Image
15.1.2015 0 Comments

CES: 3D tlačiareň Voxel8 vytlačí kompletnú kvadrokoptéru vrátane elektroniky

voxel8_3dprinter.jpg 3D tlačiarne sú čoraz rozšírenejšie, ich cena klesá a stávajú sa dostupnými aj pre bežných spotrebiteľov. No doposiaľ väčšinou zvládli vytlačiť len relatívne zložité 3D útvary za použitia plastov.

Teraz však prichádza vyspelejší, a teda aj užitočnejší model tlačiarne FDM od spoločnosti Voxel8. Je schopná tlačiť z termoplastov aj vodivej pasty a pracuje so softvérom vyvinutým v spolupráci so spoločnosťou Autodesk, ktorý umožňuje tlač obvodov a iných elektronických súčiastok.

3d_dron_printed.jpg

Na demonštrovanie možností tlačiarne Voxel8 bola na veľtrhu CES vytlačená kompletná kvadrokoptéra.


Je to viacstupňový proces, pri ktorom sa najprv vytlačí časť plastového tela s priestormi na elektroniku a obvody. Tá sa z tlačiarne odstráni a vymení sa v nej extrudér s vodivou pastou, ktorá je potrebná na tlač obvodov.

voxel8_3dprinter_circuits.jpg

Nejde však o štandardnú vodivú pastu, aká sa používa v iných 3D tlačiarňach, ale o vodivý atrament s nanočasticami striebra. Ten je podľa tvrdenia výrobcu tlačiarne 5000-krát vodivejší ako bežné vodivé pasty. Podrobnosti o 3D tlačiarni Voxel8 nájdete na stránke Voxel8.co.


Vodivé súčiastky možno začleniť priamo do návrhu, potom sa vytlačí zvyšok tela a pridajú sa rotory. Maximálne rozmery vytlačeného objektu sú 10 × ×15 × 10 cm.

3D tlačiareň Voxel8 rozhodne nie je lacná, stojí 8999 dolárov. Cena zahŕňa kompletnú tlačiareň, softvér Autodesk Wire 3D Electronics, 4 tlačové struny PLA, 10 kaziet s vodivým atramentom a prísľub prístupu k novým materiálom, len čo budú k dispozícii. No v súčasnosti si možno tlačiareň len predobjednať, dodávky by sa mali začať neskôr v priebehu tohto roka.

Zariadenie teda nie je určené pre bežných spotrebiteľov, no ide o prvú generáciu viacúčelových 3D tlačiarní schopných tlačiť elektroniku. Keď do hry vstúpi konkurencia, jej cena určite klesne.

Zdroj: geek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá