Image
8.1.2015 0 Comments

CES: Prichádza konektor USB novej generácie. Nabijete ním aj notebook.

ITN_Prichadza usb konektor.jpg Na veľtrhu Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas bol tento týždeň predstavený konektor USB novej generácie, ktorý bude okrem iného možné použiť na dobíjanie väčších zariadení typu notebookov.

Nový konektor s označením Type-C, ktorý bol predstavený na tohtoročnom CES, prináša hneď niekoľko zlepšení, ktoré stoja za pozornosť. Podľa ľudí, ktorí mali možnosť si konektor Type-C na CES vyskúšať, je konektor veľmi pevný. Napriek tomu, že konektor USB je malý, by sme sa nemali dočkať toho, že by sa pri používaní či prenášaní začal nečakane ohýbať.
Jedna z jeho najväčších výhod je, že je obojstranný, takže pri zapájaní používateľ nebude musieť hľadieť na to, ktorá strana má byť hore a ktorá dole. Oba konce kábla Type-C môžu byť identické, takže pri nich nie je menší koniec určený pre telefón a väčší pre počítač ako pri micro USB. Je takisto rýchlejší.

Konektor Type-C je kompatibilný s najnovším štandardom USB 3.1, ktorý zvláda prenos dát rýchlosťou až 10 Gb/s. To je dvakrát toľko ako pri štandarde USB 3.0.

Tretia výhoda Type-C je v tom, že cezeň môže prúdiť väčšie množstvo energie - až 100 wattov. To znamená, že cez kábel USB budete môcť dobíjať napríklad aj veľké zariadenia ako laptop, rovnako aj telefóny či tablety, ako je to teraz. Nové USB na veľtrhu CES tento týždeň propaguje organizácia USB Implementers Forum.

V pondelok večer táto organizácia ukázala, ako sa pomocou Type-C prenášajú dáta medzi dvoma diskami SSD a počítačom rýchlosťou cez 800 Mb/s. Prezident USB Implementers Forum Jeff Ravenfraft následne uviedol, že už čoskoro sa dočkáme prenosov s rýchlosťou nad 1 Gb/s.

Ako dodal Ravencraft, kábel je iba jeden diel skladačky. Bude na výrobcoch zariadení, aby do nich integrovali podporu pre konektory Type-C a USB 3.1. Taiwanská spoločnosť MSI napríklad na CES ukazuje základnú dosku určenú pre herné počítače s USB 3.1 a konektorom Type-C. A firma DisplayLink, ktorá vyrába dokovacie stanice, demonštrovala kompatibilitu medzi konektorom Type-C a štandardným konektorom Type-A.

Jeden z prvých produktov, ktoré budú obsahovať port Type-C, je tablet Nokia N1. Ten sa vo februári začne predávať v Číne a čoskoro sa potom dostane aj do ďalších krajín. Aj keď špecifikácia USB 3.1 bola dokončená len nedávno, Implementers Forum už hľadá spôsoby, ako zvýšiť jej rýchlosť, vďaka čomu by táto technológia mohla lepšie konkurovať technológii Thunderbolt, za ktorou stoja Apple a Intel.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá