Image
8.1.2015 0 Comments

CES: Prichádza konektor USB novej generácie. Nabijete ním aj notebook.

ITN_Prichadza usb konektor.jpg Na veľtrhu Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas bol tento týždeň predstavený konektor USB novej generácie, ktorý bude okrem iného možné použiť na dobíjanie väčších zariadení typu notebookov.

Nový konektor s označením Type-C, ktorý bol predstavený na tohtoročnom CES, prináša hneď niekoľko zlepšení, ktoré stoja za pozornosť. Podľa ľudí, ktorí mali možnosť si konektor Type-C na CES vyskúšať, je konektor veľmi pevný. Napriek tomu, že konektor USB je malý, by sme sa nemali dočkať toho, že by sa pri používaní či prenášaní začal nečakane ohýbať.
Jedna z jeho najväčších výhod je, že je obojstranný, takže pri zapájaní používateľ nebude musieť hľadieť na to, ktorá strana má byť hore a ktorá dole. Oba konce kábla Type-C môžu byť identické, takže pri nich nie je menší koniec určený pre telefón a väčší pre počítač ako pri micro USB. Je takisto rýchlejší.

Konektor Type-C je kompatibilný s najnovším štandardom USB 3.1, ktorý zvláda prenos dát rýchlosťou až 10 Gb/s. To je dvakrát toľko ako pri štandarde USB 3.0.

Tretia výhoda Type-C je v tom, že cezeň môže prúdiť väčšie množstvo energie - až 100 wattov. To znamená, že cez kábel USB budete môcť dobíjať napríklad aj veľké zariadenia ako laptop, rovnako aj telefóny či tablety, ako je to teraz. Nové USB na veľtrhu CES tento týždeň propaguje organizácia USB Implementers Forum.

V pondelok večer táto organizácia ukázala, ako sa pomocou Type-C prenášajú dáta medzi dvoma diskami SSD a počítačom rýchlosťou cez 800 Mb/s. Prezident USB Implementers Forum Jeff Ravenfraft následne uviedol, že už čoskoro sa dočkáme prenosov s rýchlosťou nad 1 Gb/s.

Ako dodal Ravencraft, kábel je iba jeden diel skladačky. Bude na výrobcoch zariadení, aby do nich integrovali podporu pre konektory Type-C a USB 3.1. Taiwanská spoločnosť MSI napríklad na CES ukazuje základnú dosku určenú pre herné počítače s USB 3.1 a konektorom Type-C. A firma DisplayLink, ktorá vyrába dokovacie stanice, demonštrovala kompatibilitu medzi konektorom Type-C a štandardným konektorom Type-A.

Jeden z prvých produktov, ktoré budú obsahovať port Type-C, je tablet Nokia N1. Ten sa vo februári začne predávať v Číne a čoskoro sa potom dostane aj do ďalších krajín. Aj keď špecifikácia USB 3.1 bola dokončená len nedávno, Implementers Forum už hľadá spôsoby, ako zvýšiť jej rýchlosť, vďaka čomu by táto technológia mohla lepšie konkurovať technológii Thunderbolt, za ktorou stoja Apple a Intel.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá