Image
17.2.2014 0 Comments

Bude možné spúšťať aplikácie pre Android pod Windows? Technicky to ide už teraz.

android_windows.jpg To, čo by ešte pred niekoľkými rokmi mohlo vyzerať ako úplná utópia, sa možno stane realitou. Vedenie Microsoftu totiž údajne zvažuje, že by sa pod Windows a Windows Phone v budúcnosti dali oficiálne prevádzkovať aplikácie pre Android. Aké dôsledky by takýto krok priniesol?

Časy vo svete IT sa rýchlo menia, čo dokazuje aj nedávno zverejnená informácia o tom, že Nokia (ktorej mobilná divízia je teraz vlastnená Microsoftom) pripravuje svoj ​​prvý smartfón s Androidom. Veľkí výrobcovia PC takisto jeden po druhom predstavujú stolové počítače s dvoma operačnými systémami - s Windows a s Androidom. Podľa niektorých komentátorov bolo teda len otázkou času, kedy na debatu ohľadom možnosti spúšťania aplikácií pre Android pod Windows dôjde.

Ide o neklamný príznak toho, že Microsoft sa dostáva s natívnymi dotykovými aplikáciami pre Windows do krízy, pretože ich nepribúda zďaleka toľko ako pre konkurenčné platformy. Pritom aplikácie sú základom úspechu operačného systému. Naopak, o tom, že Android sa stal víťazom súboja „nových platforiem", sa už takmer nedá pochybovať. Otázkou však je, či takýto krok Microsoftu pomôže alebo ho to, naopak, poškodí.

Technické riešenie pre Windows už existuje

Celá vec je zatiaľ, samozrejme, vo fáze interných úvah, ale ak rozhodnutie už padne, nebude pravdepodobne cesty späť. Technicky navyše vôbec nejde o nemožnú úlohu a napríklad spoločnosť BlueStacks už umožňuje používateľom spúšťať aplikácie pre Android pod Windows. Už nejaký čas je totiž na trhu bezplatná aplikácia App Player od tejto firmy, ktorá je optimalizovaná pre dotykové Windows 8 a umožňuje sťahovať a spúšťať ľubovoľné androidové aplikácie na prístrojoch s Windows. K dispozícii je potom aj pre Mac OS. Viac pozri vo videu pod článkom.

Ďalšie riešenie je balíček Pokki od spoločnosti SweetLabs, určený pre Windows, ktorý je vytvorený na prevádzku rôznych typov nenatívnych aplikácií Windows. A existujú už aj špeciálne upravené aplikácie práve pre toto riešenie, ako napríklad Instagram či Twitter.

Kľúčové rozhodnutie pre budúcnosť Microsoftu

Problém teda nie je technický, ale skôr strategický. Keby sa Microsoft na uvedený krok odhodlal, mal by pravdepodobne ešte väčší problém ako doteraz presvedčiť vývojárov, aby písali natívne aplikácie pre Modern UI vo Windows 8 alebo pre Windows Phone, pretože by na to nebol prakticky dôvod.

Stačilo by im vytvoriť aplikáciu pre Android, umiestniť ju na Google Play a tú by mohli potom používať aj majitelia Windows. No Microsoft by sa tak prakticky dostal do závislosti od Googlu, Windows by bol podriadený Androidu a jeho ekosystému. Na druhej strane by aspoň neodrádzal nových používateľov tým, že preň nenájdu svoje obľúbené aplikácie. Otázkou však je, či je súčasný stav dlhodobo udržateľný a či má Microsoft vôbec na výber.

Brandon Paddock, vývojár aplikácií pre Windows 8, je presvedčený, že Microsoft by svojím krokom výrazne demotivoval tretie strany, ktoré mu boli doteraz verné, a že by iste zaznamenal obrovský odliv vývojárov smerom k Androidu. Doslova by tak nahral konkurencii a mohlo byť ísť o definitívny zlom v jeho snahe udržať Windows v úlohe vedúcej platformy. Na druhej strane sa zdá čoraz jasnejšie, že ak tento krok neurobí, v budúcom mobilnom svete preň zostane len okrajové miesto.

Času na rozhodovanie je navyše málo, pretože rýchlosť inovácií a zmeny na trhu sú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, a komu ujde vlak, ten už nemusí dostať ďalšiu šancu. V prípade Microsoftu prinášajú oba varianty rozhodnutia ohľadom podpory aplikácií pre Android pod Windows pomerne nepríjemné dôsledky a ani jedna z možností preň nevyzerá ako výhra.


Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá