Image
24.9.2015 0 Comments

Bublina okolo 3D tlače spľasla, tvrdí analytik

Na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne sa hovorilo aj o budúcnosti 3D tlače. Hoci 3D tlač má za sebou už 20-ročnú históriu, zviditeľnila sa až v posledných dvoch či troch rokoch.

Pred niekoľkými rokmi vizionári tvrdili, že táto oblasť má pred sebou veľkú budúcnosť, no dnes sa zdá, že táto bublina spľasla. Aspoň sa tak vyjadril v rozhovore pre ČTK analytik David Princ z firmy Stratasys, pôsobiacej na globálnom trhu. Dnes sú podľa neho nerealistické očakávania preč, 3D tlač doplní priemyselnú výrobu a ukáže sa, kde má zmysel a kde je, naopak, lepšie zotrvať pri štandardnej výrobe.

3D tlač umožňuje napríklad vyrobiť špeciálne tvarovaný výfuk z kompozitného materiálu, ktorého ručná výroba by trvala niekoľko dní. Výfuk pritom funguje rovnako a je ľahší. Takéto súčiastky sa môžu uplatniť aj v letectve, kde je hmotnosť kľúčová pre ekonomiku prevádzky. Napríklad v lietadle Airbus A350 je dnes 1000 súčastí vytlačených, čoskoro to môže byť oveľa viac.

3D tlač by sa podľa analytika mala viac rozšíriť do škôl, užitočná je aj pri výrobe a skúške prototypov a veľký potenciál má takisto v logistike. Globálne firmy by nemuseli držať v skladoch po celom svete náhradné diely, najmä tie málo využívané, ani ich nákladne posielať do zahraničia. Bolo by oveľa lacnejšie jednoducho ich v prípade potreby vytlačiť.

V súčasnosti sa ročné tržby v tomto biznise pohybujú okolo 4 miliárd dolárov, o päť rokov by to mohlo byť 20 až 30 miliárd. Záleží však na tom, či sa technológia presunie od výroby prototypov do bežnej priemyselnej výroby.

Zdroj: ctk.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá