Image
25.1.2016 0 Comments

Bitcoinu vraj hrozí zánik. Tvrdí to jeho vývojár

Prominentný vývojár z bitcoinovej komunity Mike Hearn vyhlásil, že opúšťa kryptomenu, ktorú pomáhal popularizovať. Na webe Medium.com publikoval obšírny príspevok, kde uviedol, že predal všetky svoje bitcoiny, pretože pre hlboké rozpory vo „vedení" platformy a možnú technickú apokalypsu hrozí zánik systému.

Hearnove námietky k súčasnému stavu bitcoinu sú rozmanité a často technického charakteru, ale v podstate upozorňuje na dva nedostatky: časť bitcoinovej komunity, ktorá má v rukách budúcnosť meny, je príliš centralizovaná a navyše odmieta akékoľvek zmeny. Systém je vraj kompletne pod kontrolou len hŕstky ľudí. Významné postavy v komunite ignorujú kľúčovú chybu v softvéri, ktorú do systému „dočasne" vniesol Satoshi Nakamoto a pre odpor istých záujmových skupín dodnes nebola odstránená. Vyriešením problému by totiž zopár veľkých baníkov stratilo značné množstvo peňazí.

Ďalší problém je v tom, že väčšina bitcoinových baníkov je v Číne. Ťažba bitcoinov je dnes veľmi nákladná z hľadiska počítačového hardvéru, času a energie, takže je veľmi ťažké poraziť profesionálne vybavené skupiny baníkov, ktorí na svojich výkonných strojoch autorizujú všetky transakcie a od systému za to automaticky dostávajú nové bitcoiny. Čínsky internet je však obklopený „veľkým čínskym firewallom", ktorý spomaľuje komunikáciu, čo vyvoláva komplikácie v celom distribuovanom systéme.

Amatérski baníci sa združujú do tzv. poolov, v rámci ktorých zdieľajú výpočtový výkon a delia sa aj o odmeny. Pooly sú však tiež centralizované. V dôsledku toho vraj len dvaja jedinci kontrolujú viac ako 50 % výkonu siete.

Podľa Hearna sieť nemôže pretrvať vo svojej súčasnej podobe. „Základy sú rozbité, a nech sa s cenou v krátkodobom horizonte stane čokoľvek, dlhodobý trend je zrejme jej klesanie," píše Hearn.

Treba však dodať, že zánik bitcoinu predpovedalo už veľa jeho kritikov, až čas ukáže, či je kryptomena naozaj v kríze.

Zdroj: theguardian.com, engadget.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá