10.9.2014 0 Comments

Business karty snižujú náklady, ale podnikatelia s nimi platia zatiaľ len 10 %

MasterCard®, jednotka v inteligentných, pohodlných a bezpečných platbách uskutočnila prieskum, ktorý mapoval vzťah podnikateľov a predstaviteľov malých a stredných firiem k platobným kartám a ich využívaniu. Prieskum ukázal, že aj keď spoločnosti platobné karty využívajú, platby ich prostredníctvom tvoria len okolo 10 % všetkých finančných transakcií. Zaujímavé bonusy a výhody by však toto chovanie mohli zmeniť.

Z prieskumu v Slovenskej republike vyplynulo, že podnikatelia, mikropodniky (do 5 zamestnancov) a malé a stredné podniky (SME s 5 - 20 zamestnancami) platobné karty vo svojej dennodennej činnosti používajú, ale príliš nerozlišujú, o aký typ karty ide, t.j. či ide o osobné alebo firemné karty, debetné či kreditné karty. V priemere majú 1,5 karty na jednu spoločnosť. Akúkoľvek kartu používa 97 % z nich, pričom len 53 % SME má business kartu, v prípade podnikateľov a mikropodnikov je to dokonca len 38 %. Využitie prémiových kariet je ešte menšie - len 14 % u SME a 4 % podnikateľov a mikropodnikov.

Najpreferovanejším spôsobom platieb v tomto segmente sú bankové prevody, ktoré tvoria dve tretiny všetkých transakcií, čo tiež väčšina firiem, ktoré karty nemajú, uvádzajú ako hlavný dôvod. Ďalej sú obľúbené hotovostné platby (22 - 23 %) a až natreťom mieste sú platby kartami (10 - 11 %).

„Podnikatelia platobnou kartou najčastejšie platia za pohonné hmoty a v obchodoch, tretina spoločností ich využíva aj na úhradu ubytovania v hoteloch a pri nákupe tovaru na internete", hovorí Matouš Michněvič, manažér pre produktové riešenia MasterCard Česká republika a Slovensko. „Využitie platobných kariet prináša firmám rad výhod, akými sú prehľadnosť v účtovníctve, ochrana prostriedkov - zamestnanci už nestrácajú hotovosť a ochrana proti zneužitiu prostriedkov zamestnancami. Držitelia všetkých MasterCard Business kariet navyše ťažia z výhod programu MasterCard Business Selection. Ten zaručuje veľké množstvo jedinečných ponúk pre malé a stredné podniky od partnerov ako Google, Microsoft, DHL a ďalších, telefonickú asistenciu a voľné vstupy do letiskových salónikov v Prahe a vo Viedni." dodáva Michněvič.

Do programu MasterCard Business Selection sa môžu firmy a držitelia Bussines kariet registrovať tu: https://business.mastercard.cz/

PODNIKATEĽOV A FIRMY MOTIVUJÚ K PLATENIU KARTOU BONUSY

Väčšina spoločností v tomto segmente ale deklaruje, že keby boli k používaniu business kariet motivované bonusmi a výhodami, boli by ochotné zmeniť svoje chovanie. A aké výhody by považovali za adekvátne? Dve tretiny firiem by navyše motivovali zľavy na pohonných hmotách vo výške 3 % a peniaze späť pri platbách u obchodníkov v hodnote 1 - 1,5 % z uhradenej čiastky. V prípade vernostných programov spojených sbusiness kartami by 68 % firiem opäť uvítalo ako bonus peniaze späť a v rámci programov zliav by 78 % firiem uvítalo obmedzený počet partnerov, ale s vysokými odmenami. Peniaze späť pritom zatiaľ na Slovensku neponúka žiadna z bánk, ktoré tu operujú.

Zhruba tretina firiem uvádza, že v rámci ich podnikania cestujú zamestnanci niekoľkokrát do roka lietadlom. Polovica z nich už využíva alebo by využívala voľný vstup do salóniku na letisku, pokiaľ ho majú ako benefit ku svojej karte.

FIREMNÁ PREDPLATENÁ KARTA

Sledovanou témou v rámci prieskumu boli aj inovácie. Jednou z nich je napríklad predplatená karta, ktorá sa dá nabiť na určitú čiastku a zamestnanec tiež nemá prístup kfiremnému účtu, ale využíva len sumu na karte. Polovica firiem deklarovala v prieskume o ne záujem, hlavne v prípade, kedy by boli spojené s ďalšími službami, ako napríklad on-line sledovanie výdavkov zamestnancov a skenovanie pokladničných dokladov umožňujúcich vylúčenie iných ako firemných nákladov (tento druhý benefit by viac zaujímal podnikateľov a mikropodniky). Podobný záujem je aj o predplatené karty registrované na auto, nie na osobu.

FIREMNÁ KREDITNÁ KARTA

Čo sa týka splátok kreditných kariet, spoločnosti jednoznačne preferujú splatiť vždy plnú čiastku v rámci bezúročného obdobia. 70 % z nich by uvítalo, keby si mohli nastaviť automatické strhávanie celej dlžnej čiastky v stanovenom čase.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

UniControls vybaví systémom nadradeného riadenia ďalších 23 súprav metra v čínskom Chengde, hlavnom meste provincie S’-čchuan

18.01.2017 09:00

Spoločnosť UniControls, významný hráč a medzinárodne uznávaný dodávateľ riadiacich systémov a elektronických zariadení v oblastiach železničnej dopravy a priemyselného riadenia, uzatvorila ďalší z rad ...

Tlačové správy

freeSAT vlani ponúkol nové kanály, aplikácie i súťaže, viac zábavy príde i v roku 2017

18.01.2017 08:16

Nové kanály, skvelé ceny, prémiové televízie zdarma a množstvo zábavy – to všetko si mohli vlani vychutnávať zákazníci freeSAT-u na Slovensku. 27 nových kanálov Zákazníci freeSAT-u v roku 2016 získal ...

Tlačové správy

iOS platforma investičnej aplikácie

18.01.2017 08:10

FINAMIS koncom roka 2016 sprístupnil mobilnú aplikáciu pre operačný systém iOS spoločnosti Apple. Spustenie je v súlade s interným plánom a cieľovým termínom ukončenia vývoja. V prvej polovici 2016 F ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá