Image
10.1.2013 0 Comments

CES 2013: AMD predviedol tablet s procesorom Temash a Windows 8

amd-temash-tablet.jpg Spoločnosť AMD na výstave CES predstavila tablet osadený chystaným procesorom s kódovým označením Temash, ktorý by mal konečne prerušiť doterajšiu sériu neúspechov a ponúknuť životaschopné a konkurenčné riešenie pre segment prenosných zariadení.

Prototyp predstavený v Las Vegas vyrobila spoločnosť Wistron. Na displeji s uhlopriečkou 10,6 palca možno prehrávať videá vo vysokom rozlíšení 1080p. AMD sa tak snaží dokázať, že po mnohých pokusoch s úpravami procesorov určených pre notebooky konečne môže ponúknuť plnokrvný tabletový procesor.

Temash je určený pre horný segment tabletov, v ktorých možno púšťať najmodernejšie hry vo vysokom rozlíšení a ktoré zvládnu aj náročné výpočtové operácie vo firemnom prostredí. Novo použité technológie takisto dokážu lepšie hospodáriť s energiou a umožnia tak významne predĺžiť výdrž batérií, ako informovala Lisa Su, prvá viceprezidentka AMD, počas tlačovej konferencie usporiadanej v rámci veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v americkom Las Vegas.

Podľa Su sa väčšina tabletov používa ako spotrebná elektronika a neumožňuje spúšťať plnohodnotné počítačové aplikácie. Temash zvládne prácu s plnohodnotným Windows 8 pri spotrebe iba 5 wattov, čo by malo umožniť mnoho hodín produktívnej práce.

Procesor sa bude vyrábať v dvoch variantoch - dvojjadrovom a štvorjadrovom - a mal by byť dvakrát rýchlejší ako jeho predchodca Z 60. Ten sa príliš neujal, nájdete ho v podstate len v niekoľkých tabletoch od Fujitsu a Vizio.

Pre AMD je Temash veľmi dôležitý. Spoločnosti sa na rozdiel od konkurenčného Intelu zatiaľ nepodarilo preraziť do sveta ovládaného architektúrou ARM. Predchádzajúce dva pokusy o procesory určené pre tablety a iné prenosné zariadenia sa dajú považovať za neúspešné. Tretí neúspech by mohol spôsobiť natoľko oneskorený štart, že by AMD mohlo trh tabletov a smartfónov na dlhý čas stratiť. To by v čase, keď sa záujem spotrebiteľov presúva od počítačov k tabletom, mohlo v nasledujúcich rokoch spôsobiť obrovské straty. Pre nedostatočné zameranie na tablety odišiel v roku 2011 aj generálny riaditeľ Dirk Meyer. Nahradil ho Rory Read z Lenova, ktorý prepracoval stratégiu tak, aby zastavil prepad ziskov a súčasne nasmeroval spoločnosť k mobilnej budúcnosti.

Nový procesor je založený na novom, hospodárnejším jadre Jaguar. Oproti konkurenčnému Intelu aj ARM by mal mať výhodu v podpore 64-bitového adresovania, a teda aj väčšiu kapacitu operačnej pamäte. Súčasne by mal umožniť prevádzkovanie 64-bitových aplikácií určených pre predchádzajúce verzie Windows.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá