Image
29.9.2014 0 Comments

Blízka budúcnosť podľa Applu

titulka_2.png Začiatok septembra je pravidelne magický termín. Apple predstavuje svoje nové produkty a všetci očakávajú, či opäť nastolí nový trend alebo sa iba zvezie na dedičstve Steva Jobsa. Práve on oživil hudobné prehrávače, zadefinoval smartfóny a ukázal ľuďom, že aj tablety majú zmysel. Nie je preto prekvapujúce, že fanúšikovia Applu očakávajú ďalšie inovácie.

Posledné roky však Apple oddychuje. Aspoň navonok. Spoločnosť zlepšuje operačný systém iOS, prepája ho s OS X a pripravuje funkcie, ktoré ešte len ovplyvnia naše každodenné životy. Aj týmto témam sa budeme v článku venovať. Začnete však tým „najhmatateľnejším" - novinkami z tlačovej konferencie.

Stredný a veľký iPhone

Steve Jobs pred pár rokmi povedal, že ľudia si nekúpia veľký telefón. Bolo to v čase, keď bol iPhone na dnešné pomery malý. Displej mal iba 3,5 palca. Pred dvoma rokmi narástol iPhone 5 do výšky a displej sa natiahol na 4 palce. Dnes je už v predaji ešte väčší iPhone 6 a monštruózny 6 Plus s displejmi vo veľkostiach 4,7, resp. 5,5 palca. Menší model konkuruje prevažnej väčšine androidových telefónov a Plus vstupuje do boja nielen so Samsungom Galaxy Note 4 - produktovým radom, ktorý spopularizoval a de facto definoval novú kategóriu phabletov.

Pre niekoho môže byť prekvapením rozlíšenie nového HD displeja Retina, ktorý sľubuje väčší kontrast, lepšie pozorovacie uhly a vernejšie a živšie zobrazenie farieb. Full HD rozlíšenie a hustotu 401 pixelov na palec ponúkne iba iPhone 6 Plus, bežná „šestka" má atypických 1334 × 750 (326 ppi). Na druhej strane naše poznatky z dlhodobého používania iPhonu 5 sú také, že 326 pixelov na palec je ideálna hustota, ktorá používateľovi poskytuje veľmi dobrý komfort. Nie vždy je nevyhnutné naháňať sa za čo najvyššími papierovými parametrami.

iphone6.jpg

Nové iPhony sú najväčšie v histórii spoločnosti, predávajú sa výborne

Ak si spätne zrekapitulujeme tlačovú konferenciu Applu, veľkosť displeja je jedna z najvýraznejších noviniek. Apple ňou však trendy neurčuje, ale dobieha. Na druhom mieste svieti trojica písmen NFC. iPhony konečne dostali čip NFC, čo je vlastnosť, ktorá sa očakávala už pri uvedení piatej generácie. Nebol by to však Apple, keby si veci nespravil po svojom.

V praxi to znamená, že čip NFC nebude fungovať tak ako v Androide. Zabudnite na párovanie so slúchadlami alebo reproduktorom. Technológiu nebudú môcť využívať ani aplikácie tretích strán. NFC je v iPhonoch iba z jedného dôvodu - pre platobný systém Apple Pay, a tak sa nebude využívať na iné účely. Tejto technológii sa venujeme v samostatnej časti, vedzte však, že systém by mal byť reálne použiteľný aj na Slovensku. A to možno už začiatkom budúceho roka.

iPhony vždy excelovali kvalitou fotoaparátu aj napriek tomu, že konkurencia zvyšovala počty megapixelov a Apple stále zlepšoval 8 Mpx senzor. Inak to nie je ani v prípade šiestej generácie, ktorá je vybavená novou kamerou iSight s rýchlym automatickým zaostrovaním. V prípade modelu 6 Plus je zabudovaná aj optická stabilizácia obrazu. Počkáme si na redakčný test, aby sme tieto novinky otestovali v praxi, ale Apple chce novým iPhonom nahradiť aj bežné videokamery. Full HD video zachytí pri 60 fps, v prípade rozlíšenia 720p dokáže snímať dokonca až 240 snímok za sekundu. Z parametrov nás zaujala aj položka Hybrid IR filter - čo však reálne používateľovi táto „infračervená" kamera ponúkne, zatiaľ nevieme.

fotoaparat.jpg

Bude nová kamera jednou z najdôležitejších inovácií iPhonu 6?

Tenšie telo je samozrejmosť. iPhone 6 je tenší oproti svojmu predchodcovi o 0,7 mm. Má hrúbku 6,9 mm; 6 Plus má tento parameter na úrovni 7,1 mm. Nový procesor Apple A8 je 50-násobne výkonnejší oproti prvému iPhonu, resp. 84-násobne z hľadiska grafického výkonu. Medzigeneračne by mal byť nárast výkonu CPU štvrtinový. Na priame porovnanie s Androidom si budeme musieť počkať, ale prvotné výsledky testov nevyznievajú pre Apple až tak pozitívne. Nehovoriac o operačnej pamäti s veľkosťou 1 GB. Na druhej strane iPhony neboli nikdy papierovo výkonnejšie a bolo by naivné čakať, že to iPhone 6 zmení. Apple mohol zaujať nejakou revolučnou funkciou alebo vlastnosťou, ale nedá sa povedať, že by nás predstavenie nového iPhonu prekvapilo v akomkoľvek smere. Apple Pay však môže byť pomyselným žolíkom v rukáve a tešíme sa aj na praktický test nového fotoaparátu.

vykon.JPG

Za 7 rokov narástol výkon iPhonov 50-násobne, papierovo však dominuje Android

Bez ohľadu na negatívnu kritiku fanúšikov Androidu, ktorí prirovnávajú iPhone 6 k ich telefónom z roku 2012, sa Applu podarilo osloviť svoju cieľovú skupinu. Len v priebehu 24 hodín sa predobjednali 4 milióny nových iPhonov. A to aj napriek luxusnej cene - iPhone 6 začína na úrovni 699 eur, za 6 Plus si priplatíte 100 eur navyše. Samozrejme, s rastúcim úložiskom sa zvyšuje cena a za iPhone 6 Plus 128 GB zaplatíte bez 1 eura rovnú tisícku.

Oživené koliesko

O inteligentných hodinkách od Applu sa na internete toľko napísalo, že keby boli dohady pravdivé, na trh by sa chystalo skutočne futuristické zariadenie, niečo ako hodinky s vodometom. Realita je však trochu iná. Apple Watch - teda nie iWatch - má štvorcové zaoblené telo a je prezentovaný ako luxusné príslušenstvo. Treba však dodať, že Apple vie urobiť svojim produktom vynikajúce produktové fotografie, vzdialené od reality. Punc luxusu teda zhodnotíme, až keď si hodinky vyskúšame osobne. Na trh by sa mali dostať začiatkom budúceho roka a ich cena sa bude začínať na úrovni 349 eur.

Aj napriek vyššej cene však nepôjde o samostatný prístroj. Na fungovanie bude potrebovať minimálne iPhone 5. Hodinky majú byť viac než len nástroj na ukazovanie času a pri pohľade na dnešnú ponuku zariadení na platforme Android Wear môžeme pokojne vyhlásiť, že ani v tomto smere Apple nebude definovať nové trendy. Oproti konkurencii však môže vyniknúť kombináciou kvality spracovania, funkcií a ovládania.

telo.jpg

Čakali sme okrúhly ciferník a meno iWatch, dočkali sme sa štvorcového tela a mena Apple Watch

Tim Cook predstavil hodinky počas konferencie ako „najosobnejšie zariadenie, ktoré kedy Apple vyrobil". Apple Watch zobrazuje čas s odchýlkou maximálne 50 milisekúnd, funguje ako komunikátor, sleduje zdravie používateľa (kroky, tep), dá sa nabiť bezdrôtovo a umožňuje prirodzené prepojenie s iPhonom. Dotyková obrazovka, pomocou ktorej možno hodinky ovládať, dokáže rozoznať medzi poťapkaním a dlhým dotykom, čo by malo zjednodušiť ovládanie.

Nás si však získalo najmä koliesko, ktoré sa na klasických hodinkách používa na nastavenie času. V prípade Apple Watch funguje toto koliesko na približovanie a odďaľovanie mapy alebo na rolovanie v správach. Koliesko sa dá zboku stlačiť a v takom prípade funguje ako tlačidlo Home. Používateľa vráti na domovskú obrazovku. Je diskutabilné, či môžeme hovoriť o koliesku ako o novom trende. Minimálne z dizajnového hľadiska však ide o sympatický prvok, ktorý prepája tradičné hodinky s modernými technológiami. A po skúsenostiach s ostatnými zariadeniami od Applu veríme aj tvrdeniu, že ovládanie hodiniek je intuitívne, a to aj napriek miniatúrnemu displeju, ktorý bude mať veľkosť 1,5 a 1,7 palca v závislosti od modelu.

koliesko.jpg

Čaro produktov Applu spočíva aj v dizajnovom majstrovstve. Koliesko na hodinkách je toho dôkazom.

V jednej veci je však Apple prvý. Svoje hodinky neprezentuje ako jedno zariadenie. Keď hovoríme o Apple Watch, máme na mysli celú kolekciu inteligentných hodiniek s procesorom Apple S1 a jednotnou funkcionalitou. Dizajn tela je takisto rovnaký bez ohľadu na dve veľkosti displeja. Hodinky však budú dostupné s rôznymi remienkami a vo viacerých vyhotoveniach a kategóriách. Základné hodinky doplní športová verzia a luxusná kategória Edition, pričom telo bude vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, hliníka, ale aj 18-karátového zlata. Použitým materiálom, ale aj spôsobom zaklápania sa budú líšiť aj remienky.

Apple robí v porovnaní s ostatnými výrobcami veľký krok k tomu, aby dostal inteligentné hodinky aj medzi ľudí, ktorí sa o techniku nezaujímajú. A hoci my by sme si zlatý Apple Watch s odhadovanou cenou na úrovni 1200 dolárov nekúpili, svoju klientelu si hodinky s veľkou pravdepodobnosťou nájdu. Ak budú aj v skutočnosti vyzerať tak dobre ako na obrázku.

kolekcia.jpg

Apple Watch nie sú jedny hodinky, ale celá kolekcia

Platby podľa Applu

Apple na konferencii nepredstavil nič, čo by sa dalo označiť za okamžitý trend. No v rukáve má dve esá. Môže dostať inteligentné hodinky medzi masy a takisto presadiť nový spôsob platenia. Systém Apple Pay nie je na prvý pohľad ničím revolučný. Využíva anténu NFC, čo je štandardná súčasť bezkontaktných platieb a na podobnom princípe funguje aj služba Google Wallet. Senzor TouchID, ktorý sníma odtlačky prstov, tiež nie výnimočný. Platbám však dodáva ďalšiu vrstvu ochrany. No výhoda systému má spočívať v jednoduchosti používania a aj v tom, že obchodníci nebudú vidieť číslo vašej kreditnej karty.

platby.jpg

Nový iPhone 6 má anténu NFC, využije sa však iba pri platení. Túto funkciu ponúknu aj hodinky.

Opäť až čas ukáže, nakoľko je Apple Pay revolučný. Na trhu sa totiž nachádza viacero platobných systémov, ktoré sú na prvý pohľad rovnako pohodlné. Zvyčajne ide o systémy, ktoré nasadzujú priamo banky. Výhoda Applu však spočíva najmä v USA, kde je obrovská používateľská základňa iPhonov a spoločnosť má dohodu so šiestimi hlavnými bankami a kartovými spoločnosťami Visa, MasterCard a American Express. Aby sa systém Apple Pay mohol začať používať aj u nás, Apple sa bude musieť dohodnúť s niektorou lokálnou bankou (alebo aj s viacerými).

Mimochodom, platobný systém bude podporovať aj Apple Watch, ktorý by mal byť takisto vybavený anténou NFC. Hodinky používateľa overia jednorazovým zadaním PIN kódu a následným kontrolovaním toho, či sú stále na zápästí. Ak si dáte hodinky dole, budete musieť pred platením opätovne zadať PIN kód. Platiť sa dá aj pomocou hodiniek Pebble, ale až Apple Watch ponúkne systém, ktorý je zabudovaný priamo v zariadení.

Moderné nakupovanie

Pri pohľade na aktuálne, ale aj staršie oznámenia máme pocit, že Apple chce momentálne určovať trendy najmä v obchodoch. Či už spôsobom platenia, alebo samotným nakupovaním. Na mysli máme technológiu iBeacon, ktorá bola zabudovaná už do systému iOS 7, a hoci sa zatiaľ plnohodnotne nevyužíva, testuje sa vo viacerých obchodoch, najmä v Amerike. V testovacej prevádzke je dokonca aj na Slovensku, a to vo ONE Fashion Outlet vo Voderadoch, kde je umiestnených viac ako 100 majákov s podporou tejto technológie. Jej princíp spočíva v tom, že dokáže určiť polohu používateľa v budove a na základe toho mu poslať užitočné informácie, nasmerovať ho k žiadanému tovaru alebo ponúknuť exkluzívne zľavy. Komunikácia s používateľom sa uskutočňuje pomocou mobilnej aplikácie.

majak.jpg

Majáky sú malé zariadenia, ktoré komunikujú s iPhonom pomocou Bluetooth LE. Vedia určiť lokalitu používateľa a ponúknuť mu informácie, pomoc a zľavy.

Kedy príde Apple iTV?

Hoci Apple predstavil svoje hodinky, stále sa čaká na uvedenie televízora tejto značky. Kolujú o ňom zvesti dlhé roky, a keby mal internet vo všetkom pravdu, dnes Apple ukazuje tretiu alebo štvrtú generáciu svojich televízorov. Faktom ostáva, že najnovšie správy hovoria o tom, že predstavenia by sme sa (opäť) mohli dočkať tento rok. Televízor bude, samozrejme, 4K, so zabudovaným hlasovým asistentom Siri a okrem hlasového ovládania budeme môcť použiť aj pohybové gestá. V tomto smere sme však skeptickí. Predpokladáme, že Apple tento rok uvedie už iba nové iPady.

tv.jpg

Televízor Apple nikto nevidel, ale všetci tvrdia, že existuje

Čo bude ďalej?

Je pravdepodobné, že Apple vo svojich výskumných centrách vymýšľa nové inovácie. Spoločnosť si pravidelne patentuje nové nápady - v poslednom čase nás zaujal patent, ktorý by obohatil kameru iPhonu o vlastnosti, aké má light-field fotoaparát Lytro. Veľmi podobnú technológiu však teraz predstavil aj Intel. Je zabudovaná do nového tabletu Dell Venue 8 7000. Takisto sa očakáva, že Apple bude aktívny aj v segmente inteligentných domácností. Používateľom nechce ponúknuť iba automatizáciu, ale prepracovaný systém, ktorý im dokáže porozumieť. Môžeme iba špekulovať, či Apple predstaví svoje riešenie ako prvý a definuje tak nový trend. Posledné roky však naznačujú, že sa nemá kam ponáhľať.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá