Image
26.3.2014 0 Comments

Budúcnosť v rukách modernej technológie

ilustracia_yzamer1.jpg Čo majú spoločné teplo, elektrina, plyn a voda? Sú to náklady, ktoré idú parádne do peňazí. Napriek tomu, že sa energie snažíme využívať čo najefektívnejšie, pohľad na účet nám vždy zdvihne tlak. Je možné dosiahnuť ich skutočne optimálnu úsporu? Ako ďaleko sa nachádza vývoj moderných a efektívnejších technológií, čo dokáže pokrok v tejto oblasti s ich efektívnym nakladaním?

Dosiahnuť úsporu energií sa dá iba vtedy, ak máte pravidelne presné informácie o ich spotrebe. Pre čo najefektívnejšiu úsporu určite nestačí, keď raz za rok dostaneme vyúčtovanie od dodávateľa tepla, elektriny, vody či plynu. Darmo v nich máme rozpísané jednotlivé položky, nedozvieme sa z nich, v ktorých konkrétnych situáciách, dňoch alebo obdobiach sa s energiami zbytočne plytvalo, z čoho vyplýva, že nevieme urobiť také opatrenia, ktoré by nadmernej spotrebe úplne a dlhodobo zamedzili. 

heat2go.jpg

„Kto chce mať presné údaje o tom, koľko energií kedy spotrebúva, môže využívať doplnkové elektronické systémy, ktoré všetky tieto údaje zaznamenajú a vy si ich môžete pozrieť nielen raz za rok, ale kedykoľvek. Stačí počítač alebo mobil, ani nemusíte byť doma. Okrem toho, že sledujete spotrebu, dokážu nové technológie aj mnoho iných, užitočných vecí. Napríklad upozorniť na poruchu v meraní alebo na vodovodnom potrubí či zaznamenať spotrebu tepla pre každú miestnosť bytu. Vďaka tomu je možné spravodlivo rozúčtovať náklady na energie a užívateľ bytu môže svoju spotrebu sledovať kedykoľvek," hovorí Matúš Izakovič zo spoločnosti ESM-YZAMER, ktorá sa zaoberá energetickými službami a monitoringom energií. Doteraz sa tieto pozitíva týkali najmä potreby zníženia energetickej náročnosti budov a stavieb. Dobrou správou je, že dnes sú tieto systémy aktuálne dokonca i pre moderných správcov a samotných obyvateľov bytoviek.

Slovenský výdobytok

Slovenská spoločnosť ESM YZAMER vyvinula unikátny systém nazvaný heat2go. A ide skutočne o svetový unikát. Systém využíva bezdrôtové elektronické zariadenie, ktoré monitoruje presnú spotrebu všetkých energií, ktoré chcete sledovať - v byte, v kancelárii, v polyfunkčnom objekte... Namerané údaje odošle do systému a vy iba na webe zadáte svoje meno a heslo a viete presne, koľko míňate.

Elektronický pomerový rozdeľovač vykurovacích nákladov poskytuje skutočné a presné údaje o spotrebe. Tie zaznamená, odošle do systému a klient si v ňom údaje môže prezerať, kedy potrebuje. Heat2go zaznamenáva spotrebu každej meranej energie a dokonca spotrebu tepla zvlášť pre každú miestnosť v byte. Má tak presný prehľad o tom, kde koľko spotrebuje tepla, kedy má najvyššiu spotrebu elektriny, vody alebo plynu a podľa toho je možné potom zmeniť aj ich využívanie.

Tieto údaje slúžia aj ako ročné vyúčtovanie spotrieb energií, takže s nameranými hodnotami nemôže nikto manipulovať a navyše už nikto cudzí nemusí prekročiť prah vašich dverí, aby odpísal údaje z meračov.

Čo dokáže systém heat2go

  • Merať a zaznamenévať presnú spotrebu energie (tepla, elektrickej energie, plynu, teplej aj studenej vody)
  • Riadiť spotrebu, napríklad kúriť alebo klimatizovať podľa počasia vonku
  • Upozorňovať na poruchy formou mailovej notifikácie
  • Namerané údaje o spotrebe má klient kedykoľvek k dispozícii a keďže vie, koľko míňa, vie aj to, ako ušetriť

Viac informácií o systéme heat2go nájdete na www.heat2go.sk


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Prieskum GfK Consumer Climate Europe: náladu spotrebiteľov ovplyvňuje neistota

25.10.2016 10:50

Výsledky prieskumu GfK zisťujúce spotrebiteľskú klímu v Európe v treťom štvrťroku 2016 Najväčším medzinárodným problémom bolo v treťom štvrťroku rozhodnutie Britov odísť z Európskej únie. Diskusiu v  ...

Tlačové správy

Seagate BackUp Plus Portable - první 2,5“ externí disk na světě s kapacitou 5 TB

25.10.2016 00:00

Seagate Technology, přední světový výrobce datových úložišť, uvede v listopadu na český a slovenský trh externí disk Backup Plus Portable, vůbec první 5TB přenosný disk na světě. Novinku zdobí elegant ...

Tlačové správy

Týždne 4ky štartujú aj na jeseň: Zákazníci z vybraných pôšt neodídu naprázdno

25.10.2016 10:30

Pre veľký úspech prvých Týždňov 4ky sa štvrtý mobilný operátor rozhodol túto marketingovú akciu zopakovať. 4ka v spolupráci so Slovenskou poštou  rozšírila počet zapojených pobočiek až na 152. V hre b ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá