Image
24.1.2013 0 Comments

Budú ceny pamätí v roku 2013 rásť alebo klesať?

ram.jpg Posledné dva roky boli charakterizované trvalým poklesom trhu s pamäťami DRAM, najmä pamäťových čipov typu DDR3 a s tým spojeným znižovaním ich cien. Ako bude vyzerať tento rok?

Podľa analytikov IHS iSuppli všetko záleží na tom, ako sa budú predávať PC, ktoré by podľa mnohých reportov mali tento rok zažiť rast. V takom prípade by mohlo dôjsť aj k zotaveniu trhu s pamäťami DRAM a ten by mohol celosvetovo narásť až na 30 miliárd dolárov, čo by bol 14-percentný nárast oproti roku 2012. Spolu s tým by mohlo dôjsť k zastaveniu poklesu cien pamäťových čipov a obráteniu trendu, hoci žiadne dramatické zdražovanie vďaka vysokej konkurencii nemožno očakávať.

Ceny pamätí určí vývoj na trhu

No tento scenár je podľa IHS iSuppli len jeden z možných variantov, a čo sa týka predajov PC, sú analytici tejto agentúry pomerne skeptickí. Dôvodov na to je viac - operačný systém Windows 8 uvedený v októbri 2012 potenciálnych kupujúcich zatiaľ skôr odrádza ako priťahuje, ultrabooky sú stále veľmi drahé a záujem o ne zostáva nízky, naopak, v hľadáčiku kupujúcich (tak koncových, ako aj podnikových) sú čoraz častejšie smartfóny a tablety. To by pre výrobcov pamätí nebola až taká zlá správa a mnohí z nich sa postupne preorientovávajú na nízkoenergetické pamäťové čipy LPDDR2 a LPDDR3, ktoré sa v mobilných prístrojoch používajú.

Podľa IHS iSuppli je však vysoko pravdepodobné, že aj napriek optimistickým predpovediam o raste predajov koncových zariadení, ktoré nedávno zverejnil napríklad Gartner (pozri článok Gartner: IT trh čaká oživenie, investície firiem vzrastú), bude realita nakoniec iná a tieto odhady budú ešte revidované smerom dolu. S tým potom bude súvisieť aj celý vývoj trhu s pamäťami DRAM, ktorý by sa v tejto situácii opäť prepadol a došlo by aj k ďalšiemu znižovaniu cien.

Mobilné prístroje nie sú pre výrobcov pamätí spásou

To, že mobilné prístroje pomaly ovládajú trh a že sa naozaj už naplno nachádzame v post-PC epoche, potvrdzuje aj zistenie IHS iSuppli z vlaňajšieho septembra, podľa ktorého prvýkrát v histórii došlo k tomu, že pre PC bola určená menej ako polovica zo všetkých predaných pamäťových čipov DRAM. Clifford Leimbach, ktorý v IHS iSuppli pracuje ako analytik pre oblasť pamätí, v tejto súvislosti tvrdí, že výrobcovia preto budú ďalej zvyšovať objemy produkcie nízkoenergetických pamäťových čipov. Mimochodom, ich predaje v minulom októbri dosiahli historické maximum, hoci celkový trh klesal.

No orientácia na nízkoenergetické čipy je dvojsečná zbraň a vzhľadom na to, že v smartfónoch a tabletoch sa používa oveľa menej operačnej pamäte než v bežných PC, predá sa tu aj menej čipov. Výrobné linky veľkých dodávateľov DRAM, ktoré sú dimenzované na veľkoobjemovú produkciu, tak aj v tomto prípade zostanú buď nevyužité, alebo budú chrliť do sveta viac čipov, než sa dokáže spotrebovať, a ich cena bude vďaka tomu naďalej klesať. Nemožno vylúčiť, že sa v takejto situácii z trhu stiahnu aj niektorí existujúci hráči, ktorých k tomu donúti ich finančná situácia. Mike Howard, ktorý pracuje ako vedúci analytik v IHS, preto varuje, že ak nedôjde k optimistickému scenáru globálneho rastu v tomto roku, čaká trh s pamäťami DRAM ďalší rok výrazného prepadu.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

V roku 2020 pretečie cloudom 14,1 zettabajtu. Je na takúto premávku Slovensko pripravené?

08.12.2016 00:14

Podľa záverov novej štúdie Cisco Global Cloud Index  dosiahne do roku 2020 ročný objem cloudovej dátovej premávky až 14,1 zettabajtov (ZB). To znamená, že v porovnaní s rokom 2015, keď celková premávk ...

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá