Image
7.2.2013 0 Comments

Budú si kozmonauti pripravovať jedlo pomocou 3D tlačiarne?

Kozmonauti sa väčšinou stravujú pomerne monotónnym spôsobom. Na vesmírnej stanici majú k dispozícii týždenný jedálny lístok, ktorý sa opakuje každé dva až tri týždne. V budúcnosti sa však táto situácia možno zmení - 3D tlačiarne umožňujú „tlačiť" aj jedlo a podľa analytikov sa budú dať využiť aj vo vesmíre.

3D tlačiarne jedla by mohli predstavovať spôsob, akým môžu ostať kozmonauti aj v bližšom spojení s domovom. Možno nebude nič neobvyklé, keď rodina kozmonauta pripraví na Zemi recept, ktorý im následne pošle na vesmírnu stanicu a kozmonauti si recept následne jednoducho vytlačia.

printing-turkey.jpg

Cena tlačiarní sa postupne znižuje, stávajú sa tak prístupnejšie aj pre bežných spotrebiteľov. Okrem tvorby plastových predmetov je však možné tlačiť aj jedlo - inžinieri a vedci už testujú jednotlivé kombinácie surovín, ktoré by mohli tvoriť náplne 3D tlačiarní. Jedna japonská spoločnosť FabCafe už dokonca prípravu jedla takýmto spôsobom ponúka svojim zákazníkom. Zatiaľ však ide iba o čokoládové dezerty, ktoré je možné upraviť z hľadiska formy a tvaru. Tím študentov z Cornell University však úspešne vytvoril gélovú substanciu. Tú je možné modelovať do rôznych tvarov a v kombinácii so sladidlami dopĺňať rôznymi príchuťami.

chocolate-portraits.jpg

Táto technológia však potrebuje ďalších 15 až 20 rokov, aby sa dostala do použiteľného stavu. Problémom sú najmä určité druhy jedál - zelenina, ovocie, ale aj mäso. Aby bolo možné nahradiť tieto jedlá, vedci musia vynájsť unikátnu kombináciu rôznych materiálov s presne danými vlastnosťami. Hoci sa napr. tímu z Cornell University podarilo vytvoriť syntetizovaný banán alebo mozzarellu, čo sa príchute a zloženia týka, z hľadiska degustácie bol rozdiel zrejmý.

Terfansky však odhaduje, že už o 10 rokov by sme mohli mať k dispozícii prvé technológie, ktoré dokážu vytlačiť jedlo, ktoré bude chutiť tak ako má. O 15 až 20 rokov budeme možno využívať tlačiarne jedla podobne ako kávovar dnes - pomocou príslušného tlačidla si zvolíme jedlo a zariadenie všetko pripraví. Čo myslíte, bude nám chutiť doma vytlačená umelá pizza, hamburger či hus s kapustou a lokšami?

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá