Image
10.1.2013 0 Comments

CES 2013: AMD predviedol tablet s procesorom Temash a Windows 8

amd-temash-tablet.jpg Spoločnosť AMD na výstave CES predstavila tablet osadený chystaným procesorom s kódovým označením Temash, ktorý by mal konečne prerušiť doterajšiu sériu neúspechov a ponúknuť životaschopné a konkurenčné riešenie pre segment prenosných zariadení.

Prototyp predstavený v Las Vegas vyrobila spoločnosť Wistron. Na displeji s uhlopriečkou 10,6 palca možno prehrávať videá vo vysokom rozlíšení 1080p. AMD sa tak snaží dokázať, že po mnohých pokusoch s úpravami procesorov určených pre notebooky konečne môže ponúknuť plnokrvný tabletový procesor.

Temash je určený pre horný segment tabletov, v ktorých možno púšťať najmodernejšie hry vo vysokom rozlíšení a ktoré zvládnu aj náročné výpočtové operácie vo firemnom prostredí. Novo použité technológie takisto dokážu lepšie hospodáriť s energiou a umožnia tak významne predĺžiť výdrž batérií, ako informovala Lisa Su, prvá viceprezidentka AMD, počas tlačovej konferencie usporiadanej v rámci veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v americkom Las Vegas.

Podľa Su sa väčšina tabletov používa ako spotrebná elektronika a neumožňuje spúšťať plnohodnotné počítačové aplikácie. Temash zvládne prácu s plnohodnotným Windows 8 pri spotrebe iba 5 wattov, čo by malo umožniť mnoho hodín produktívnej práce.

Procesor sa bude vyrábať v dvoch variantoch - dvojjadrovom a štvorjadrovom - a mal by byť dvakrát rýchlejší ako jeho predchodca Z 60. Ten sa príliš neujal, nájdete ho v podstate len v niekoľkých tabletoch od Fujitsu a Vizio.

Pre AMD je Temash veľmi dôležitý. Spoločnosti sa na rozdiel od konkurenčného Intelu zatiaľ nepodarilo preraziť do sveta ovládaného architektúrou ARM. Predchádzajúce dva pokusy o procesory určené pre tablety a iné prenosné zariadenia sa dajú považovať za neúspešné. Tretí neúspech by mohol spôsobiť natoľko oneskorený štart, že by AMD mohlo trh tabletov a smartfónov na dlhý čas stratiť. To by v čase, keď sa záujem spotrebiteľov presúva od počítačov k tabletom, mohlo v nasledujúcich rokoch spôsobiť obrovské straty. Pre nedostatočné zameranie na tablety odišiel v roku 2011 aj generálny riaditeľ Dirk Meyer. Nahradil ho Rory Read z Lenova, ktorý prepracoval stratégiu tak, aby zastavil prepad ziskov a súčasne nasmeroval spoločnosť k mobilnej budúcnosti.

Nový procesor je založený na novom, hospodárnejším jadre Jaguar. Oproti konkurenčnému Intelu aj ARM by mal mať výhodu v podpore 64-bitového adresovania, a teda aj väčšiu kapacitu operačnej pamäte. Súčasne by mal umožniť prevádzkovanie 64-bitových aplikácií určených pre predchádzajúce verzie Windows.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá