Image
27.4.2015 0 Comments

Bude Microsoft stíhať? Príde Windows 10 naozaj v júli?

windows10.jpg Šéfka spoločnosti AMD Lisa Su sa preriekla a oznámila, že Microsoft vydá svoj nový operačný systém Windows 10 počas nasledujúcich troch mesiacov. Je však vôbec taký termín reálny?

Lisa Su, ktorej firma je jeden z hlavných hardvérových partnerov Microsoftu, počas konferencie s analytikmi na Wall Street nečakane spresnila dátum vydania Windows 10, keď uviedla, že nový OS bude na trh uvedený „na konci júla". Microsoft doteraz iba uvádzal, že Windows 10 bude vydaný „v lete", a hovorkyňa amerického gigantu odmietla vyjadrenie Su komentovať.

„Či už to bude v júli, auguste, alebo v septembri, Microsoftu na dokončenie Windows 10 už nezostáva priveľa času," uviedol analytik Wes Miller zo spoločnosti Directions on Microsoft.

Vyhlásenie Lisy Su napovedá, že Windows 10 by sa mohol objaviť predinštalovaný už na zariadeniach pripravených na tzv. sezónu back-to-school, čo je obdobie medzi júlom a polovicou septembra, ktoré je pre predajcu počítačov v USA po Vianociach druhým najlepším v roku. Zvládne to však Microsoft do konca júla? Záleží na tom, čo sa myslí pod pojmom „uviesť na trh".

„Ak hovoríme o Windows, musíme sa pozerať na niekoľko momentov," hovorí analytik spoločnosti Gartner Steve Kleynhans.

„Jeden z nich je deň, keď sa Windows odosiela OEM, čo je oveľa skôr pred tým, než je operačný systém uvedený na trh. Potom sa k OS dostanú veľké firmy. A až potom sa Windows objaví v obchodoch." To znamená, že aj keď výrobcovia hardvéru môžu mať Windows 10 v dostatočnom predstihu tak, aby ho nainštalovali na nové zariadenia, ktoré sa budú predávať v sezóne back-to-school, to ešte neznamená, že Microsoft poskytne v rovnakom čase bezplatný upgrade na Windows 10 používateľom Windows 7 a Windows 8/8.1.

Všeobecne analytici o sprístupnení Windows 10 OEM už v priebehu júla pochybujú. Microsoft doteraz vydal šesť verzií Windows 10 preview pre desktopy a väčšie tablety, ale len dve pre smartfóny a menšie tablety.

Nový webový prehliadač Project Spartan bol navyše do OS pridaný len pred tromi týždňami.

„Je to reálne? Naozaj neviem," hovorí na otázku ohľadom júlového vydania Windows 10 analytik IDC Al Gillen. „Určite je to o niekoľko mesiacov skôr, než keď by som vydanie Windows 10 očakával." OEM by sa však k Windows 10 nakoniec v júli predsa len mohli dostať.

„Je potrebné si uvedomiť, že Windows 10 pre OEM netreba baliť do škatúľ," dodáva Gillen s odkazom na to, že Windows 10 pre OEM aj konečných používateľov bude distribuovaný iba elektronicky.

Pri Windows 10 navyše treba brať do úvahy fakt, že jeho koncept je úplne iný než pri predchádzajúcich verziách tohto OS. Windows 10 totiž bude „žijúcim OS", do ktorého bude Microsoft stále pridávať nové funkcie. Ako dodáva Kleyhans, vývoj Windows 10 tak nebude nikdy úplne ukončený.

„Svet sa zmenil," uzatvára Gillen. „Microsoft môže vydať 'základnú' verziu Windows 10 pre OEM v júli, ale pracovať na jeho vývoji pokojne aj ďalšie dva mesiace."

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá