Image
28.7.2014 0 Comments

Britská vláda sa rozhodla pre open source formát ODF namiesto OpenXML

Blesk_britska vlada.jpg Britská vláda oficiálne prijala Open Document Format (ODF) ako štandardný formát pre vládne dokumenty.

V oznámení sa hovorí, že PDF/A a HTML sú teraz štandardy „na prezeranie" a ODF sa bude využívať „na zdieľanie a spoluprácu na vládnych dokumentoch".

Podľa oznámenia má použitie otvoreného štandardu priniesť úspory nákladov (odhadom až 1,2 mld. libier). No zároveň toto rozhodnutie možno interpretovať aj ako nie veľmi zahalený výpad proti Microsoftu, ktorý sa snažil zmobilizovať svojich partnerov vo Veľkej Británii na presadenie svojho formátu OpenXML.

Rozhodnutie prejsť na ODF znamená, že občania môžu namiesto komerčných produktov použiť na prácu s týmto formátom slobodný softvér (Libre Office či OpenOffice). No v súčasnosti aj kancelársky balík Microsoft Office 2013 podporuje ODF 1.2, hoci podľa dokumentu Microsoft TechNet sa pri ukladaní a otváraní súborov v tomto formáte môže stratiť niektoré formátovanie.

Microsoft vo svojom vyhlásení tvrdí, že rozhodnutie britskej vlády podporovať HTML, PDF a ODF a vynechať OpenXML je pre používateľov mätúce a potláča konkurenciu.

Zdroj: theregister.co.uk

redmondmag.1105cms01.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá