Image
7.2.2013 0 Comments

Budú si kozmonauti pripravovať jedlo pomocou 3D tlačiarne?

Kozmonauti sa väčšinou stravujú pomerne monotónnym spôsobom. Na vesmírnej stanici majú k dispozícii týždenný jedálny lístok, ktorý sa opakuje každé dva až tri týždne. V budúcnosti sa však táto situácia možno zmení - 3D tlačiarne umožňujú „tlačiť" aj jedlo a podľa analytikov sa budú dať využiť aj vo vesmíre.

3D tlačiarne jedla by mohli predstavovať spôsob, akým môžu ostať kozmonauti aj v bližšom spojení s domovom. Možno nebude nič neobvyklé, keď rodina kozmonauta pripraví na Zemi recept, ktorý im následne pošle na vesmírnu stanicu a kozmonauti si recept následne jednoducho vytlačia.

printing-turkey.jpg

Cena tlačiarní sa postupne znižuje, stávajú sa tak prístupnejšie aj pre bežných spotrebiteľov. Okrem tvorby plastových predmetov je však možné tlačiť aj jedlo - inžinieri a vedci už testujú jednotlivé kombinácie surovín, ktoré by mohli tvoriť náplne 3D tlačiarní. Jedna japonská spoločnosť FabCafe už dokonca prípravu jedla takýmto spôsobom ponúka svojim zákazníkom. Zatiaľ však ide iba o čokoládové dezerty, ktoré je možné upraviť z hľadiska formy a tvaru. Tím študentov z Cornell University však úspešne vytvoril gélovú substanciu. Tú je možné modelovať do rôznych tvarov a v kombinácii so sladidlami dopĺňať rôznymi príchuťami.

chocolate-portraits.jpg

Táto technológia však potrebuje ďalších 15 až 20 rokov, aby sa dostala do použiteľného stavu. Problémom sú najmä určité druhy jedál - zelenina, ovocie, ale aj mäso. Aby bolo možné nahradiť tieto jedlá, vedci musia vynájsť unikátnu kombináciu rôznych materiálov s presne danými vlastnosťami. Hoci sa napr. tímu z Cornell University podarilo vytvoriť syntetizovaný banán alebo mozzarellu, čo sa príchute a zloženia týka, z hľadiska degustácie bol rozdiel zrejmý.

Terfansky však odhaduje, že už o 10 rokov by sme mohli mať k dispozícii prvé technológie, ktoré dokážu vytlačiť jedlo, ktoré bude chutiť tak ako má. O 15 až 20 rokov budeme možno využívať tlačiarne jedla podobne ako kávovar dnes - pomocou príslušného tlačidla si zvolíme jedlo a zariadenie všetko pripraví. Čo myslíte, bude nám chutiť doma vytlačená umelá pizza, hamburger či hus s kapustou a lokšami?

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá