Image
21.11.2012 0 Comments

Budeme nabíjať telefóny pomocou statickej elektriny?

trenie_1911.jpg Vedci vyrobili špeciálny nanogenerátor, ktorý využíva mechanickú energiu a vibrácie ako zdroj energie pre elektronické zariadenia. V budúcnosti tak možno budeme môcť nabíjať telefóny vďaka statickej elektrine aj jednoduchým trením.

Zariadenie, ktoré zhotovili vedci v Georgii, umožňuje využiť statickú elektrinu a bežný pohyb ako zdroj energie. Hoci možno teoreticky využívať kinetickú energiu na tieto účely, prípadne na napájanie implantátov, aplikácia v praxi je pomerne zložitá.

Profesor Zhong Lin Wang sa tejto problematike venoval niekoľko rokov, zaoberal sa najmä využitím piezoelektrických materiálov, ktoré dokážu generovať napätie pri mechanickom zaťažení. Vytvorenie štruktúrovaných nanogenerátorov z týchto materiálov však z hľadiska produkovanej energie nesplnilo očakávania.

Wang sa tak so svojou skupinou vedcov začal zaujímať o statickú elektrinu a trenie. Konkrétne sa snažili využiť efekt, ktorý niekedy nastane pri česaní vlasov, keď tie ostanú dôsledkom statickej elektriny stáť. Kombináciou plastu, polyetylénu a kovu sa podarilo vytvoriť fólie, ktoré dokážu pri naťahovaní a trení produkovať energiu. Ak sú tieto fólie vzorkované v nanorozmeroch, výsledná energia je ešte väčšia.

Podľa vedcov sa dá týmto generátorom skonvertovať 10 až 15 % energie pohybu, pričom tenšie materiály by mohli mať účinnosť až 40 %. Ako príklad spomeňme, že generátor s rozmermi 5 × 5 cm dokáže súčasne rozsvietiť 600 LED žiaroviek.

Zdroj: technologyreview.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 7

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá