Image
7.10.2014 0 Comments

Budúcnosťou ovládania IT zariadení je hlas

Shmuel (Mooly) Eden (ME) je senior viceprezident firmy Intel, generálny manažér pre percepčný komputing a prezident Intelu v Izraeli. Počas výstavy IFA v Berlíne poskytol pre PC REVUE, ako jedinému slovenskému médiu, exkluzívny rozhovor. Strávili sme tak pol hodiny s človekom, ktorý spolurozhoduje o budúcnosti vývoja IT. Rozhovor prinášame v skrátenej forme a po redakčnej úprave.

MoolyRozhovor.jpg

Bol to veľmi otvorený a neformálny rozhovor s jedným z najdôležitejších ľudí vo firme Intel

PC REVUE: Boli sme na viacerých vašich prezentáciách, a keďže sa zameriavate na budúce ovládanie počítačov (perceptual computing), chceme sa spýtať hlavne na možnosť ovládania počítača hlasom nie vo svetových jazykoch, ale napr. aj v slovenčine.

Mooly Eden:To je legitímna otázka a môžem vás ubezpečiť, že sa tak stane. Prioritné jazyky sú americká angličtina, až potom britská a austrálska angličtina, nemčina, španielčina, portugalčina, čínština, japončina, ruština a potom ostatné. Je rovnaké ako s operačným systémom Windows či s Office - vždy sú najskôr v angličtine. Ale určite bude ovládanie počítača hlasom dostupné aj v slovenčine.

PC REVUE: Ako je to s ovládaním pomocou gest? V praxi je to totiž tak, že počítač často gestám neporozumie na prvýkrát a musíte ich opakovať. Nakoniec sa možno vrátite k tradičnému ovládaniu počítača klávesnicou...

Mooly Eden: Súvisí to s vývojom technológie. To, čo pripravujeme napr. pri autorizácii prístupu používateľa do počítača, bude kombinovať viaceré metódy. Prioritné je rozpoznávanie tváre, ale pribudnú aj pohyby tela, rozpoznávanie hlasu vrátane jeho dynamiky, rýchlosť zadávania znakov na klávesnici a pod. Verím, že dospejeme k perfektnému stavu, ale je to otázka 10 až 15 rokov, kým sa všetko dostane na svoje miesto.

PC REVUE: Fakt 10 až 15 rokov, naozaj tak dlho?

Mooly Eden: Musíte si uvedomiť, že vývoj človeka trval milióny rokov, kým sme sa dostali do súčasného stavu. A vy teraz chcete, aby sme počítače dostali do stavu porovnateľného s ľudskou inteligenciou za pár mesiacov? Chce to čas, musíte byť trpezliví... :-)

Moolyvysvetluje.jpg

Mooly Eden dokáže vysvetľovať veľmi zanietene a určite nejde o naučené marketingové frázy

PC REVUE: A naozaj sa počítače dostanú na takú úroveň, že s nimi budeme môcť nakoniec komunikovať ako s ľuďmi? Aký komplikovaný procesor sa dokáže vyrovnať ľudskému mozgu?

Mooly Eden: To je zaujímavá otázka, a ak hovoríme čisto len o číslach, potom ľudský mozog obsahuje miliardy neurónov. Ak sa pozrieme na vývoj procesorov cez Moorov zákon, k takémuto číslu sa dostaneme za 12 rokov. Ale to je len zjednodušený pohľad na vec, lebo neuróny v mozgu dokážu vzájomne spolupracovať, na druhej strane taktovacia frekvencia súčasných procesorov je mnohonásobne vyššia než tá, na ktorej pracujú neuróny. Vcelku nám to teda vo firme vychádza na 10 až 15 rokov.

PC REVUE: Aké veľké budú snímače v počítačoch, ktoré budú schopné snímať podobu tváre, rozpoznávať hlas či dokonca cítiť vône?

Mooly Eden: Už dnes má Intel 3D kameru, ktorá sníma kompletnú postavu používateľa a dokáže z obrazu extrahovať užitočnú informáciu. Jej rozmer je maličký, dá sa umiestniť aj do súčasných ultrabookov.

MoolyKamera.jpg

Takto vyzerá v súčasnosti 3D kamera - je úplne tenká a zmestí sa aj do ultrabooku

PC REVUE: Na jednej prednáške v Las Vegas ste spomenuli, že dotyk nie je prirodzený spôsob ovládania počítača alebo smartfónu. Nie je totiž prirodzené, aby sa dvaja ľudia pri rozhovore navzájom dotýkali (okrem milých výnimiek :-)). Napriek tomu dnes všetky smartfóny a tablety ovládame dotykom.

Mooly Eden: Predovšetkým chcem povedať, že dotyk je oveľa lepší ako klávesnica. Je nám prirodzenejší, ale nie celkom prirodzený pri komunikácii, ako ste povedali. Lepší ako dotyk je hlas, ním komunikujeme najčastejšie. Úplne postačuje ako jediný napr. pri hlasovom telefonovaní.

Predstavte si situáciu však bežnú situáciu, keď chcete teraz telefonovať dotykovým telefónom. Musíte dotykom najprv zobudiť telefón, potom zadať heslo, ďalej dotykom vybrať volaného a opäť dotykom zrealizovať volanie. Podobne je to s vyhľadávaním informácií na webe. To všetko je príliš komplikované. Už dnes vidíte, že vývoj smeruje k hlasu - na svete sú pomocníci ako Apple Siri, Microsoft Cortana, Google Now, to všetko sú príklady využitia hlasu. Sám viete, aké komplikované a nebezpečné je komunikovať textom alebo dotykom so smartfónom počas šoférovania. Chce to hlas a bodka.

PC REVUE: Aká je budúcnosť nositeľných zariadení, ako sú napr. inteligentné náramky či hodinky? Je to vôbec budúcnosť?

Mooly Eden: Nositeľné zariadenia určite majú budúcnosť, ale aktuálny stav treba považovať za ich rané obdobie. Myslím si, že v budúcnosti to budú skôr zariadenia, ktoré si napr. nalepíme na ruku a budú zamerané hlavne na zdravotný stav. Očakávam, že inteligentné bude celé ošatenie, na ktorom si budete môcť zmeniť farbu šiat podľa želania, a to niekoľkokrát za deň. A rovnako bude takýto odev monitorovať stav vnútorných orgánov v celom tele. Teda nielen tep srdca, ako je to dnes, ale budú to komplexné zariadenia aj s meraním EKG a posielaním nameraných dát do zdravotného strediska.

PC REVUE: Na prezentácii Kirka Skaugena z Intelu sme videli úžasnú demonštráciu bezdrôtového nabíjania zariadení. My na videá, fotografie, maily a sociálne siete nosíme niekoľko rôznych napájacích adaptérov. Ako to teda bude s bezdrôtovým a univerzálnym nabíjaním rôznych zariadení?

Mooly Eden: Máte pravdu, s tými napájacími adaptérmi sú naozaj problémy a rovnako je to aj s prepojením portov. My v Inteli chceme napr. káblové HDMI nahradiť bezdrôtovým WiDi, takisto plánujeme zrýchliť Bluetooth a zbaviť sa rôznych adaptérov. Takéto zmeny uvidíte už budúci rok, ale je to len začiatok bezdrôtovej doby.

Ďakujeme pekne za rozhovor a tešíme sa na takúto budúcnosť.

Za PC REVUE sa rozprával Ondrej Macko.

Poznámka: Na virtuálnom DVD sa nachádza videoukážka rozpoznania tváre používateľa, ako nám ju demonštroval Mooly Eden.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá