Image
15.1.2015 0 Comments

CES: 3D tlačiareň Voxel8 vytlačí kompletnú kvadrokoptéru vrátane elektroniky

voxel8_3dprinter.jpg 3D tlačiarne sú čoraz rozšírenejšie, ich cena klesá a stávajú sa dostupnými aj pre bežných spotrebiteľov. No doposiaľ väčšinou zvládli vytlačiť len relatívne zložité 3D útvary za použitia plastov.

Teraz však prichádza vyspelejší, a teda aj užitočnejší model tlačiarne FDM od spoločnosti Voxel8. Je schopná tlačiť z termoplastov aj vodivej pasty a pracuje so softvérom vyvinutým v spolupráci so spoločnosťou Autodesk, ktorý umožňuje tlač obvodov a iných elektronických súčiastok.

3d_dron_printed.jpg

Na demonštrovanie možností tlačiarne Voxel8 bola na veľtrhu CES vytlačená kompletná kvadrokoptéra.


Je to viacstupňový proces, pri ktorom sa najprv vytlačí časť plastového tela s priestormi na elektroniku a obvody. Tá sa z tlačiarne odstráni a vymení sa v nej extrudér s vodivou pastou, ktorá je potrebná na tlač obvodov.

voxel8_3dprinter_circuits.jpg

Nejde však o štandardnú vodivú pastu, aká sa používa v iných 3D tlačiarňach, ale o vodivý atrament s nanočasticami striebra. Ten je podľa tvrdenia výrobcu tlačiarne 5000-krát vodivejší ako bežné vodivé pasty. Podrobnosti o 3D tlačiarni Voxel8 nájdete na stránke Voxel8.co.


Vodivé súčiastky možno začleniť priamo do návrhu, potom sa vytlačí zvyšok tela a pridajú sa rotory. Maximálne rozmery vytlačeného objektu sú 10 × ×15 × 10 cm.

3D tlačiareň Voxel8 rozhodne nie je lacná, stojí 8999 dolárov. Cena zahŕňa kompletnú tlačiareň, softvér Autodesk Wire 3D Electronics, 4 tlačové struny PLA, 10 kaziet s vodivým atramentom a prísľub prístupu k novým materiálom, len čo budú k dispozícii. No v súčasnosti si možno tlačiareň len predobjednať, dodávky by sa mali začať neskôr v priebehu tohto roka.

Zariadenie teda nie je určené pre bežných spotrebiteľov, no ide o prvú generáciu viacúčelových 3D tlačiarní schopných tlačiť elektroniku. Keď do hry vstúpi konkurencia, jej cena určite klesne.

Zdroj: geek.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá