Image
19.1.2016 0 Comments

Britskí vedci budú editovať gény v ľudských embryách

Najnovšia technika na génovú editáciu s názvom CRISPR by mohla byť čoskoro použitá na štúdium ľudských embryí. Regulačné úrady vo Veľkej Británii posudzujú žiadosť a chystajú sa udeliť povolenie na prvé editovanie jednodňových ľudských embryí mimo Číny. Podľa Kathy Niakan, výskumnej pracovníčky z Inštitútu Francisa Cricka, by táto línia výskumu mohla jedného dňa priniesť zlepšenie do liečby neplodnosti. Umožnila by zlepšiť výber vhodných embryí pri umelom oplodnení a zistiť mutácie, ktoré môžu narušiť raný zárodočný vývoj a vyvolať potrat.

Kathy Niakan študuje, ako sa jediná bunka z oplodneného vajíčka mení na blastocyty. Vo výskume sa používajú nadbytočné ľudské embryá z oplodňovania in vitro (v skúmavke). Vedci v ranom štádiu embrya identifikovali už niekoľko tisíc aktívnych génov. Na preskúmanie toho, čo tieto gény robia, existuje niekoľko prístupov, jeden z nich je aj ich deaktivácia, teda vypnutie.

Zatiaľ sa táto metóda skúšala na embryách myší. Čínski vedci však publikovali štúdiu o pokuse použiť túto technológiu na ľudských embryách. Práve vypnutie génov v živých embryách umožní vedcom genómový editor CRISPR. Po 7 dňoch skúmania vedci embryá usmrtia a preskúmajú ich štruktúru. Kathy Niakan verí, že práve CRISPR umožní znížiť počet embryí potrebných na výskum. Tím je presvedčený, že metódou CRISPR môže úspešne upraviť až 8 z 10 embryí.

Ako pilotný projekt chcú vedci vyradiť gén Oct4, ktorý je zapnutý v embryonálnych kmeňových bunkách u ľudí aj myší. Má zrejme významnú úlohu pri tvorbe pluripotentných buniek (bunky schopné diferencovať sa na všetky typy buniek dospelého organizmu), ale túto myšlienku treba overiť v testoch. Predikcie na základe štúdia myší sú také, že ľudské embryá sa budú aj naďalej rozvíjať, ale bez pluripotentných buniek.

Potom sa chcú vedci pozrieť na menej známe gény, ktoré môžu mať zásadný význam pre raný rozvoj ľudských embryí. Výskum jedného génu bude vyžadovať približne 20 až 30 embryí, dovedna by ich bolo treba asi 120. Podľa Niakan je teraz dôležité, aby sa o tejto téme viedli etické diskusie. Potrebné je ešte zvolenie úradu Human Fertilisation and Embryology Authority. Ak HFEA schváli žiadosť, výskum by sa mohol začať v priebehu niekoľkých mesiacov.


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 7

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá