Image
19.1.2016 0 Comments

Britskí vedci budú editovať gény v ľudských embryách

Najnovšia technika na génovú editáciu s názvom CRISPR by mohla byť čoskoro použitá na štúdium ľudských embryí. Regulačné úrady vo Veľkej Británii posudzujú žiadosť a chystajú sa udeliť povolenie na prvé editovanie jednodňových ľudských embryí mimo Číny. Podľa Kathy Niakan, výskumnej pracovníčky z Inštitútu Francisa Cricka, by táto línia výskumu mohla jedného dňa priniesť zlepšenie do liečby neplodnosti. Umožnila by zlepšiť výber vhodných embryí pri umelom oplodnení a zistiť mutácie, ktoré môžu narušiť raný zárodočný vývoj a vyvolať potrat.

Kathy Niakan študuje, ako sa jediná bunka z oplodneného vajíčka mení na blastocyty. Vo výskume sa používajú nadbytočné ľudské embryá z oplodňovania in vitro (v skúmavke). Vedci v ranom štádiu embrya identifikovali už niekoľko tisíc aktívnych génov. Na preskúmanie toho, čo tieto gény robia, existuje niekoľko prístupov, jeden z nich je aj ich deaktivácia, teda vypnutie.

Zatiaľ sa táto metóda skúšala na embryách myší. Čínski vedci však publikovali štúdiu o pokuse použiť túto technológiu na ľudských embryách. Práve vypnutie génov v živých embryách umožní vedcom genómový editor CRISPR. Po 7 dňoch skúmania vedci embryá usmrtia a preskúmajú ich štruktúru. Kathy Niakan verí, že práve CRISPR umožní znížiť počet embryí potrebných na výskum. Tím je presvedčený, že metódou CRISPR môže úspešne upraviť až 8 z 10 embryí.

Ako pilotný projekt chcú vedci vyradiť gén Oct4, ktorý je zapnutý v embryonálnych kmeňových bunkách u ľudí aj myší. Má zrejme významnú úlohu pri tvorbe pluripotentných buniek (bunky schopné diferencovať sa na všetky typy buniek dospelého organizmu), ale túto myšlienku treba overiť v testoch. Predikcie na základe štúdia myší sú také, že ľudské embryá sa budú aj naďalej rozvíjať, ale bez pluripotentných buniek.

Potom sa chcú vedci pozrieť na menej známe gény, ktoré môžu mať zásadný význam pre raný rozvoj ľudských embryí. Výskum jedného génu bude vyžadovať približne 20 až 30 embryí, dovedna by ich bolo treba asi 120. Podľa Niakan je teraz dôležité, aby sa o tejto téme viedli etické diskusie. Potrebné je ešte zvolenie úradu Human Fertilisation and Embryology Authority. Ak HFEA schváli žiadosť, výskum by sa mohol začať v priebehu niekoľkých mesiacov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá