Image
14.10.2015 0 Comments

Britské firmy majú technológiu zabraňujúcu pohybu dronov v citlivých oblastiach

Letecké úrady sa stále viac obávajú ohrozenia bezpečnosti leteckej dopravy majiteľmi bezpilotných lietadiel prevádzkovaných v blízkosti letísk. Tri britské firmy preto vyvinuli zariadenie, ktoré zabráni lietajúcim dronom vstúpiť do citlivých oblastí tým, že im uprostred letu preruší spojenie s vysielačkou operátora.

Systém Auds (Anti-UAV Defense System) ruší signál smerujúci k dronom, takže tie nie sú schopné naň reagovať. Po takomto prerušení operátor s najväčšou pravdepodobnosťou privolá dron späť v domnienke, že došlo k poruche. Systém spája niekoľko nedávno ohlásených technológií, ktoré môžu zničiť aj väčšie bezpilotné lietadlá.

Auds najprv deteguje pohyb dronu v zakázanom vzdušnom priestore pomocou radaru a následne ho „uvidí" vďaka kamere vybavenej termovíznym zariadením, takže cielenie sa môže uskutočniť vizuálne. Po tom, čo sa rádiový signál zameria na dron, preruší jeho prepojenie s prevádzkovateľom. Celý proces trvá asi 25 sekúnd.

auds.jpg

Na rušenie sa používa silný rádiový signál vysielaný smerovými anténami v určitých frekvenciách. Rušenie môže byť krátkodobé, aby si majiteľ dronu uvedomil, že niečo nie je v poriadku, a privolal svoj dron späť, ale aj dlhodobé až do vybitia batérie a následného zrútenia dronu.

Systém Auds bol otestovaný vo Veľkej Británii, USA a Francúzsku a vo všetkých troch krajinách boli do skúšok zapojené aj vládne organizácie.

Zdroj: bbc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá