Image
18.9.2012 0 Comments

Britský výrobca vyvíja vlastné okuliare na rozšírenú realitu

okuliare.jpg Spoločnosť TTP už disponuje prototypom interaktívnych okuliarov, ktorými chce konkurovať projektu Google Glass.

Za prototypom nových okuliarov na rozšírenú realitu stojí britská technologická spoločnosť TTP. Okuliare fungujú na princípe premietania svetla do šošovky pod uhlom 45 stupňov z miniatúrneho projektora umiestneného na jednej z obrúčok. Šošovka je spojená s mriežkovanou štruktúrou, ktorá potom premietané svetlo presmeruje do oka.

To znamená, že sa obrázky, text či iný obsah zobrazia priamo v zornom poli nositeľa interaktívnych okuliarov. Tým sa tieto okuliare líšia od konkurenčných Google Glass, ktoré majú v pravom dolnom rohu pravej šošovky umiestnenú malú obrazovku, takže sa ich používateľ musí neustále pozerať dole, a nie priamo pred seba.

Spoločnosť TTP navyše v okuliaroch použila vlastnú vysokorýchlostnú technológiu Swift, ktorá dokáže meniť ohniskovú vzdialenosť šošovky maximálnou frekvenciou 1 kHz. Objekty tak môžu byť premietané do niekoľkých rôznych rovín zároveň, čo vytvára dojem trojrozmerného zobrazenia.

„Súčasné technológie pre rozšírenú realitu majú veľa nedostatkov. Problémom sú napríklad ploché a zatmavené šošovky, ťažké rámy alebo zakrytá časť zorného poľa," vysvetľuje Dr. Roger Clarke z TTP. Nová technológia vraj tieto problémy rieši použitím jednoduchej optiky, založenej na LED. Šošovky sú tak úplne transparentné a ich zakrivenie otvára nové možnosti pre práve vznikajúci trh technológií pre rozšírenú realitu.

Dôležitá vlastnosť okuliarov pre rozšírenú realitu je ich vzhľad. Ten sa má čo najmenej odlišovať od bežných dioptrických okuliarov. Ako však denníku Business Weekly povedal Ian Pearson z FutureTech, TTP bude ešte musieť najať šikovného návrhára, pretože súčasná podoba okuliarov rozhodne nie je „cool". Google tak podľa neho síce zaostáva vo funkcionalite okuliarov, v dizajne má však jednoznačne navrch.

TTP je presvedčená, že okuliare bude raz možné používať na bežné voľnočasové aktivity, predovšetkým potom pri športe - lyžovaní, behu či jazde na bicykli. Priamo sa potom podľa nej ponúka využitie na vojenské účely, v bezpečnostných a ochranných zložkách alebo v továrňach.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá