Image
4.12.2012 0 Comments

Bude Sailfish úspešným konkurentom pre iOS a Android?

Sailfish je nový mobilný operačný systém. Tento startup z Fínska chce byť plnohodnotným konkurentom pre dvojicu hlavných hráčov na trhu - iOS a Android. Za jeho nepriameho predchodcu môžeme považovať operačný systém MeeGo. Spoločnosť Jolla, tvorca nového systému, pozostáva zo stovky zamestnancov, z ktorých väčšina predtým pôsobila v Nokii, a základy svojho úspechu chce položiť v Číne.

jolla_1.jpg

Sailfish má predstavovať kompletne nový mobilný ekosystém vrátane telefónov, operačného systému aj aplikácií. Čína v tomto smere predstavuje ideálnu lokalitu, pretože ide o najdynamickejšie sa rozvíjajúci trh s inteligentnými telefónmi, s každoročným nárastom o 80 až 100%. Aby podporila predaj svojich telefónov, spoločnosť Jolla uzavrela partnerstvo s najväčším predajcom telefónov v krajine.

jolla_2.jpg

jolla_3.jpg

Z pohľadu používateľa základom systému je tzv. Sailfish UI. Podľa slov tvorcov používateľské rozhranie v prípade iOS alebo Androidu je obmedzené a neponúka priestor na inovácie. Sailfish UI by mal poskytovať pravý opak a priložené video ponúka krátku prezentáciu, vďaka ktorej si na nový operačný systém môžete urobiť vlastný názor. Faktom však je, že Sailfish ponúka na domovskej obrazovke až 9 aktívnych aplikácií, ktoré dokážu neustále bežať aj na pozadí - nepauzujú sa teda, ako to je v prípade iOS. Bežiace aplikácie pritom možno ovládať aj bez nutnosti otvoriť ich. Domovská obrazovka čiastočne pripomína Windows Phone a animované dlaždice, ale disponuje špeciálnym gestom, ktoré umožňuje rýchle ovládanie a prepínanie medzi aplikáciami.

jolla_4.jpg

Jolla chce osloviť používateľov aj inými vlastnosťami - jedna z nich je napr. podpora spúšťania androidových aplikácií. Ďalej to je otvorenie pre modifikácie - ak chcú výrobcovia telefónov upraviť operačný systém a zahrnúť doň vlastný obchod s aplikáciami, môžu. Hoci je Sailfish open source, Jolla chce zarábať na patentoch, ktoré pri navrhovaní systému použila. Vďaka odlišnému používateľskému rozhraniu sa spoločnosť neobáva neustálych patentových vojen.

Úspech alebo neúspech systému však závisí od samotných používateľov a/alebo vývojárov aplikácií. Na porovnanie, Microsoft v snahe presadiť svoj mobilný operačný systém investoval do podpory používateľov a vývojárov už 5 až 10 miliárd dolárov, stále je však čo zlepšovať. Uvidíme, ako si s náskokom konkurencie poradí Jolla.

Čo si myslíte, môže byť Sailfish úspešným konkurentom pre iOS a Android?


Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá