Image
26.2.2014 0 Comments

Blackphone chystá telefóny odolné proti špehovaniu NSA

blackphone2.png Švajčiarsky start-up pripravuje ďalšie inteligentné telefóny umožňujúce viesť šifrovanú komunikáciu.

Blackphone sa doteraz prezentoval jediným zariadením ponúkajúcim ochranu proti špehovaniu. Na veľtrhu MWC v Barcelone však teraz spoločnosť informovala o svojom zámere uviesť hneď celý rad podobných telefónov. "Nepôjde o jediné zariadenie. Pripravujeme aj ďalšie bezpečné telefóny chrániacie súkromie," povedal jeden zo zakladateľov spoločnosti Jon Callas.

V súčasnosti Blackphone dúfa v úspech rovnomenného telefónu, ktorý pôjde do predaja tento rok v júni za cenu 629 dolárov a ktorý si už záujemcovia môžu predbežne objednať na webe spoločnosti. Pôjde o zariadenie, ktoré sa vzhľadom nijako nelíši od bežného smartfónu s Androidom.

Telefón bude tiež postavený na operačnom systéme od Googlu, ale bude používať vlastnú bezpečnejšiu verziu, nazvanú PrivatOS. Jej súčasťou budú aplikácie na šifrované hovory, správy, prenos dát aj videočet. Komunikačné funkcie budú využívať technológie od americkej spoločnosti Silent Circle, ktorá je známa ako tvorca šifrovacieho programu PGP. Na vývoji sa potom bude podieľať aj výrobca telefónov so systémami Android a Firefox OS Geeksphone.

Smartfón bude vybavený 4,7-palcovým displejom, 16 GB internou pamäťou, 8 Mpix fotoaparátom a lepším než 2 GHz procesorom.

"Telefón vznikol z potreby chrániť súkromie. Geeksphone vie vyrábať telefóny, Silent Circle má zase skúsenosti s ochranou súkromia. K tomu sme pridali pár aplikácií a zlepšili ochranu Androidu proti útokom," povedal ďalší zo zakladateľov Phil Zimmermann.

Zabezpečenú komunikáciu možno viesť dvoma spôsobmi - medzi dvoma telefónmi Blackphone alebo medzi jedným Blackphonom a iným zariadením s aplikáciou od Silent Circle. Vždy je pritom vyžadovaný šifrovací kľúč, takže sa k obsahu komunikácie nemožno dostať ani z vlastných serverov spoločnosti.

"Nehovoríme vám, aby ste nám verili. Predstavte si napríklad, že by naše servery padli do nesprávnych rúk," povedal Zimmermann. Aj keby ich vraj získala sama NSA, boli by jej na nič.

Autori veria, že ľudia budú mať o nový typ telefónu záujem. Napokon aj vďaka prípadu Edwarda Snowdena vraj Silent Circle zaznamenal zvýšený záujem o svoje služby. Spoločnosť nepopiera, že sa aféra priaznivo podpísala na jej tržbách.

Telefón bude predávať jeho výrobca aj mobilní operátori. Zatiaľ sa však oficiálne vie iba o KPN Mobile v Holandsku.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá