spoločností Sony, Huawei a ZTE ukazujú, kam smeruje trh s inteligentnými telefónmi.

Ak budeme brať premiéry zariadenia na tohtoročnej výstave CES vážne, bude mať každý highendový telefón v roku 2013 5-palcovú obrazovku s rozlíšením full HD a 13-megapixelovú kameru. CES, samozrejme, nie je orientovaný na svet telefónov, ale vďaka množstvu premiér veľkých výrobcov tu možno pozorovať veľa trendov v oblasti hardvéru.

Keby sme mali zhrnúť, čo sme tento týždeň mohli vidieť, boli to predovšetkým nasledujúce body.

Nástup 5-palcových obrazoviek

Bol to predovšetkým úspech produktového radu Samsung Galaxy Note, ktorý ukázal, že zákazníci majú záujem o väčšie rozmery a rozlíšenie. Pôvodný Note mal 5,3-palcovú obrazovku s 800 × 1280 bodmi a Note II 5,5-palcovú v kvalite 720p s rozlíšením 720 × 1280 bodov.

Jeden z predvedených telefónov Ascent Mate mal dokonca 6,1-palcovú obrazovku, ale s rovnakým rozlíšením ako Note II, teda 720p. Naproti tomu Sony Xperia Z, Huawei Ascend D2 a ZTE Grand S vytvárajú zrejme nový etalón highendovej obrazovky s 5-palcovou uhlopriečkou a rozlíšením 1080 × 1920 pixelov. Väčší obraz, samozrejme, znamená aj väčšiu spotrebu a každý takýto telefón bude musieť byť vybavený adekvátnou batériou.

Štvorjadrové procesory

Výrobcovia nezaváhali a všetci idú cestou štvorjadrových procesorov. Xperia Z a Grand S sú poháňané Snapdragonom S4 Pro od Qualcommu, zatiaľ čo Huawei stavil na vlastný štvorjadrový procesor, vyvinutý pre Ascend D2.

Všetci výrobcovia procesorov boli na CES čulí. Qaulcomm, nVidia a ST-Ericsson predviedli nové štvorjadrové procesory. Snapdragon 800 od Qaulcommu bude o 75 percent výkonnejší ako starší Snapdragon S4 Pro. Navyše bude mať integrovanú podporu pre LTE a 802.11ac.

Súťažiť bude s Tegrou 4 od nVidie, je to prvý štvorjadrový procesor využívajúci architektúru ARM Cortex-A15. (Cortex-A15 je už využitý v tablete Nexus 10, aj keď len vo verzii s dvoma jadrami.)

Plány na šetrenie batérií

Kombinácia veľkých obrazoviek s vysokým rozlíšením so štvorjadrovým procesorom sa nepodpíše priaznivo na výdrži batérie. Popri očividnej kombinácii modelov s vysokokapacitnými batériami Sony a Huawei implementovali aj technologické triky, ako ich životnosť predĺžiť.

Sony Battery Stamina je mód, ktorý automaticky vypína aplikácie náročnejšie na výkon, keď je hlavná obrazovka vypnutá. Huawei prilepšuje batériám vypínaním vysielacieho okruhu, keď sa nevyužíva.

Ochrana proti prachu a vode

Sony a Huawei dúfajú, že zákazníci zvolia ich nové modely vďaka integrovanej ochrane proti prachu a vode. Za predpokladu, že všetky porty a kryty sú pevne uzavreté, Xperia Z je v bezpečí pred prúdom striekajúcej vody prakticky zo všetkých smerov a môže byť ponorená do hĺbky 1 metra sladkej vody na dobu 30 minút. Ascend D2 má nižšiu odolnosť, čo sa týka ponorenia, ale zvládne striekajúcu vodu cielenú na zariadenie. Nejde o prvý počin v tejto špecializácii, Panasonic ponúkol mobil Eluga v minulom roku, na európskom trhu však jasne pohorel.

Vyššie rozlíšenie kamier

Nové telefóny spoločností Sony, Huawei a ZTE majú aj rovnaké rozlíšenie fotoaparátu. Všetky majú zadnú kameru s rozlíšením 13 megapixelov. Tá postačuje na nahrávanie full HD. Prístroje ponúkajú aj 2-megapixelovú kameru na četovanie, pretože smeruje k používateľovi.

Sony sa snaží odlíšiť od konkurencie implementáciou HDR pre fotografie i video (kamera pri HDR zachytáva ten istý obraz pri rôznych expozíciách a superponuje ho ako jednotlivé vrstvy do jednej optimalizovanej snímky. Podľa spoločnosti umožňuje táto technológia nahrávať videoklipy, aj keď je slnko priamo za snímaným objektom. Telefóny Sony takisto dokážu ukladať snímky počas nahrávania videa a ponúkajú burst-mode, schopný kontinuálneho nahrávania 10 snímok za sekundu s rozlíšením 9 megapixelov až do vyčerpania úložného priestoru.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá