Image
21.11.2012 0 Comments

Budeme nabíjať telefóny pomocou statickej elektriny?

trenie_1911.jpg Vedci vyrobili špeciálny nanogenerátor, ktorý využíva mechanickú energiu a vibrácie ako zdroj energie pre elektronické zariadenia. V budúcnosti tak možno budeme môcť nabíjať telefóny vďaka statickej elektrine aj jednoduchým trením.

Zariadenie, ktoré zhotovili vedci v Georgii, umožňuje využiť statickú elektrinu a bežný pohyb ako zdroj energie. Hoci možno teoreticky využívať kinetickú energiu na tieto účely, prípadne na napájanie implantátov, aplikácia v praxi je pomerne zložitá.

Profesor Zhong Lin Wang sa tejto problematike venoval niekoľko rokov, zaoberal sa najmä využitím piezoelektrických materiálov, ktoré dokážu generovať napätie pri mechanickom zaťažení. Vytvorenie štruktúrovaných nanogenerátorov z týchto materiálov však z hľadiska produkovanej energie nesplnilo očakávania.

Wang sa tak so svojou skupinou vedcov začal zaujímať o statickú elektrinu a trenie. Konkrétne sa snažili využiť efekt, ktorý niekedy nastane pri česaní vlasov, keď tie ostanú dôsledkom statickej elektriny stáť. Kombináciou plastu, polyetylénu a kovu sa podarilo vytvoriť fólie, ktoré dokážu pri naťahovaní a trení produkovať energiu. Ak sú tieto fólie vzorkované v nanorozmeroch, výsledná energia je ešte väčšia.

Podľa vedcov sa dá týmto generátorom skonvertovať 10 až 15 % energie pohybu, pričom tenšie materiály by mohli mať účinnosť až 40 %. Ako príklad spomeňme, že generátor s rozmermi 5 × 5 cm dokáže súčasne rozsvietiť 600 LED žiaroviek.

Zdroj: technologyreview.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá