Image
27.8.2016 4 Comments

BlackBerry DTEK 50 – najbezpečnejší telefón s Androidom

Produkty kanadskej spoločnosti BlackBerry smerujú hlavne do podnikového prostredia a napriek tomu, že u nás jej produkty nepatria medzi majoritné, priaznivci značky na ne nedajú dopustiť.

Nebudeme polemizovať  o budúcnosti BlackBerry OS, čo bolo, bolo, teraz je tu nový model DTEK 50, o ktorom výrobca prehlasuje, že je to najbezpečnejší Android smartfón na svete. Z hľadiska renomé firmy v oblasti zabezpečenia mobilných zariadení sme náchylní tomuto tvrdeniu veriť. Inžinieri BlackBerry sa dôsledne zamerali na samotné základy Androidu a upravili ho tak, aby spĺňal všetky požiadavky dnešných zákazníkov v oblasti zabezpečenia, pracovného nasadenia, produktivity, ale aj trávenie voľného času, nakoľko správne predpokladali, že smartfón sa bude využívať aj v osobnom živote v rámci scenárov BYOD.

Prvý dojem sa dá vyjadriť troma slovami: ľahký, tenký a príjemný. Kovový rám s tmavou povrchovou úpravou má elegantne zabrúsené hrany do vysokého lesku. Zadná plastová stena má drsnú textúru umožňujúcu spoľahlivé držanie.  Vynikajúca je aj kvalita a pozorovacie uhlu Full HD displeja. Reproduktory sú pri orientácii na šírku stereofónne. Jedinou výhradou k dizajnu je umiestnenie klávesy na operatívny prístup k najpoužívanejšej aplikácii či funkcii tam kde očakávate tlačidlo zapnúť/vypnúť. Hrúbka 7,4 mm znamená, že je to najtenší BlackBerry všetkých čias. Rozmery sú trochu vykúpené výdržou na batériu, ale jeden deň v pohode vystačí.  A ešte jedna vec – zdá sa vám nový BlackBerry povedomý? Aj nám. Je to de facto dizajnový aj hardvérový klon Alcatel Idol 4. Vysvetlenie je jednoduché, vyrába ho čínska firma TCL, ktorá prevzala mobilnú divíziu Alcatelu.

O vyššej miere zabezpečenia sa presvedčíte už pri úvodnej konfigurácii zariadenia, ktorá je podrobnejšia s dôrazom na zabezpečenie a ochranu súkromia. Aplikácia DTEK priebežne monitoruje úroveň zabezpečenia telefónu vrátane všetkých aktivít  činnosť operačného systému a aplikácií a včas vás upozorní na prípadné riziká. Zameriava sa predovšetkým na to, aby aplikácie bez informovaného vedomia používateľa nepristupovali k funkciám typu posielanie SMS správ, prístup ku kontaktom, či polohe, záznam zvuku, videa a snímania fotografií. Informovaný súhlas v tomto prípade znamená, že používateľ naozaj vedome súhlasil s príslušnými akciami a neodklikal povolenia ledabolo pri prvom spustení aplikácie.

Achillovou pätou prenosných zariadení je zvýšená možnosť straty, alebo krádeže, preto sú údaje vo vnútornom úložnom priestore, aj na pamäťovej karte chránené silným šifrovaním. Ku každej šifre však musí byť kľúč a to je zas parketa aplikácie Password Keeper, ktorá  umožňuje bezpečne uchovávať všetky heslá a ďalšie údaje. Samozrejme nemôže chýbať komunikačné centrum BlackBerry Hub, ktoré inteligentne integruje komunikáciu z rôznych kanálov – hovorov, e-mailov, SMS, BBM, WhatsApp, či sociálnych sietí. BlackBerry Enterprise Identity rieši jednotné prihlasovanie ku všetkým službám interným, firemným aj cloudovým. Na zabezpečené zdieľanie súborov je určená aplikácia  WatchDox.

Samozrejmosťou je pripojenie do podnikovej siete cez VPN. Mailový klient Good Work je možné jednoducho integrovať s Microsoft Office. V citlivých sektoroch, kde hrozí priemyselná a iná špionáž oceníte zabezpečenie riešenie proti odpočúvaniu SecuSUITE for Enterprise, ktoré poskytuje vysokú úroveň zabezpečenia pre hlasovú a textovú komunikáciu.

BlackBerry je predovšetkým o klávesnici a v tomto prípade absenciu tlačidiel kompenzuje vynikajúco vyriešená dotyková klávesnica. Klávesnica vám sama navrhuje relevantné slová, vyplatí sa naučiť základné gestá pri písaní. Oceňujeme, že môžete prepínať medzi troma jazykmi zároveň. Škoda, že výrobca neimplementoval slovenčinu, takže našinci použijú českú lokalizáciu. Trochu úsmevne a chytľavo pôsobia návrhy slov, napríklad na začiatku vety sú to slová Ahoj, Dobrý, Tak a No, ale ruku na srdce, presne týmito slovami začíname väčšinu krátkych správ. O fotoaparáte len jedna veta-  na strednú triedu je výborný.

PARAMETRE:

Procesor: Osemjadrový 64 bitový Qualcomm Snapdragon 617, 64 bit, GPU Adreno 405
Pamäť: 3 GB RAM, 16 GB úložný priestor, podpora pamäťových kariet do 2 TB
Displej: 5.2 "LCD Full HD s rozlíšením 1080 x 1920 px (424 PPI)
Fotoaparát: hlavý 13Mpx f / 2.0, predný 8 Mpx
Batéria: 2 600 mAh
Operačný systém: Android 6.0.1
Rozmery a hmotnosť: 147 × 77 × 9,4 mm, 135 g
AnTuTu: skóre 41 154
Cena: 339 €

PLUSY, MÍNUSY:

+ Zabezpečenie, kvalitný displej
- Výdrž na batériu, rozmiestnenie hw tlačidiel

HODNOTENIE:

Dizajn: 80 %
Výkon: 70 %
Funkcionalita: 90 %
Bezpečnosť: 100 %

CELKOVO: 80 %

VERDIKT

Telefóny BlackBerry boli a sú využívané predovšetkým vo firemnom prostredí. DTEK 50 je podnikový telefón strednej triedy Na podnikové scenáre nasadenia sú koncipované možnosti zabezpečenia,  predovšetkým BlackBerry Hub a samozrejme tiež cena.   

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Synology DS216play: Dvojdiskový centralizátor dát

08.12.2016 14:49

Synology, najväčší výrobca zariadení NAS, si je dôležitosti sieťových úložísk dobre vedomý, čoho výsledkom je aj inovovaný model s prívlastkom play. Hardvér a softvér Použitý je procesor ARM STiH412 ...

Recenzie

Štvorkamerový dohľadový systém Securia

09.12.2016 14:42

V balení nájdete všetko potrebné na monitorovanie vnútorných a vďaka odolnosti kamier aj vonkajších priestorov. Ak nepočítame upevňovanie kamier na strop, stenu či iné vhodné miesto, vybudovanie uzavr ...

Recenzie

Grafická karta Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G: Plnotučný entry level

09.12.2016 00:00

Koncom októbra sa začali predávať architektonicky aktuálne grafické karty nVidia z najnižšieho segmentu pre stolové počítače. Nenechajte sa zmiasť, stále sú to pomerne výkonné grafiky. Úplne najnižšia ...

4 Comments

 1. Akceptuje SIM od 4KA? reakcia na: BlackBerry DTEK 50 – najbezpečnejší telefón s Androidom
  11.9.2016 19:09
  Prijme tento telefon SIMku od 4KA? Mam totiz BB Z10 a ten ju nenacita.
  Reagovať
 2. Klávesnica reakcia na: BlackBerry DTEK 50 – najbezpečnejší telefón s Androidom
  9.9.2016 12:09
  Klávesnica samozrejme slovenčinu podporuje.
  Reagovať
 3. Oxymoron reakcia na: BlackBerry DTEK 50 – najbezpečnejší telefón s Androidom
  6.9.2016 21:09
  Spojenie slov "bezpecny" a "android" je cisty oxymoron.
  Reagovať
  • RE: Oxymoron reakcia na: Oxymoron
   13.11.2016 13:11
   Ani nie, ten telefon si pyta prava na vsetko, dokonca aj alikacia na SMS-ky sa na zaciatku spyta co moze posielat SMS-ky. ZO zaciatku je to celkom otravne, ale potom v pohode. A este k tomu ze je to oxymoron, su ROm-ky ktore su zalozene na bepecnosti napr. Paranoid Android, CM, Flyme a pod.
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá