Image
28.7.2014 0 Comments

Britská vláda sa rozhodla pre open source formát ODF namiesto OpenXML

Blesk_britska vlada.jpg Britská vláda oficiálne prijala Open Document Format (ODF) ako štandardný formát pre vládne dokumenty.

V oznámení sa hovorí, že PDF/A a HTML sú teraz štandardy „na prezeranie" a ODF sa bude využívať „na zdieľanie a spoluprácu na vládnych dokumentoch".

Podľa oznámenia má použitie otvoreného štandardu priniesť úspory nákladov (odhadom až 1,2 mld. libier). No zároveň toto rozhodnutie možno interpretovať aj ako nie veľmi zahalený výpad proti Microsoftu, ktorý sa snažil zmobilizovať svojich partnerov vo Veľkej Británii na presadenie svojho formátu OpenXML.

Rozhodnutie prejsť na ODF znamená, že občania môžu namiesto komerčných produktov použiť na prácu s týmto formátom slobodný softvér (Libre Office či OpenOffice). No v súčasnosti aj kancelársky balík Microsoft Office 2013 podporuje ODF 1.2, hoci podľa dokumentu Microsoft TechNet sa pri ukladaní a otváraní súborov v tomto formáte môže stratiť niektoré formátovanie.

Microsoft vo svojom vyhlásení tvrdí, že rozhodnutie britskej vlády podporovať HTML, PDF a ODF a vynechať OpenXML je pre používateľov mätúce a potláča konkurenciu.

Zdroj: theregister.co.uk

redmondmag.1105cms01.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá