Image
25.1.2016 0 Comments

Bitcoinu vraj hrozí zánik. Tvrdí to jeho vývojár

Prominentný vývojár z bitcoinovej komunity Mike Hearn vyhlásil, že opúšťa kryptomenu, ktorú pomáhal popularizovať. Na webe Medium.com publikoval obšírny príspevok, kde uviedol, že predal všetky svoje bitcoiny, pretože pre hlboké rozpory vo „vedení" platformy a možnú technickú apokalypsu hrozí zánik systému.

Hearnove námietky k súčasnému stavu bitcoinu sú rozmanité a často technického charakteru, ale v podstate upozorňuje na dva nedostatky: časť bitcoinovej komunity, ktorá má v rukách budúcnosť meny, je príliš centralizovaná a navyše odmieta akékoľvek zmeny. Systém je vraj kompletne pod kontrolou len hŕstky ľudí. Významné postavy v komunite ignorujú kľúčovú chybu v softvéri, ktorú do systému „dočasne" vniesol Satoshi Nakamoto a pre odpor istých záujmových skupín dodnes nebola odstránená. Vyriešením problému by totiž zopár veľkých baníkov stratilo značné množstvo peňazí.

Ďalší problém je v tom, že väčšina bitcoinových baníkov je v Číne. Ťažba bitcoinov je dnes veľmi nákladná z hľadiska počítačového hardvéru, času a energie, takže je veľmi ťažké poraziť profesionálne vybavené skupiny baníkov, ktorí na svojich výkonných strojoch autorizujú všetky transakcie a od systému za to automaticky dostávajú nové bitcoiny. Čínsky internet je však obklopený „veľkým čínskym firewallom", ktorý spomaľuje komunikáciu, čo vyvoláva komplikácie v celom distribuovanom systéme.

Amatérski baníci sa združujú do tzv. poolov, v rámci ktorých zdieľajú výpočtový výkon a delia sa aj o odmeny. Pooly sú však tiež centralizované. V dôsledku toho vraj len dvaja jedinci kontrolujú viac ako 50 % výkonu siete.

Podľa Hearna sieť nemôže pretrvať vo svojej súčasnej podobe. „Základy sú rozbité, a nech sa s cenou v krátkodobom horizonte stane čokoľvek, dlhodobý trend je zrejme jej klesanie," píše Hearn.

Treba však dodať, že zánik bitcoinu predpovedalo už veľa jeho kritikov, až čas ukáže, či je kryptomena naozaj v kríze.

Zdroj: theguardian.com, engadget.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá