Image
14.10.2015 0 Comments

Britské firmy majú technológiu zabraňujúcu pohybu dronov v citlivých oblastiach

Letecké úrady sa stále viac obávajú ohrozenia bezpečnosti leteckej dopravy majiteľmi bezpilotných lietadiel prevádzkovaných v blízkosti letísk. Tri britské firmy preto vyvinuli zariadenie, ktoré zabráni lietajúcim dronom vstúpiť do citlivých oblastí tým, že im uprostred letu preruší spojenie s vysielačkou operátora.

Systém Auds (Anti-UAV Defense System) ruší signál smerujúci k dronom, takže tie nie sú schopné naň reagovať. Po takomto prerušení operátor s najväčšou pravdepodobnosťou privolá dron späť v domnienke, že došlo k poruche. Systém spája niekoľko nedávno ohlásených technológií, ktoré môžu zničiť aj väčšie bezpilotné lietadlá.

Auds najprv deteguje pohyb dronu v zakázanom vzdušnom priestore pomocou radaru a následne ho „uvidí" vďaka kamere vybavenej termovíznym zariadením, takže cielenie sa môže uskutočniť vizuálne. Po tom, čo sa rádiový signál zameria na dron, preruší jeho prepojenie s prevádzkovateľom. Celý proces trvá asi 25 sekúnd.

auds.jpg

Na rušenie sa používa silný rádiový signál vysielaný smerovými anténami v určitých frekvenciách. Rušenie môže byť krátkodobé, aby si majiteľ dronu uvedomil, že niečo nie je v poriadku, a privolal svoj dron späť, ale aj dlhodobé až do vybitia batérie a následného zrútenia dronu.

Systém Auds bol otestovaný vo Veľkej Británii, USA a Francúzsku a vo všetkých troch krajinách boli do skúšok zapojené aj vládne organizácie.

Zdroj: bbc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá