Image
21.3.2016 0 Comments

Bude vaša káblová infraštruktúra stíhať rýchlostiam nových štandardov Wi-Fi?

Zamysleli ste sa niekedy nad dosahom Wi-Fi 802.11ac a nastupujúceho štandardu Wave 2 na vašu existujúcu sieťovú infraštruktúru? Môžete sa totiž veľmi rýchlo dostať do stavu, že budete mať viac gigabitov „v éteri“, ako dokážete v skutočnosti preniesť, a tak nebudete vedieť naplno využiť investíciu do nového pokrytia Wi-Fi.

Väčšina metalických kabeláží v administratívnych budovách je totiž limitovaná  rýchlosťou 1 Gbit/s a vzdialenosťou do 100 metrov. Wi-Fi 802.11ac Wave 2 však umožňuje dosahovať rýchlosti 6,8 Gbit/s a viac. Tento rýchlostný rozdiel sa dal až doteraz riešiť dvoma spôsobmi, ktoré však nie sú ideálne:

  • Prechod na kabeláž 10GBASE-T. To znamená vymeniť existujúcu kabeláž Cat5e alebo Cat6  za Cat6a. Viete si predstaviť s tým spojenú réžiu?  Zatvoriť kancelárske priestory, vytrhať staré káble zo stien, podláh, prípadne paralelne s existujúcou natiahnuť novú kabeláž. Káble Cat6a sú hrubšie, menej flexibilné a nemusia sa zmestiť do existujúcich stúpačiek.
  • Doinštalovanie druhého kábla Cat5e. Budete mať síce možnosť pripojiť nové Wi-Fi Access Pointy 2×1 Gbit/s rýchlosťou, ale rozšírenie kabeláže je podobne ako v prvom prípade finančne a technicky náročné, môžete naraziť na nedostatok miesta v existujúcich rozvodoch, prípadne potrebu dodatočných investícií do rozvodných skríň, lebo v tých existujúcich už nie je miesto na ďalší patch panel.

Spôsob, ako riešiť túto situáciu, môže byť prechod na Cisco Multigigabit Ethernet. Ide o inovatívne riešenie, ktoré umožňuje dosiahnuť vyššie rýchlosti ako 1 Gbit/s na existujúcich kabelážach Cat5e a ponúka viacero výhod:

  • Vyššia rýchlosť: Technológia Cisco Multigigabit umožňuje autonegociáciu 100 Mbit/s, 1 Gbit/s, 2,5 Gbit/s a 5 Gbit/s rýchlostí na kabelážach Cat5e a 10 Gbit/s na Cat6a.
  • Podporované kabeláže: Podporované typy kabeláže sú Cat5e, Cat6, Cat6a a vyššie.
  • Napájanie cez POE: Táto technológia podporuje POE, POE+ a UPOE na všetkých podporovaných rýchlostiach a typoch kábla. 

Cisco Multigigabit Ethernet nie je žiadne riešenie, ale vychádza zo špecifikácií NBASE-T aliancie, ktorej zakladajúcimi členmi spolu so Cisco sú Freescale, Xilinx a Aquantia. V súčasnosti je Cisco Multigigabit Ethernet podporovaný na platformách Catalyst 3560CX, 3850 a 4500E.

Nové wireless prístupové body Cisco s podporou 802.11ac Wave 2

Spoločnosť Cisco už koncom minulého roka pridala do produktového portfólia dva nové bezdrôtové prístupové body Cisco Aironet 1830 a 1850, podporujúce druhú vlnu štandardu pre bezdrôtové siete 802.11ac, ktoré sú primárne určené pre malé až stredne veľké nasadenia. V súčasnosti Cisco doplnilo svoje portfólio o ďalšie dva produkty bezdrôtových prístupových bodov – Cisco Aironet 2800 a 3800. Tieto nové bezdrôtové prístupové body sú určené na kritické nasadenia a na nasadenie v prostredí s veľkou hustotou klientov.

Cisco Aironet 2800 a 3800

Nové modely bezdrôtových prístupových bodov neprinášajú len podporu štandardu MU-MIMO (Multi-User MIMO), ktorý umožňuje viacerým klientom komunikovať v jednom čase na zdieľanom médiu (vzduch), čo v minulosti nebolo možné. Medzi ďalšie nové vlastnosti patrí:

Flexible Radio Assignment – vlastnosť určená hlavne do prostredia s vysokou hustotou klientov. Umožňuje manuálnu alebo automatickú rekonfiguráciu rádií bezdrôtového prístupového bodu - zmena 2,4 GHz rádia na 5 GHz rádio.

Podpora Multigigabit Ethernetu pri bezdrôtových prístupových bodoch radu 3800 – druhá vlna štandardu 802.11ac prináša rýchlosti vyššie ako 1 Gbit/s, a preto môžeme predpokladať, že tzv. úzkym hrdlom už nebude bezdrôtový prístupový bod, ale prepojenie medzi ním a prepínačom zabezpečujúcim prístup do lokálnej siete.

Smart Antenna Connector – konektor umožňujúci pripojenie ďalšej externej antény k bezdrôtovému prístupovému bodu, ideálny na nasadenie v prostrediach s vysokou hustotou mobilných klientov.

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá