Image
18.3.2015 0 Comments

Bratislavské graffiti súčasťou Google Art Projektu

Google Street Art Projekt_zbierka Bratislava Street Art Festival_3.jpg V rámci Art Projektu Kultúrneho inštitútu Googlu je oddnes možné obdivovať aj pouličné umenie z bratislavských ulíc. Google v spolupráci s organizátormi Bratislava Street Art Festivalu sprístupňujú najimpozantnejšie diela, ktoré mohli Bratislavčania, návštevníci hlavného mesta, ale aj turisti vidieť v jeho uliciach. Street Art Projekt je dnešným dňom obohatení o diela od 55 nových partnerov z 19 krajín sveta.

Súčasťou zbierok Street Art Projektu sa stali pouličné produkcie medzinárodného tímu graffiti umelcov vytvorené v rámci Bratislava Street Art Festivalu, ktorý je pravidelnou súčasťou bratislavského festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti. V centre pozornosti stoja veľkoformátové maľby - graffiti, ktorými profesionálni umelci zo Slovenska aj zahraničia v minulosti skultúrnili rôzne verejné priestranstvá hlavného mesta. V bratislavských uliciach ste mohli vidieť graffiti od slovenského umelca Anima (vytvorené v roku 2012) s realistickým tieňovaním a komixovým spracovaním, či od Alexisa Diaza (vytvorené v roku 2013) pochádzajúceho z Portorika, ktorého diela sú prepracované do posledného detailu, každý ťah a línia sú veľmi precízne.

Google Street Art Projekt_zbierka Bratislava Street Art Festival_Animo.jpg

„Pouličné umenie je veľmi špecifické, mnohokrát inšpirované práve mestským prostredím. V minulosti spojené najmä s protestom proti dobe, môže byť dnes aj súčasťou skrášľovania či revitalizácie verejných priestranstiev. Bratislava Street Art Festival prináša farbu do ulíc Bratislavy a prináša jedinečnú príležitosť stretnúť sa a debatovať s rôznymi ľuďmi, či umelcami zo zahraničia, ktorí sem prišli vyjadriť svoju ideu, svoj sen, či svoj odkaz tolerancie," hovorí Renaud Devaliere, organizátor Bratislava Street Art Festivalu.

Street Art Projekt predstavil Kultúrny inštitút Google v júni minulého roka. Pouličné výtvarné umenie má špecifický charakter, keďže diela nie sú vystavované v galériách, či múzeách, plátnom týchto umelcov sú verejné miesta. V mnohých prípadoch však toto umenie zobrazené na stenách, či múroch v uliciach miest je len dočasné. V rámci Street Art Projektu sa používatelia dozvedia viac o histórii tohto umenia, vďaka Street View technológiám sa môžu preniesť do Paríža, či Švédska a pripravených je aj mnoho online výstav z rôznych kútov sveta, vrátane najdlhšej open air galérie v Berlíne. Street Art môže byť tiež formou vyjadrenia názoru, či aktivizmu umelca (Chille), prípadne aj politického protestu (Londýn).

„Diela pouličného výtvarného umenia sa v jeden deň objavia a ďalší deň už nemusia existovať. A to je aj hlavná myšlienka projektu Street Art, vďaka technológiám zachovať tieto umelecké diela na internete, aby mohli byť obdivované dnes, ale boli uchované aj pre budúce generácie," hovorí Rasťo Kulich, Country Manager Google Slovensko adodáva: „Používatelia sa prostredníctvom Street Art Projektu dozvedia aj o počiatkoch tohto umenia a zároveň môžu vidieť aj jeho rôzne formy využitia."

Ďalší ročník Bratislava Street Art Festivalu sa uskutoční v júni tohto roka. A opäť sa bude snažiť spríjemniť každodennú rutinu obyvateľom Bratislavy, ale aj zaujať návštevníkov tohto krásneho mesta, okrem výtvarného umenia prinesie aj rôzne umelecké a performatívne produkcie, ktoré sú späté s priestorom ulice.

Google Street Art Projekt_zbierka Bratislava Street Art Festival.jpg

Google si pre milovníkov umenia pripravil ešte jedno prekvapenie. Pre používateľov prehliadača Chrome vytvoril rozšírenie, vďaka ktorému sa pri otvorení nového okna v prehliadači zobrazí jedno umelecké dielo dostupné v rámci Google Art Projektu.

Štatistiky Street Art Projektu:

 • Zapojených je 86 partnerov z 34 krajín
 • Zahŕňa diela vyše 3 500 umelcov
 • Zobrazuje vyše 10 000 umeleckých diel vrátane deviatich v supervysokom rozlíšení (tzv. gigapixel)
 • Dostupných je vyše 260 online výstav, ktoré sa venujú histórii tohto umenia, jednotlivým umelcom, ako aj miestam, kde vznikli ich maľby
 • Kultúrny inštitút v spolupráci s partnermi prináša aj ďalšie obohatenie tohto projektu:
 • Obrázky vo vysokom rozlíšení
 • Online výstavy
 • Street View pohľad
 • Mobilné aplikácie
 • Tváre pre zobrazenie v rámci Android Wear
 • Rozšírenie pre Chrome

Viac informácií nájdete na stránke venovanej Street Art Projektu, ako aj na stránkach Kultúrneho inštitútu Googlu. Diela z bratislavských ulíc nájdete v zbierke Bratislava Street Art Festival.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

VESMÍR: Sonda Cassini poslala snímky Saturnu z novej obežnej dráhy

07.12.2016 16:09

Vesmírna sonda Cassini poslala na Zem prvé snímky zo svojej novej obežnej dráhy okolo Saturnu, na ktorú sa dostala 30. novembra v rámci záverečnej fázy svojej misie. Na fotografiách je vidno búrku v t ...

Tlačové správy

CAT S30 s držiakom a autonabíjačkou v ponuke operátora O2 a Telekom

07.12.2016 09:40

Do portfólia operátorov O2 a Telekom prichádza rozšírené balenie CAT S30 s pribaleným držiakom do auta a autonabíjačkou zdarma. Odolný smartfón s armádnym štandardom 810G s bezplatným príslušenstvom s ...

Tlačové správy

Synology uvádza DiskStation DS3617xs. Centralizujte vaše dáta doslova na svojom pracovnom stole

07.12.2016 09:30

Spoločnosť Synology® Inc. dnes uvádza na trh DiskStation DS3617xs, 12-šachtový NAS server rozšíriteľný až do kapacity 36 pevných diskov. Prináša vysoký výkon v rýchlosti až 2 358 MB/s pri čítaní a pod ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá