Image
30.11.2015 0 Comments

Bitwalking dollars: Nová digitálna mena pre tých, ktorí chodia pešo

Peniaze sa dnes dajú zarobiť najrôznejšími spôsobmi. No možno vás prekvapí, že vám niekto zaplatí za každý prejdený krok. Práve to sľubuje nová aplikácia Bitwalking.

Názov je jasne inšpirovaný kryptomenou bitcoin. A systém zavádza aj vlastnú menu Bitwalking dollar (BW$). Jeden BW$ môžete získať za každých 10 000 prejdených krokov a môžete ho použiť na nákup v internetovom obchode alebo previesť na hotovosť. Systém na počítanie krokov používa smartfón, ale plánuje sa aj výroba fitnes náramku.

Autormi Bitwalkingu sú Nissan Bahar a Franky Imbesi, ktorí už získali viac ako 10 miliónov dolárov na počiatočné financovanie projektu prevažne od japonských investorov, a jeho cieľom je podporiť zdravie a kondíciu a pomôcť životnému prostrediu tým, že sa obmedzí používanie áut.

Stačí si na smartfón nainštalovať bezplatnú aplikáciu, ktorá prevedie kroky na BW$, tie potom môžete použiť podľa vlastného uváženia. Krok má rovnakú hodnotu pre každého, záleží teda len na tom, koľko budete chodiť.

Počíta sa s tým, že v rozvinutých krajinách si priemerný človek môže takto zarobiť okolo 15 BW dolárov mesačne, ale v chudobnejších krajinách, kde ľudia chodia pešo do práce, školy či jednoducho po vodu, môže systém znamenať výrazné finančné prilepšenie. V bitwalkingovom obchode sa 1 BW$ rovná jednému americkému doláru (ceny sú rovnaké v obidvoch menách), no zatiaľ nevedno, aká bude miera konverzie v reálnom svete.

Podľa informácií BBC má Bitwalking vo Veľkej Británii na budúci rok spolupracovať s usporiadateľmi veľkého hudobného festivalu a záujem oň prejavili aj výrobcovia obuvi. Okrem toho sa chystá nadviazať partnerstvo s výrobcami športového oblečenia, zdravotnými poisťovňami, ekologickými skupinami a pod.

Na zabránenie podvádzaniu bude aplikácia používať údaje GPS, aby bolo isté, že ľudia sa skutočne pohybujú. To však môže vyvolať otázky týkajúce sa ochrany súkromia rovnako ako reklamy, ktoré sa podľa plánov majú do systému zaviesť.

Podľa vyjadrenia jedného z tvorcov sa zatiaľ skúma možnosť ponúknuť inzerentom príležitosť zamerať sa na rôzne skupiny používateľov v závislosti od ich aktivity, nebudú sa im však odovzdávať všetky informácie týkajúce sa pohybu jednotlivca.

Bitwalking je zatiaľ v začiatkoch, záujemcovia môžu požiadať o pozvánku na jeho webovej stránke. V súčasnosti je však aplikácia pre Android a iOS dostupná len v niekoľkých krajinách - vo Veľkej Británii, Japonsku, Malawi a v Keni.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá