Image
4.12.2012 0 Comments

Bude Sailfish úspešným konkurentom pre iOS a Android?

Sailfish je nový mobilný operačný systém. Tento startup z Fínska chce byť plnohodnotným konkurentom pre dvojicu hlavných hráčov na trhu - iOS a Android. Za jeho nepriameho predchodcu môžeme považovať operačný systém MeeGo. Spoločnosť Jolla, tvorca nového systému, pozostáva zo stovky zamestnancov, z ktorých väčšina predtým pôsobila v Nokii, a základy svojho úspechu chce položiť v Číne.

jolla_1.jpg

Sailfish má predstavovať kompletne nový mobilný ekosystém vrátane telefónov, operačného systému aj aplikácií. Čína v tomto smere predstavuje ideálnu lokalitu, pretože ide o najdynamickejšie sa rozvíjajúci trh s inteligentnými telefónmi, s každoročným nárastom o 80 až 100%. Aby podporila predaj svojich telefónov, spoločnosť Jolla uzavrela partnerstvo s najväčším predajcom telefónov v krajine.

jolla_2.jpg

jolla_3.jpg

Z pohľadu používateľa základom systému je tzv. Sailfish UI. Podľa slov tvorcov používateľské rozhranie v prípade iOS alebo Androidu je obmedzené a neponúka priestor na inovácie. Sailfish UI by mal poskytovať pravý opak a priložené video ponúka krátku prezentáciu, vďaka ktorej si na nový operačný systém môžete urobiť vlastný názor. Faktom však je, že Sailfish ponúka na domovskej obrazovke až 9 aktívnych aplikácií, ktoré dokážu neustále bežať aj na pozadí - nepauzujú sa teda, ako to je v prípade iOS. Bežiace aplikácie pritom možno ovládať aj bez nutnosti otvoriť ich. Domovská obrazovka čiastočne pripomína Windows Phone a animované dlaždice, ale disponuje špeciálnym gestom, ktoré umožňuje rýchle ovládanie a prepínanie medzi aplikáciami.

jolla_4.jpg

Jolla chce osloviť používateľov aj inými vlastnosťami - jedna z nich je napr. podpora spúšťania androidových aplikácií. Ďalej to je otvorenie pre modifikácie - ak chcú výrobcovia telefónov upraviť operačný systém a zahrnúť doň vlastný obchod s aplikáciami, môžu. Hoci je Sailfish open source, Jolla chce zarábať na patentoch, ktoré pri navrhovaní systému použila. Vďaka odlišnému používateľskému rozhraniu sa spoločnosť neobáva neustálych patentových vojen.

Úspech alebo neúspech systému však závisí od samotných používateľov a/alebo vývojárov aplikácií. Na porovnanie, Microsoft v snahe presadiť svoj mobilný operačný systém investoval do podpory používateľov a vývojárov už 5 až 10 miliárd dolárov, stále je však čo zlepšovať. Uvidíme, ako si s náskokom konkurencie poradí Jolla.

Čo si myslíte, môže byť Sailfish úspešným konkurentom pre iOS a Android?


Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Produkty

ODG ukázal pokročilé okuliare na rozšírenú realitu. V niektorých parametroch prekonávajú HoloLens

13.01.2017 00:25

Spoločnosť Osterhout Design Group (ODG) vystavovala na CES dvoje okuliarov na rozšírenú realitu, ktoré umožňujú umiestniť 3D objekty v reálnom priestore a sú určené pre bežných spotrebiteľov. Modely R ...

Produkty

Inteligentný náramok BACtrack Skyn vám ukáže, ako veľmi ste opití

13.01.2017 00:30

Nositeľné zariadenie BACtrack Skyn vám povie, či ste vypili priveľa. Môže sa vám to hodiť v situácii, keď sa rozhodujete, či si dáte ešte za pohárik. Náramok funguje samostatne alebo v integrácii s A ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá