Image
25.1.2016 0 Comments

Bitcoinu vraj hrozí zánik. Tvrdí to jeho vývojár

Prominentný vývojár z bitcoinovej komunity Mike Hearn vyhlásil, že opúšťa kryptomenu, ktorú pomáhal popularizovať. Na webe Medium.com publikoval obšírny príspevok, kde uviedol, že predal všetky svoje bitcoiny, pretože pre hlboké rozpory vo „vedení" platformy a možnú technickú apokalypsu hrozí zánik systému.

Hearnove námietky k súčasnému stavu bitcoinu sú rozmanité a často technického charakteru, ale v podstate upozorňuje na dva nedostatky: časť bitcoinovej komunity, ktorá má v rukách budúcnosť meny, je príliš centralizovaná a navyše odmieta akékoľvek zmeny. Systém je vraj kompletne pod kontrolou len hŕstky ľudí. Významné postavy v komunite ignorujú kľúčovú chybu v softvéri, ktorú do systému „dočasne" vniesol Satoshi Nakamoto a pre odpor istých záujmových skupín dodnes nebola odstránená. Vyriešením problému by totiž zopár veľkých baníkov stratilo značné množstvo peňazí.

Ďalší problém je v tom, že väčšina bitcoinových baníkov je v Číne. Ťažba bitcoinov je dnes veľmi nákladná z hľadiska počítačového hardvéru, času a energie, takže je veľmi ťažké poraziť profesionálne vybavené skupiny baníkov, ktorí na svojich výkonných strojoch autorizujú všetky transakcie a od systému za to automaticky dostávajú nové bitcoiny. Čínsky internet je však obklopený „veľkým čínskym firewallom", ktorý spomaľuje komunikáciu, čo vyvoláva komplikácie v celom distribuovanom systéme.

Amatérski baníci sa združujú do tzv. poolov, v rámci ktorých zdieľajú výpočtový výkon a delia sa aj o odmeny. Pooly sú však tiež centralizované. V dôsledku toho vraj len dvaja jedinci kontrolujú viac ako 50 % výkonu siete.

Podľa Hearna sieť nemôže pretrvať vo svojej súčasnej podobe. „Základy sú rozbité, a nech sa s cenou v krátkodobom horizonte stane čokoľvek, dlhodobý trend je zrejme jej klesanie," píše Hearn.

Treba však dodať, že zánik bitcoinu predpovedalo už veľa jeho kritikov, až čas ukáže, či je kryptomena naozaj v kríze.

Zdroj: theguardian.com, engadget.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá