Image
24.9.2015 0 Comments

Bublina okolo 3D tlače spľasla, tvrdí analytik

Na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne sa hovorilo aj o budúcnosti 3D tlače. Hoci 3D tlač má za sebou už 20-ročnú históriu, zviditeľnila sa až v posledných dvoch či troch rokoch.

Pred niekoľkými rokmi vizionári tvrdili, že táto oblasť má pred sebou veľkú budúcnosť, no dnes sa zdá, že táto bublina spľasla. Aspoň sa tak vyjadril v rozhovore pre ČTK analytik David Princ z firmy Stratasys, pôsobiacej na globálnom trhu. Dnes sú podľa neho nerealistické očakávania preč, 3D tlač doplní priemyselnú výrobu a ukáže sa, kde má zmysel a kde je, naopak, lepšie zotrvať pri štandardnej výrobe.

3D tlač umožňuje napríklad vyrobiť špeciálne tvarovaný výfuk z kompozitného materiálu, ktorého ručná výroba by trvala niekoľko dní. Výfuk pritom funguje rovnako a je ľahší. Takéto súčiastky sa môžu uplatniť aj v letectve, kde je hmotnosť kľúčová pre ekonomiku prevádzky. Napríklad v lietadle Airbus A350 je dnes 1000 súčastí vytlačených, čoskoro to môže byť oveľa viac.

3D tlač by sa podľa analytika mala viac rozšíriť do škôl, užitočná je aj pri výrobe a skúške prototypov a veľký potenciál má takisto v logistike. Globálne firmy by nemuseli držať v skladoch po celom svete náhradné diely, najmä tie málo využívané, ani ich nákladne posielať do zahraničia. Bolo by oveľa lacnejšie jednoducho ich v prípade potreby vytlačiť.

V súčasnosti sa ročné tržby v tomto biznise pohybujú okolo 4 miliárd dolárov, o päť rokov by to mohlo byť 20 až 30 miliárd. Záleží však na tom, či sa technológia presunie od výroby prototypov do bežnej priemyselnej výroby.

Zdroj: ctk.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá