Image
26.3.2014 0 Comments

Budúcnosť v rukách modernej technológie

ilustracia_yzamer1.jpg Čo majú spoločné teplo, elektrina, plyn a voda? Sú to náklady, ktoré idú parádne do peňazí. Napriek tomu, že sa energie snažíme využívať čo najefektívnejšie, pohľad na účet nám vždy zdvihne tlak. Je možné dosiahnuť ich skutočne optimálnu úsporu? Ako ďaleko sa nachádza vývoj moderných a efektívnejších technológií, čo dokáže pokrok v tejto oblasti s ich efektívnym nakladaním?

Dosiahnuť úsporu energií sa dá iba vtedy, ak máte pravidelne presné informácie o ich spotrebe. Pre čo najefektívnejšiu úsporu určite nestačí, keď raz za rok dostaneme vyúčtovanie od dodávateľa tepla, elektriny, vody či plynu. Darmo v nich máme rozpísané jednotlivé položky, nedozvieme sa z nich, v ktorých konkrétnych situáciách, dňoch alebo obdobiach sa s energiami zbytočne plytvalo, z čoho vyplýva, že nevieme urobiť také opatrenia, ktoré by nadmernej spotrebe úplne a dlhodobo zamedzili. 

heat2go.jpg

„Kto chce mať presné údaje o tom, koľko energií kedy spotrebúva, môže využívať doplnkové elektronické systémy, ktoré všetky tieto údaje zaznamenajú a vy si ich môžete pozrieť nielen raz za rok, ale kedykoľvek. Stačí počítač alebo mobil, ani nemusíte byť doma. Okrem toho, že sledujete spotrebu, dokážu nové technológie aj mnoho iných, užitočných vecí. Napríklad upozorniť na poruchu v meraní alebo na vodovodnom potrubí či zaznamenať spotrebu tepla pre každú miestnosť bytu. Vďaka tomu je možné spravodlivo rozúčtovať náklady na energie a užívateľ bytu môže svoju spotrebu sledovať kedykoľvek," hovorí Matúš Izakovič zo spoločnosti ESM-YZAMER, ktorá sa zaoberá energetickými službami a monitoringom energií. Doteraz sa tieto pozitíva týkali najmä potreby zníženia energetickej náročnosti budov a stavieb. Dobrou správou je, že dnes sú tieto systémy aktuálne dokonca i pre moderných správcov a samotných obyvateľov bytoviek.

Slovenský výdobytok

Slovenská spoločnosť ESM YZAMER vyvinula unikátny systém nazvaný heat2go. A ide skutočne o svetový unikát. Systém využíva bezdrôtové elektronické zariadenie, ktoré monitoruje presnú spotrebu všetkých energií, ktoré chcete sledovať - v byte, v kancelárii, v polyfunkčnom objekte... Namerané údaje odošle do systému a vy iba na webe zadáte svoje meno a heslo a viete presne, koľko míňate.

Elektronický pomerový rozdeľovač vykurovacích nákladov poskytuje skutočné a presné údaje o spotrebe. Tie zaznamená, odošle do systému a klient si v ňom údaje môže prezerať, kedy potrebuje. Heat2go zaznamenáva spotrebu každej meranej energie a dokonca spotrebu tepla zvlášť pre každú miestnosť v byte. Má tak presný prehľad o tom, kde koľko spotrebuje tepla, kedy má najvyššiu spotrebu elektriny, vody alebo plynu a podľa toho je možné potom zmeniť aj ich využívanie.

Tieto údaje slúžia aj ako ročné vyúčtovanie spotrieb energií, takže s nameranými hodnotami nemôže nikto manipulovať a navyše už nikto cudzí nemusí prekročiť prah vašich dverí, aby odpísal údaje z meračov.

Čo dokáže systém heat2go

  • Merať a zaznamenévať presnú spotrebu energie (tepla, elektrickej energie, plynu, teplej aj studenej vody)
  • Riadiť spotrebu, napríklad kúriť alebo klimatizovať podľa počasia vonku
  • Upozorňovať na poruchy formou mailovej notifikácie
  • Namerané údaje o spotrebe má klient kedykoľvek k dispozícii a keďže vie, koľko míňa, vie aj to, ako ušetriť

Viac informácií o systéme heat2go nájdete na www.heat2go.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

16.01.2017 16:19

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Od j ...

Tlačové správy

VEDA: Vedci chcú zlepšiť postavenie spoločenských a humanitných vied

16.01.2017 16:17

Spoločenskí a humanitní vedci na Slovensku sú pripravení čeliť výzvam našej doby, jej myšlienkovému a hodnotovému chaosu a skepse. Vyplýva to z Memoranda spoločenských a humanitných vedcov, ktoré na d ...

Tlačové správy

Digitálna mobilná komunikácia na Slovensku oslavuje 20 rokov

16.01.2017 10:25

Už 20 rokov je mobilná komunikácia vďaka digitálnej technológii GSM dostupná pre všetkých Slovákov. Presne 15. januára 1997 spoločnosť Globtel GSM, v súčasnosti Orange, spustil prevádzku prvej digitál ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá