Image
7.2.2013 0 Comments

Budú si kozmonauti pripravovať jedlo pomocou 3D tlačiarne?

Kozmonauti sa väčšinou stravujú pomerne monotónnym spôsobom. Na vesmírnej stanici majú k dispozícii týždenný jedálny lístok, ktorý sa opakuje každé dva až tri týždne. V budúcnosti sa však táto situácia možno zmení - 3D tlačiarne umožňujú „tlačiť" aj jedlo a podľa analytikov sa budú dať využiť aj vo vesmíre.

3D tlačiarne jedla by mohli predstavovať spôsob, akým môžu ostať kozmonauti aj v bližšom spojení s domovom. Možno nebude nič neobvyklé, keď rodina kozmonauta pripraví na Zemi recept, ktorý im následne pošle na vesmírnu stanicu a kozmonauti si recept následne jednoducho vytlačia.

printing-turkey.jpg

Cena tlačiarní sa postupne znižuje, stávajú sa tak prístupnejšie aj pre bežných spotrebiteľov. Okrem tvorby plastových predmetov je však možné tlačiť aj jedlo - inžinieri a vedci už testujú jednotlivé kombinácie surovín, ktoré by mohli tvoriť náplne 3D tlačiarní. Jedna japonská spoločnosť FabCafe už dokonca prípravu jedla takýmto spôsobom ponúka svojim zákazníkom. Zatiaľ však ide iba o čokoládové dezerty, ktoré je možné upraviť z hľadiska formy a tvaru. Tím študentov z Cornell University však úspešne vytvoril gélovú substanciu. Tú je možné modelovať do rôznych tvarov a v kombinácii so sladidlami dopĺňať rôznymi príchuťami.

chocolate-portraits.jpg

Táto technológia však potrebuje ďalších 15 až 20 rokov, aby sa dostala do použiteľného stavu. Problémom sú najmä určité druhy jedál - zelenina, ovocie, ale aj mäso. Aby bolo možné nahradiť tieto jedlá, vedci musia vynájsť unikátnu kombináciu rôznych materiálov s presne danými vlastnosťami. Hoci sa napr. tímu z Cornell University podarilo vytvoriť syntetizovaný banán alebo mozzarellu, čo sa príchute a zloženia týka, z hľadiska degustácie bol rozdiel zrejmý.

Terfansky však odhaduje, že už o 10 rokov by sme mohli mať k dispozícii prvé technológie, ktoré dokážu vytlačiť jedlo, ktoré bude chutiť tak ako má. O 15 až 20 rokov budeme možno využívať tlačiarne jedla podobne ako kávovar dnes - pomocou príslušného tlačidla si zvolíme jedlo a zariadenie všetko pripraví. Čo myslíte, bude nám chutiť doma vytlačená umelá pizza, hamburger či hus s kapustou a lokšami?

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá