Image
7.4.2014 0 Comments

Build: Nová verzia Windows 8 zadarmo aj návrat ponuky Štart

Microsoft-Build-2014.jpg Microsoft už po druhýkrát za sebou organizuje konferenciu Build určenú pre vývojárov, ktorá prebieha v kalifornskom San Franciscu. A okrem "novinky" v podobe ponuky Štart, predstavil aj veľa ďalších zaujímavostí.

Windows 8.1
Jednou z najdôležitejších noviniek, ktorú Microsoft v predchádzajúcich dňoch predstavil, je aktualizácia operačného systému pre osobné počítače na verziu Windows 8.1. Tá má priniesť rad nových funkcií pre užívateľov, ktorí používajú klávesnicu a myš. Táto zmena predstavuje zrejme najpodstatnejšou "opravu" systému Windows 8, ktorý bol často kritizovaný za prílišnú snahu vnútiť užívateľovi dotykové ovládanie aj na klasických počítačoch.

Budú ďalšie aktualizácie zadarmo?

Objavili sa zvesti o tom, že by mohli byť aktualizácie na Windows 8.1 zadarmo aj pre používateľov Windows 7 alebo predchádzajúcich verzií. Háčikom je však, že softvér by mal byť sponzorovaný či dokonca " poháňaný " prehliadačom Bing. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe. Inšpiráciou by však Microsoftu mohla byť napr. reklamami sponzorovaná verzia čítačky Kindle od Amazonu. Avšak stále ide o nepotvrdené špekulácie.

Novinky vo Windows Phone

Okrem osobnej virtuálnej asistentky Cortana, bude pravdepodobne súčasťou ďalšej aktualizácie OS Windows Phone tiež podpora VPN, Internet Explorer 11 a prepracované užívateľské rozhranie fotoaparátu. Prvá vlna aktualizácií by mala vyjsť koncom apríla.

Nové smartfóny

Nokia na konferencii predstavila tri nové telefóny - Lumia 930, lacnejšie Lumia 635 a prvý smartphone radu Lumia s možnosťou vloženia dvoch SIM kariet s názvom Lumia 630. Obe menšie zariadenia, 630 i 635, budú mať 4,5 palcové LCD displeje, 1830mAh batérie a štvorjadrové procesory Snapdragon 400 s taktom 1,2 GHz. Lumia 930 bude mať päťpalcový 441 ppi Full HD displej a 20Mpix fotoaparát. Pobeží na štvorjadrovom procesore Snapdragon 800 s taktom 2,2 GHz a ponúkne 32 GB internej pamäte a 2 GB pamäte RAM.

Ponuka Štart

Jedným z najhorúcejších tém bol návrat starej dobrej ponuky Štart, ktorá by mala byť súčasťou jednej z nasledujúcich aktualizácií. Vo verzii 8.1 to však zatiaľ ešte nebude. Súčasné tlačidlo Štart vo Windows 8.1 totiž otvorí hlavnú stránku rozhrania Modern, a nie zoznam aplikácií pracovnej plochy, ako by väčšina užívateľov predchádzajúcich verzií Windows očakávala.

Náznaky Windows 9

Od uvedenia prvej verzie Windows 8 uplynul takmer rok a pol, a pokiaľ možno súdiť podľa histórie, zostáva už len ďalší rok a pol k oznámeniu verzie novej. Na nej Microsoft podľa všetkého začal už pracovať, ale zatiaľ je samozrejme skoro na nejaké veľké oznámenia.

Nový generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella sa do budúcnosti chce sústrediť prevažne na cloud a mobilné služby, a až čas ukáže, ako sa mu do plánov spoločnosti podarí všetko zakomponovať. Snáď sa dozvieme viac koncom tohto týždňa.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá