Image
15.1.2015 0 Comments

CES: 3D tlačiareň Voxel8 vytlačí kompletnú kvadrokoptéru vrátane elektroniky

voxel8_3dprinter.jpg 3D tlačiarne sú čoraz rozšírenejšie, ich cena klesá a stávajú sa dostupnými aj pre bežných spotrebiteľov. No doposiaľ väčšinou zvládli vytlačiť len relatívne zložité 3D útvary za použitia plastov.

Teraz však prichádza vyspelejší, a teda aj užitočnejší model tlačiarne FDM od spoločnosti Voxel8. Je schopná tlačiť z termoplastov aj vodivej pasty a pracuje so softvérom vyvinutým v spolupráci so spoločnosťou Autodesk, ktorý umožňuje tlač obvodov a iných elektronických súčiastok.

3d_dron_printed.jpg

Na demonštrovanie možností tlačiarne Voxel8 bola na veľtrhu CES vytlačená kompletná kvadrokoptéra.


Je to viacstupňový proces, pri ktorom sa najprv vytlačí časť plastového tela s priestormi na elektroniku a obvody. Tá sa z tlačiarne odstráni a vymení sa v nej extrudér s vodivou pastou, ktorá je potrebná na tlač obvodov.

voxel8_3dprinter_circuits.jpg

Nejde však o štandardnú vodivú pastu, aká sa používa v iných 3D tlačiarňach, ale o vodivý atrament s nanočasticami striebra. Ten je podľa tvrdenia výrobcu tlačiarne 5000-krát vodivejší ako bežné vodivé pasty. Podrobnosti o 3D tlačiarni Voxel8 nájdete na stránke Voxel8.co.


Vodivé súčiastky možno začleniť priamo do návrhu, potom sa vytlačí zvyšok tela a pridajú sa rotory. Maximálne rozmery vytlačeného objektu sú 10 × ×15 × 10 cm.

3D tlačiareň Voxel8 rozhodne nie je lacná, stojí 8999 dolárov. Cena zahŕňa kompletnú tlačiareň, softvér Autodesk Wire 3D Electronics, 4 tlačové struny PLA, 10 kaziet s vodivým atramentom a prísľub prístupu k novým materiálom, len čo budú k dispozícii. No v súčasnosti si možno tlačiareň len predobjednať, dodávky by sa mali začať neskôr v priebehu tohto roka.

Zariadenie teda nie je určené pre bežných spotrebiteľov, no ide o prvú generáciu viacúčelových 3D tlačiarní schopných tlačiť elektroniku. Keď do hry vstúpi konkurencia, jej cena určite klesne.

Zdroj: geek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá