Image
22.8.2016 0 Comments

Autá od Audi budú komunikovať so semaforom, Ford začne vyrábať autá bez volantu

Automobilka Audi of America predstavila technológiu, ktorá umožní jej vozidlám „rozprávať sa“ so semaformi. Vodič vďaka tomu bude vedieť, kedy sa má červené svetlo zmeniť na zelené, a tak bude preňho jazda menej stresujúca.

Technológia V2I (vehicle-to-infrastructure) je integrovaná do modelov A4 a A4 allroad vyrobených po 1. júni tohto roka a budú ju obsahovať aj niektoré budúcoročné modely Q7. Pilotná prevádzka technológie bude spustená v troch amerických mestách – vo Washingtone D.C., Las Vegas a Palo Alto.

Bezpečnostné a ďalšie prevádzkové informácie sa budú bezdrôtovo prenášať medzi semaformi a autami pomocou cloudu. Semafor sa prepojí s vozidlom cez dátové spojenie LTE, čo umožní zobrazovať vodičovi na head-up displeji odpočítavanie času do chvíle, keď sa červené svetlo premení na zelené. Pri približovaní sa ku križovatke sa zasa bude vodičovi signalizovať, kedy naskočí červená, a tak bude vedieť, že by mal začať brzdiť.

Ďalšia aplikácia tejto technológie by mohla byť taká, že svetelná signalizácia by sa poradila s vozidlom o dodržiavaní určitej rýchlosti, aby sa dostalo do zelenej vlny.

Americká automobilka Ford zasa oznámila, že do roku 2021 začne masovo vyrábať autonómne autá bez volantu. Takéto autá budú s najväčšou pravdepodobnosťou jazdiť pre alternatívnu taxislužbu podobnú Uberu, ale bez ľudského vodiča. Podľa prezidenta spoločnosti Marka Fieldsa prejde Ford v nasledujúcich  rokoch transformáciou a z výrobcu automobilov sa má premeniť na technologickú spoločnosť poskytujúcu okrem áut aj mobilitu v podobe ad hoc služby.

Zdroj: bbc.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá