Image
8.1.2015 0 Comments

CES: Prichádza konektor USB novej generácie. Nabijete ním aj notebook.

ITN_Prichadza usb konektor.jpg Na veľtrhu Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas bol tento týždeň predstavený konektor USB novej generácie, ktorý bude okrem iného možné použiť na dobíjanie väčších zariadení typu notebookov.

Nový konektor s označením Type-C, ktorý bol predstavený na tohtoročnom CES, prináša hneď niekoľko zlepšení, ktoré stoja za pozornosť. Podľa ľudí, ktorí mali možnosť si konektor Type-C na CES vyskúšať, je konektor veľmi pevný. Napriek tomu, že konektor USB je malý, by sme sa nemali dočkať toho, že by sa pri používaní či prenášaní začal nečakane ohýbať.
Jedna z jeho najväčších výhod je, že je obojstranný, takže pri zapájaní používateľ nebude musieť hľadieť na to, ktorá strana má byť hore a ktorá dole. Oba konce kábla Type-C môžu byť identické, takže pri nich nie je menší koniec určený pre telefón a väčší pre počítač ako pri micro USB. Je takisto rýchlejší.

Konektor Type-C je kompatibilný s najnovším štandardom USB 3.1, ktorý zvláda prenos dát rýchlosťou až 10 Gb/s. To je dvakrát toľko ako pri štandarde USB 3.0.

Tretia výhoda Type-C je v tom, že cezeň môže prúdiť väčšie množstvo energie - až 100 wattov. To znamená, že cez kábel USB budete môcť dobíjať napríklad aj veľké zariadenia ako laptop, rovnako aj telefóny či tablety, ako je to teraz. Nové USB na veľtrhu CES tento týždeň propaguje organizácia USB Implementers Forum.

V pondelok večer táto organizácia ukázala, ako sa pomocou Type-C prenášajú dáta medzi dvoma diskami SSD a počítačom rýchlosťou cez 800 Mb/s. Prezident USB Implementers Forum Jeff Ravenfraft následne uviedol, že už čoskoro sa dočkáme prenosov s rýchlosťou nad 1 Gb/s.

Ako dodal Ravencraft, kábel je iba jeden diel skladačky. Bude na výrobcoch zariadení, aby do nich integrovali podporu pre konektory Type-C a USB 3.1. Taiwanská spoločnosť MSI napríklad na CES ukazuje základnú dosku určenú pre herné počítače s USB 3.1 a konektorom Type-C. A firma DisplayLink, ktorá vyrába dokovacie stanice, demonštrovala kompatibilitu medzi konektorom Type-C a štandardným konektorom Type-A.

Jeden z prvých produktov, ktoré budú obsahovať port Type-C, je tablet Nokia N1. Ten sa vo februári začne predávať v Číne a čoskoro sa potom dostane aj do ďalších krajín. Aj keď špecifikácia USB 3.1 bola dokončená len nedávno, Implementers Forum už hľadá spôsoby, ako zvýšiť jej rýchlosť, vďaka čomu by táto technológia mohla lepšie konkurovať technológii Thunderbolt, za ktorou stoja Apple a Intel.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá