Image
21.3.2016 0 Comments

Bude vaša káblová infraštruktúra stíhať rýchlostiam nových štandardov Wi-Fi?

Zamysleli ste sa niekedy nad dosahom Wi-Fi 802.11ac a nastupujúceho štandardu Wave 2 na vašu existujúcu sieťovú infraštruktúru? Môžete sa totiž veľmi rýchlo dostať do stavu, že budete mať viac gigabitov „v éteri“, ako dokážete v skutočnosti preniesť, a tak nebudete vedieť naplno využiť investíciu do nového pokrytia Wi-Fi.

Väčšina metalických kabeláží v administratívnych budovách je totiž limitovaná  rýchlosťou 1 Gbit/s a vzdialenosťou do 100 metrov. Wi-Fi 802.11ac Wave 2 však umožňuje dosahovať rýchlosti 6,8 Gbit/s a viac. Tento rýchlostný rozdiel sa dal až doteraz riešiť dvoma spôsobmi, ktoré však nie sú ideálne:

  • Prechod na kabeláž 10GBASE-T. To znamená vymeniť existujúcu kabeláž Cat5e alebo Cat6  za Cat6a. Viete si predstaviť s tým spojenú réžiu?  Zatvoriť kancelárske priestory, vytrhať staré káble zo stien, podláh, prípadne paralelne s existujúcou natiahnuť novú kabeláž. Káble Cat6a sú hrubšie, menej flexibilné a nemusia sa zmestiť do existujúcich stúpačiek.
  • Doinštalovanie druhého kábla Cat5e. Budete mať síce možnosť pripojiť nové Wi-Fi Access Pointy 2×1 Gbit/s rýchlosťou, ale rozšírenie kabeláže je podobne ako v prvom prípade finančne a technicky náročné, môžete naraziť na nedostatok miesta v existujúcich rozvodoch, prípadne potrebu dodatočných investícií do rozvodných skríň, lebo v tých existujúcich už nie je miesto na ďalší patch panel.

Spôsob, ako riešiť túto situáciu, môže byť prechod na Cisco Multigigabit Ethernet. Ide o inovatívne riešenie, ktoré umožňuje dosiahnuť vyššie rýchlosti ako 1 Gbit/s na existujúcich kabelážach Cat5e a ponúka viacero výhod:

  • Vyššia rýchlosť: Technológia Cisco Multigigabit umožňuje autonegociáciu 100 Mbit/s, 1 Gbit/s, 2,5 Gbit/s a 5 Gbit/s rýchlostí na kabelážach Cat5e a 10 Gbit/s na Cat6a.
  • Podporované kabeláže: Podporované typy kabeláže sú Cat5e, Cat6, Cat6a a vyššie.
  • Napájanie cez POE: Táto technológia podporuje POE, POE+ a UPOE na všetkých podporovaných rýchlostiach a typoch kábla. 

Cisco Multigigabit Ethernet nie je žiadne riešenie, ale vychádza zo špecifikácií NBASE-T aliancie, ktorej zakladajúcimi členmi spolu so Cisco sú Freescale, Xilinx a Aquantia. V súčasnosti je Cisco Multigigabit Ethernet podporovaný na platformách Catalyst 3560CX, 3850 a 4500E.

Nové wireless prístupové body Cisco s podporou 802.11ac Wave 2

Spoločnosť Cisco už koncom minulého roka pridala do produktového portfólia dva nové bezdrôtové prístupové body Cisco Aironet 1830 a 1850, podporujúce druhú vlnu štandardu pre bezdrôtové siete 802.11ac, ktoré sú primárne určené pre malé až stredne veľké nasadenia. V súčasnosti Cisco doplnilo svoje portfólio o ďalšie dva produkty bezdrôtových prístupových bodov – Cisco Aironet 2800 a 3800. Tieto nové bezdrôtové prístupové body sú určené na kritické nasadenia a na nasadenie v prostredí s veľkou hustotou klientov.

Cisco Aironet 2800 a 3800

Nové modely bezdrôtových prístupových bodov neprinášajú len podporu štandardu MU-MIMO (Multi-User MIMO), ktorý umožňuje viacerým klientom komunikovať v jednom čase na zdieľanom médiu (vzduch), čo v minulosti nebolo možné. Medzi ďalšie nové vlastnosti patrí:

Flexible Radio Assignment – vlastnosť určená hlavne do prostredia s vysokou hustotou klientov. Umožňuje manuálnu alebo automatickú rekonfiguráciu rádií bezdrôtového prístupového bodu - zmena 2,4 GHz rádia na 5 GHz rádio.

Podpora Multigigabit Ethernetu pri bezdrôtových prístupových bodoch radu 3800 – druhá vlna štandardu 802.11ac prináša rýchlosti vyššie ako 1 Gbit/s, a preto môžeme predpokladať, že tzv. úzkym hrdlom už nebude bezdrôtový prístupový bod, ale prepojenie medzi ním a prepínačom zabezpečujúcim prístup do lokálnej siete.

Smart Antenna Connector – konektor umožňujúci pripojenie ďalšej externej antény k bezdrôtovému prístupovému bodu, ideálny na nasadenie v prostrediach s vysokou hustotou mobilných klientov.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá