Image
18.9.2012 0 Comments

Britský výrobca vyvíja vlastné okuliare na rozšírenú realitu

okuliare.jpg Spoločnosť TTP už disponuje prototypom interaktívnych okuliarov, ktorými chce konkurovať projektu Google Glass.

Za prototypom nových okuliarov na rozšírenú realitu stojí britská technologická spoločnosť TTP. Okuliare fungujú na princípe premietania svetla do šošovky pod uhlom 45 stupňov z miniatúrneho projektora umiestneného na jednej z obrúčok. Šošovka je spojená s mriežkovanou štruktúrou, ktorá potom premietané svetlo presmeruje do oka.

To znamená, že sa obrázky, text či iný obsah zobrazia priamo v zornom poli nositeľa interaktívnych okuliarov. Tým sa tieto okuliare líšia od konkurenčných Google Glass, ktoré majú v pravom dolnom rohu pravej šošovky umiestnenú malú obrazovku, takže sa ich používateľ musí neustále pozerať dole, a nie priamo pred seba.

Spoločnosť TTP navyše v okuliaroch použila vlastnú vysokorýchlostnú technológiu Swift, ktorá dokáže meniť ohniskovú vzdialenosť šošovky maximálnou frekvenciou 1 kHz. Objekty tak môžu byť premietané do niekoľkých rôznych rovín zároveň, čo vytvára dojem trojrozmerného zobrazenia.

„Súčasné technológie pre rozšírenú realitu majú veľa nedostatkov. Problémom sú napríklad ploché a zatmavené šošovky, ťažké rámy alebo zakrytá časť zorného poľa," vysvetľuje Dr. Roger Clarke z TTP. Nová technológia vraj tieto problémy rieši použitím jednoduchej optiky, založenej na LED. Šošovky sú tak úplne transparentné a ich zakrivenie otvára nové možnosti pre práve vznikajúci trh technológií pre rozšírenú realitu.

Dôležitá vlastnosť okuliarov pre rozšírenú realitu je ich vzhľad. Ten sa má čo najmenej odlišovať od bežných dioptrických okuliarov. Ako však denníku Business Weekly povedal Ian Pearson z FutureTech, TTP bude ešte musieť najať šikovného návrhára, pretože súčasná podoba okuliarov rozhodne nie je „cool". Google tak podľa neho síce zaostáva vo funkcionalite okuliarov, v dizajne má však jednoznačne navrch.

TTP je presvedčená, že okuliare bude raz možné používať na bežné voľnočasové aktivity, predovšetkým potom pri športe - lyžovaní, behu či jazde na bicykli. Priamo sa potom podľa nej ponúka využitie na vojenské účely, v bezpečnostných a ochranných zložkách alebo v továrňach.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá