Image
22.8.2016 0 Comments

Autá od Audi budú komunikovať so semaforom, Ford začne vyrábať autá bez volantu

Automobilka Audi of America predstavila technológiu, ktorá umožní jej vozidlám „rozprávať sa“ so semaformi. Vodič vďaka tomu bude vedieť, kedy sa má červené svetlo zmeniť na zelené, a tak bude preňho jazda menej stresujúca.

Technológia V2I (vehicle-to-infrastructure) je integrovaná do modelov A4 a A4 allroad vyrobených po 1. júni tohto roka a budú ju obsahovať aj niektoré budúcoročné modely Q7. Pilotná prevádzka technológie bude spustená v troch amerických mestách – vo Washingtone D.C., Las Vegas a Palo Alto.

Bezpečnostné a ďalšie prevádzkové informácie sa budú bezdrôtovo prenášať medzi semaformi a autami pomocou cloudu. Semafor sa prepojí s vozidlom cez dátové spojenie LTE, čo umožní zobrazovať vodičovi na head-up displeji odpočítavanie času do chvíle, keď sa červené svetlo premení na zelené. Pri približovaní sa ku križovatke sa zasa bude vodičovi signalizovať, kedy naskočí červená, a tak bude vedieť, že by mal začať brzdiť.

Ďalšia aplikácia tejto technológie by mohla byť taká, že svetelná signalizácia by sa poradila s vozidlom o dodržiavaní určitej rýchlosti, aby sa dostalo do zelenej vlny.

Americká automobilka Ford zasa oznámila, že do roku 2021 začne masovo vyrábať autonómne autá bez volantu. Takéto autá budú s najväčšou pravdepodobnosťou jazdiť pre alternatívnu taxislužbu podobnú Uberu, ale bez ľudského vodiča. Podľa prezidenta spoločnosti Marka Fieldsa prejde Ford v nasledujúcich  rokoch transformáciou a z výrobcu automobilov sa má premeniť na technologickú spoločnosť poskytujúcu okrem áut aj mobilitu v podobe ad hoc služby.

Zdroj: bbc.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá