Image
21.11.2012 0 Comments

Budeme nabíjať telefóny pomocou statickej elektriny?

trenie_1911.jpg Vedci vyrobili špeciálny nanogenerátor, ktorý využíva mechanickú energiu a vibrácie ako zdroj energie pre elektronické zariadenia. V budúcnosti tak možno budeme môcť nabíjať telefóny vďaka statickej elektrine aj jednoduchým trením.

Zariadenie, ktoré zhotovili vedci v Georgii, umožňuje využiť statickú elektrinu a bežný pohyb ako zdroj energie. Hoci možno teoreticky využívať kinetickú energiu na tieto účely, prípadne na napájanie implantátov, aplikácia v praxi je pomerne zložitá.

Profesor Zhong Lin Wang sa tejto problematike venoval niekoľko rokov, zaoberal sa najmä využitím piezoelektrických materiálov, ktoré dokážu generovať napätie pri mechanickom zaťažení. Vytvorenie štruktúrovaných nanogenerátorov z týchto materiálov však z hľadiska produkovanej energie nesplnilo očakávania.

Wang sa tak so svojou skupinou vedcov začal zaujímať o statickú elektrinu a trenie. Konkrétne sa snažili využiť efekt, ktorý niekedy nastane pri česaní vlasov, keď tie ostanú dôsledkom statickej elektriny stáť. Kombináciou plastu, polyetylénu a kovu sa podarilo vytvoriť fólie, ktoré dokážu pri naťahovaní a trení produkovať energiu. Ak sú tieto fólie vzorkované v nanorozmeroch, výsledná energia je ešte väčšia.

Podľa vedcov sa dá týmto generátorom skonvertovať 10 až 15 % energie pohybu, pričom tenšie materiály by mohli mať účinnosť až 40 %. Ako príklad spomeňme, že generátor s rozmermi 5 × 5 cm dokáže súčasne rozsvietiť 600 LED žiaroviek.

Zdroj: technologyreview.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá