Image
10.1.2013 0 Comments

CES 2013: AMD predviedol tablet s procesorom Temash a Windows 8

amd-temash-tablet.jpg Spoločnosť AMD na výstave CES predstavila tablet osadený chystaným procesorom s kódovým označením Temash, ktorý by mal konečne prerušiť doterajšiu sériu neúspechov a ponúknuť životaschopné a konkurenčné riešenie pre segment prenosných zariadení.

Prototyp predstavený v Las Vegas vyrobila spoločnosť Wistron. Na displeji s uhlopriečkou 10,6 palca možno prehrávať videá vo vysokom rozlíšení 1080p. AMD sa tak snaží dokázať, že po mnohých pokusoch s úpravami procesorov určených pre notebooky konečne môže ponúknuť plnokrvný tabletový procesor.

Temash je určený pre horný segment tabletov, v ktorých možno púšťať najmodernejšie hry vo vysokom rozlíšení a ktoré zvládnu aj náročné výpočtové operácie vo firemnom prostredí. Novo použité technológie takisto dokážu lepšie hospodáriť s energiou a umožnia tak významne predĺžiť výdrž batérií, ako informovala Lisa Su, prvá viceprezidentka AMD, počas tlačovej konferencie usporiadanej v rámci veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v americkom Las Vegas.

Podľa Su sa väčšina tabletov používa ako spotrebná elektronika a neumožňuje spúšťať plnohodnotné počítačové aplikácie. Temash zvládne prácu s plnohodnotným Windows 8 pri spotrebe iba 5 wattov, čo by malo umožniť mnoho hodín produktívnej práce.

Procesor sa bude vyrábať v dvoch variantoch - dvojjadrovom a štvorjadrovom - a mal by byť dvakrát rýchlejší ako jeho predchodca Z 60. Ten sa príliš neujal, nájdete ho v podstate len v niekoľkých tabletoch od Fujitsu a Vizio.

Pre AMD je Temash veľmi dôležitý. Spoločnosti sa na rozdiel od konkurenčného Intelu zatiaľ nepodarilo preraziť do sveta ovládaného architektúrou ARM. Predchádzajúce dva pokusy o procesory určené pre tablety a iné prenosné zariadenia sa dajú považovať za neúspešné. Tretí neúspech by mohol spôsobiť natoľko oneskorený štart, že by AMD mohlo trh tabletov a smartfónov na dlhý čas stratiť. To by v čase, keď sa záujem spotrebiteľov presúva od počítačov k tabletom, mohlo v nasledujúcich rokoch spôsobiť obrovské straty. Pre nedostatočné zameranie na tablety odišiel v roku 2011 aj generálny riaditeľ Dirk Meyer. Nahradil ho Rory Read z Lenova, ktorý prepracoval stratégiu tak, aby zastavil prepad ziskov a súčasne nasmeroval spoločnosť k mobilnej budúcnosti.

Nový procesor je založený na novom, hospodárnejším jadre Jaguar. Oproti konkurenčnému Intelu aj ARM by mal mať výhodu v podpore 64-bitového adresovania, a teda aj väčšiu kapacitu operačnej pamäte. Súčasne by mal umožniť prevádzkovanie 64-bitových aplikácií určených pre predchádzajúce verzie Windows.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá