Image
4.12.2015 0 Comments

Budúcnosť technológií: S akými novými vynálezmi sa stretneme v nasledujúcom desaťročí?

Vývoj technológií je nezastaviteľný. Čo sa nám kedysi zdalo nemožné, je dnes už bežná súčasť nášho života. Pozrite sa na jedenásť vynálezov, na ktoré sa už v najbližších rokoch môžeme tešiť.

1. Neobmedzené dátové úložisko dostupné pre 90 % populácie

Už teraz Google Pictures ponúka neobmedzený priestor na ukladanie fotografií. Prípadne taký Amazon poskytuje záujemcom neobmedzené úložisko za ročný poplatok 60 USD. Na základe predpokladov je zrejmé, že v roku 2018 by mala mať neobmedzené dátové úložisko už väčšina svetovej populácie.


2. V lekárni vám lieky vydá umelá inteligencia

Vyzerá to tak, že možno už o niekoľko rokov vás v lekárni nebudú obsluhovať vyškolení farmaceuti, ale umelá inteligencia. Prvý robotický lekárnik by sa mal objaviť v USA už v roku 2021.

robot_lekarnik.jpg

3. Internetové pripojenie bude mať bilión senzorov

Vzhľadom na klesajúce náklady na výrobu senzorov a zvyšujúci sa výpočtový výkon sa do roku 2022 k internetu a ku komunikačnému kanálu pripoja všetky veci a prístroje.

internetove_pripojenie_senzory.png

4. 10 % svetovej populácie bude nosiť on-line oblečenie

V čoraz väčšej miere sa predmety dennej spotreby začínajú pripájať k internetu. Predpokladá sa, že do roku 2022 budeme môcť nosiť už aj on-line oblečenie vybavené čipmi.

online_oblecenie.png

5. Automobily sa začnú produkovať vo veľkom prostredníctvom 3D tlače

Spoločnosť Local Motors plánuje začať od roku 2022 s výrobou 3D tlačených vozidiel. V súčasnosti existuje len niekoľko prototypov, ale od budúceho roka začne firma prijímať už aj objednávky na ich veľkovýrobu.

3D_tlacene_auto_localmotors.png

6. 10 % ľudí bude používať inteligentné okuliare

Špeciálne okuliare s novým rozmerom reality bude využívať do roku 2023 až 10 % svetovej populácie.

inteligentne_okuliare.jpg

7. Vláda bude vyberať dane cez blockchain

Všetky transakcie uskutočnené v digitálnej mene bitcoin sú zálohované cez technológiu blockchain. Ide o transparentný systém, do ktorého môže nahliadnuť každý. V budúcnosti by mohol slúžiť práve pre súkromné spoločnosti na zdokumentovanie účtovníctva.

blockchain.jpg

8. Pod kožou budeme nosiť implantovaný mobilný telefón

Implantovaný telefón bude mať za úlohu kontrolovať zdravotný stav majiteľa, ktorý ho bude môcť ovládať prostredníctvom myšlienok. Na trhu sa takéto zariadenie objaví v roku 2023.

impantovaný_telefon.png

9. Uskutoční sa prvá transplantácia 3D tlačenej pečene

V nasledujúcich rokoch sa očakáva rozmach 3D tlače v oblasti zdravotníctva. Konkrétne by sa mali tlačiť orgány z buniek pacienta. V roku 2024 by sa mala vykonať po prvýkrát transplantácia 3D tlačenej pečene.

3D_tlac_pecen.jpg

10. 5 % produktov bude zhotovených 3D tlačou

Boom 3D tlače bude pokračovať. V priebehu niekoľkých rokov bude až 5 % produktov zhotovovaných práve pomocou tejto populárnej technológie.

3D_tlac_produkty.jpg

11. V roku 2026 sa dočkáme aj prvého inteligentného mesta

Neďaleká budúcnosť prinesie aj takzvané inteligentné mestá, ktoré by si vystačili aj bez svetelných dopravných značení. Celý systém by mal riadiť internet a infraštruktúra ulíc, chodníkov či dopravného značenia by mala byť vzájomne prepojená.

inteligentne_mesto.jpg

Zdroj: techinsider.io


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 4

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá