Image
14.10.2015 0 Comments

Britské firmy majú technológiu zabraňujúcu pohybu dronov v citlivých oblastiach

Letecké úrady sa stále viac obávajú ohrozenia bezpečnosti leteckej dopravy majiteľmi bezpilotných lietadiel prevádzkovaných v blízkosti letísk. Tri britské firmy preto vyvinuli zariadenie, ktoré zabráni lietajúcim dronom vstúpiť do citlivých oblastí tým, že im uprostred letu preruší spojenie s vysielačkou operátora.

Systém Auds (Anti-UAV Defense System) ruší signál smerujúci k dronom, takže tie nie sú schopné naň reagovať. Po takomto prerušení operátor s najväčšou pravdepodobnosťou privolá dron späť v domnienke, že došlo k poruche. Systém spája niekoľko nedávno ohlásených technológií, ktoré môžu zničiť aj väčšie bezpilotné lietadlá.

Auds najprv deteguje pohyb dronu v zakázanom vzdušnom priestore pomocou radaru a následne ho „uvidí" vďaka kamere vybavenej termovíznym zariadením, takže cielenie sa môže uskutočniť vizuálne. Po tom, čo sa rádiový signál zameria na dron, preruší jeho prepojenie s prevádzkovateľom. Celý proces trvá asi 25 sekúnd.

auds.jpg

Na rušenie sa používa silný rádiový signál vysielaný smerovými anténami v určitých frekvenciách. Rušenie môže byť krátkodobé, aby si majiteľ dronu uvedomil, že niečo nie je v poriadku, a privolal svoj dron späť, ale aj dlhodobé až do vybitia batérie a následného zrútenia dronu.

Systém Auds bol otestovaný vo Veľkej Británii, USA a Francúzsku a vo všetkých troch krajinách boli do skúšok zapojené aj vládne organizácie.

Zdroj: bbc.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá