Image
24.1.2013 0 Comments

Budú ceny pamätí v roku 2013 rásť alebo klesať?

ram.jpg Posledné dva roky boli charakterizované trvalým poklesom trhu s pamäťami DRAM, najmä pamäťových čipov typu DDR3 a s tým spojeným znižovaním ich cien. Ako bude vyzerať tento rok?

Podľa analytikov IHS iSuppli všetko záleží na tom, ako sa budú predávať PC, ktoré by podľa mnohých reportov mali tento rok zažiť rast. V takom prípade by mohlo dôjsť aj k zotaveniu trhu s pamäťami DRAM a ten by mohol celosvetovo narásť až na 30 miliárd dolárov, čo by bol 14-percentný nárast oproti roku 2012. Spolu s tým by mohlo dôjsť k zastaveniu poklesu cien pamäťových čipov a obráteniu trendu, hoci žiadne dramatické zdražovanie vďaka vysokej konkurencii nemožno očakávať.

Ceny pamätí určí vývoj na trhu

No tento scenár je podľa IHS iSuppli len jeden z možných variantov, a čo sa týka predajov PC, sú analytici tejto agentúry pomerne skeptickí. Dôvodov na to je viac - operačný systém Windows 8 uvedený v októbri 2012 potenciálnych kupujúcich zatiaľ skôr odrádza ako priťahuje, ultrabooky sú stále veľmi drahé a záujem o ne zostáva nízky, naopak, v hľadáčiku kupujúcich (tak koncových, ako aj podnikových) sú čoraz častejšie smartfóny a tablety. To by pre výrobcov pamätí nebola až taká zlá správa a mnohí z nich sa postupne preorientovávajú na nízkoenergetické pamäťové čipy LPDDR2 a LPDDR3, ktoré sa v mobilných prístrojoch používajú.

Podľa IHS iSuppli je však vysoko pravdepodobné, že aj napriek optimistickým predpovediam o raste predajov koncových zariadení, ktoré nedávno zverejnil napríklad Gartner (pozri článok Gartner: IT trh čaká oživenie, investície firiem vzrastú), bude realita nakoniec iná a tieto odhady budú ešte revidované smerom dolu. S tým potom bude súvisieť aj celý vývoj trhu s pamäťami DRAM, ktorý by sa v tejto situácii opäť prepadol a došlo by aj k ďalšiemu znižovaniu cien.

Mobilné prístroje nie sú pre výrobcov pamätí spásou

To, že mobilné prístroje pomaly ovládajú trh a že sa naozaj už naplno nachádzame v post-PC epoche, potvrdzuje aj zistenie IHS iSuppli z vlaňajšieho septembra, podľa ktorého prvýkrát v histórii došlo k tomu, že pre PC bola určená menej ako polovica zo všetkých predaných pamäťových čipov DRAM. Clifford Leimbach, ktorý v IHS iSuppli pracuje ako analytik pre oblasť pamätí, v tejto súvislosti tvrdí, že výrobcovia preto budú ďalej zvyšovať objemy produkcie nízkoenergetických pamäťových čipov. Mimochodom, ich predaje v minulom októbri dosiahli historické maximum, hoci celkový trh klesal.

No orientácia na nízkoenergetické čipy je dvojsečná zbraň a vzhľadom na to, že v smartfónoch a tabletoch sa používa oveľa menej operačnej pamäte než v bežných PC, predá sa tu aj menej čipov. Výrobné linky veľkých dodávateľov DRAM, ktoré sú dimenzované na veľkoobjemovú produkciu, tak aj v tomto prípade zostanú buď nevyužité, alebo budú chrliť do sveta viac čipov, než sa dokáže spotrebovať, a ich cena bude vďaka tomu naďalej klesať. Nemožno vylúčiť, že sa v takejto situácii z trhu stiahnu aj niektorí existujúci hráči, ktorých k tomu donúti ich finančná situácia. Mike Howard, ktorý pracuje ako vedúci analytik v IHS, preto varuje, že ak nedôjde k optimistickému scenáru globálneho rastu v tomto roku, čaká trh s pamäťami DRAM ďalší rok výrazného prepadu.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá