Image
26.2.2014 0 Comments

Blackphone chystá telefóny odolné proti špehovaniu NSA

blackphone2.png Švajčiarsky start-up pripravuje ďalšie inteligentné telefóny umožňujúce viesť šifrovanú komunikáciu.

Blackphone sa doteraz prezentoval jediným zariadením ponúkajúcim ochranu proti špehovaniu. Na veľtrhu MWC v Barcelone však teraz spoločnosť informovala o svojom zámere uviesť hneď celý rad podobných telefónov. "Nepôjde o jediné zariadenie. Pripravujeme aj ďalšie bezpečné telefóny chrániacie súkromie," povedal jeden zo zakladateľov spoločnosti Jon Callas.

V súčasnosti Blackphone dúfa v úspech rovnomenného telefónu, ktorý pôjde do predaja tento rok v júni za cenu 629 dolárov a ktorý si už záujemcovia môžu predbežne objednať na webe spoločnosti. Pôjde o zariadenie, ktoré sa vzhľadom nijako nelíši od bežného smartfónu s Androidom.

Telefón bude tiež postavený na operačnom systéme od Googlu, ale bude používať vlastnú bezpečnejšiu verziu, nazvanú PrivatOS. Jej súčasťou budú aplikácie na šifrované hovory, správy, prenos dát aj videočet. Komunikačné funkcie budú využívať technológie od americkej spoločnosti Silent Circle, ktorá je známa ako tvorca šifrovacieho programu PGP. Na vývoji sa potom bude podieľať aj výrobca telefónov so systémami Android a Firefox OS Geeksphone.

Smartfón bude vybavený 4,7-palcovým displejom, 16 GB internou pamäťou, 8 Mpix fotoaparátom a lepším než 2 GHz procesorom.

"Telefón vznikol z potreby chrániť súkromie. Geeksphone vie vyrábať telefóny, Silent Circle má zase skúsenosti s ochranou súkromia. K tomu sme pridali pár aplikácií a zlepšili ochranu Androidu proti útokom," povedal ďalší zo zakladateľov Phil Zimmermann.

Zabezpečenú komunikáciu možno viesť dvoma spôsobmi - medzi dvoma telefónmi Blackphone alebo medzi jedným Blackphonom a iným zariadením s aplikáciou od Silent Circle. Vždy je pritom vyžadovaný šifrovací kľúč, takže sa k obsahu komunikácie nemožno dostať ani z vlastných serverov spoločnosti.

"Nehovoríme vám, aby ste nám verili. Predstavte si napríklad, že by naše servery padli do nesprávnych rúk," povedal Zimmermann. Aj keby ich vraj získala sama NSA, boli by jej na nič.

Autori veria, že ľudia budú mať o nový typ telefónu záujem. Napokon aj vďaka prípadu Edwarda Snowdena vraj Silent Circle zaznamenal zvýšený záujem o svoje služby. Spoločnosť nepopiera, že sa aféra priaznivo podpísala na jej tržbách.

Telefón bude predávať jeho výrobca aj mobilní operátori. Zatiaľ sa však oficiálne vie iba o KPN Mobile v Holandsku.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá