Image
22.8.2016 0 Comments

Autá od Audi budú komunikovať so semaforom, Ford začne vyrábať autá bez volantu

Automobilka Audi of America predstavila technológiu, ktorá umožní jej vozidlám „rozprávať sa“ so semaformi. Vodič vďaka tomu bude vedieť, kedy sa má červené svetlo zmeniť na zelené, a tak bude preňho jazda menej stresujúca.

Technológia V2I (vehicle-to-infrastructure) je integrovaná do modelov A4 a A4 allroad vyrobených po 1. júni tohto roka a budú ju obsahovať aj niektoré budúcoročné modely Q7. Pilotná prevádzka technológie bude spustená v troch amerických mestách – vo Washingtone D.C., Las Vegas a Palo Alto.

Bezpečnostné a ďalšie prevádzkové informácie sa budú bezdrôtovo prenášať medzi semaformi a autami pomocou cloudu. Semafor sa prepojí s vozidlom cez dátové spojenie LTE, čo umožní zobrazovať vodičovi na head-up displeji odpočítavanie času do chvíle, keď sa červené svetlo premení na zelené. Pri približovaní sa ku križovatke sa zasa bude vodičovi signalizovať, kedy naskočí červená, a tak bude vedieť, že by mal začať brzdiť.

Ďalšia aplikácia tejto technológie by mohla byť taká, že svetelná signalizácia by sa poradila s vozidlom o dodržiavaní určitej rýchlosti, aby sa dostalo do zelenej vlny.

Americká automobilka Ford zasa oznámila, že do roku 2021 začne masovo vyrábať autonómne autá bez volantu. Takéto autá budú s najväčšou pravdepodobnosťou jazdiť pre alternatívnu taxislužbu podobnú Uberu, ale bez ľudského vodiča. Podľa prezidenta spoločnosti Marka Fieldsa prejde Ford v nasledujúcich  rokoch transformáciou a z výrobcu automobilov sa má premeniť na technologickú spoločnosť poskytujúcu okrem áut aj mobilitu v podobe ad hoc služby.

Zdroj: bbc.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá