Image
24.9.2015 0 Comments

Bublina okolo 3D tlače spľasla, tvrdí analytik

Na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne sa hovorilo aj o budúcnosti 3D tlače. Hoci 3D tlač má za sebou už 20-ročnú históriu, zviditeľnila sa až v posledných dvoch či troch rokoch.

Pred niekoľkými rokmi vizionári tvrdili, že táto oblasť má pred sebou veľkú budúcnosť, no dnes sa zdá, že táto bublina spľasla. Aspoň sa tak vyjadril v rozhovore pre ČTK analytik David Princ z firmy Stratasys, pôsobiacej na globálnom trhu. Dnes sú podľa neho nerealistické očakávania preč, 3D tlač doplní priemyselnú výrobu a ukáže sa, kde má zmysel a kde je, naopak, lepšie zotrvať pri štandardnej výrobe.

3D tlač umožňuje napríklad vyrobiť špeciálne tvarovaný výfuk z kompozitného materiálu, ktorého ručná výroba by trvala niekoľko dní. Výfuk pritom funguje rovnako a je ľahší. Takéto súčiastky sa môžu uplatniť aj v letectve, kde je hmotnosť kľúčová pre ekonomiku prevádzky. Napríklad v lietadle Airbus A350 je dnes 1000 súčastí vytlačených, čoskoro to môže byť oveľa viac.

3D tlač by sa podľa analytika mala viac rozšíriť do škôl, užitočná je aj pri výrobe a skúške prototypov a veľký potenciál má takisto v logistike. Globálne firmy by nemuseli držať v skladoch po celom svete náhradné diely, najmä tie málo využívané, ani ich nákladne posielať do zahraničia. Bolo by oveľa lacnejšie jednoducho ich v prípade potreby vytlačiť.

V súčasnosti sa ročné tržby v tomto biznise pohybujú okolo 4 miliárd dolárov, o päť rokov by to mohlo byť 20 až 30 miliárd. Záleží však na tom, či sa technológia presunie od výroby prototypov do bežnej priemyselnej výroby.

Zdroj: ctk.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá