Image
6.3.2014 0 Comments

Bude musieť YouTube odstrániť video na žiadosť osoby, ktorá sa v ňom objaví?

youtube.jpg Americký odvolací súd nariadil Googlu, aby stiahol z YouTube protimoslimské video Innocence of Muslims (Nevinnosť moslimov), ktoré vyvolalo nepokoje spojené s násilím v niektorých častiach Stredného východu a hrozbu smrti pre hercov.

Žalobu podala herečka Cindy Lee Garcia, ktorá v roku 2012 dostala 500-dolárový honorár za to, že sa na 5 sekúnd objavila vo filme Desert Warrior (Púštny bojovník), ktorý sa mal podľa scenára týkať života v Egypte pred dvoma tisícročiami. Herečka si nemyslela, že by film mohol mať niečo spoločné s náboženstvom alebo radikálnym islamom. Natočené scény však boli zostrihané a použité vo filme Innocence of Muslims, ktorý bol na YouTube nahraný pod názvami The Real Life of Muhmmad a Muhammad Movie Trailer.

YouTube napriek telefonátu Baracka Obamu odmietol video odstrániť, pretože by to bola neoprávnená vládna cenzúra, ktorá je v rozpore s ochranou slobody prejavu. Podľa argumentácie Googlu autorské práva k filmu vlastnia filmári, a nie herci. Navyše herečka sa v 14-minútovom filme objavila len na 5 sekúnd.

Podľa vyjadrenia sudcu Alexa Kozinského rozhodnutie súdu nie je všeobecné nariadenie, ktoré by prisudzovalo ochranu autorských práv každému hercovi. Tento prípad zďaleka nie je typický.

„Je to znepokojujúci prípad," tvrdí Kozinski. „Cindy Lee Garcia bola podvodne nalákaná na podanie umeleckého výkonu, ktorý bol použitý spôsobom, ktorý nemohla predvídať. Jej zaradenie do filmu Nevinnosť moslimov bez jej vedomia a súhlasu viedlo k vážnemu ohrozeniu jej života. Je poľutovaniahodné, hoci možno nie prekvapujúce, že musela podať žalobu, aby ochránila seba a svoje práva."

Toto rozhodnutie súdu nevylučuje zverejnenie ľubovoľnej verzie Nevinnosti moslimov, v ktorej sa Cindy Lee Garcia neobjavuje.

Pre Google však toto rozhodnutie môže predstavovať precedens. Spoločnosť sa obáva, že by herci a osoby náhodne sa objavujúce vo videách mohli v budúcnosti požadovať ich odstránenie z YouTube s odvolávaním sa na ochranu autorských práv.

„Dôrazne nesúhlasíme s týmto rozhodnutím a budeme proti nemu bojovať," povedal hovorkyňa Googlu Abbi Tatton.

Zdroj: news.yahoo.com
hollywoodreporter.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá