3.1.2014 0 Comments

Bilancia ĽudiaĽuďom.sk za rok 2013

Aj v čase pretrvávajúcej krízy sú ľudia na Slovensku citliví k potrebám a núdzi iných. Potvrdzujú to aj výsledky darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk za uplynulý rok 2013.

„K včerajšiemu dňu sme sprostredkovali dary v celkovej výške 127 418 eur. Bolo to presne 4918 darov od 3177 darcov. Mnohé dary z vlaňajška nabehnú ešte aj v prvých januárových dňoch, takže suma to ešte nie je konečná," bilancuje Roland Kyška, výkonný riaditeľ 4people, n. o., ktorá portál prevádzkuje.

Aké témy darcovia preferujú, je ťažké jednoznačne povedať. Rekordérom medzi príjemcami je občianske združenie Truc sphérique, ktoré od jednotlivcov i firiem získalo 16 493 eur na rekonštrukciu miestnej Novej synagógy, z ktorej plánujú urobiť žilinskú kunsthalle.

„Medzi najúspešnejšími príjemcami nájdete neziskovú organizáciu Plamienok, ktorá sa stará o nevyliečiteľne choré deti, ale aj mamičku s ťažko postihnutým synom. Mnoho podporovateľov získalo aj združenie na podporu dojčenia Mamila. A zdá sa, že osloviť darcov dokáže aj Zelená hliadka. Svet darcovstva je zjavne pestrý," dodáva Kyška.

Darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk umožňuje ľuďom v núdzi, hendikepovaným či chorým, ale i mimovládnym organizáciám, školám či samosprávam bezplatne uverejniť výzvu, ktorou sa na webe obracajú na svojich darcov. Tí ich môžu následne podporiť najmä prostredníctvom elektronického bankovníctva, teda cez internetbanking či z platobnej karty.

Neziskové organizácie využívajú možnosť oslovovať svojich priaznivcov aj priamo na svojich webových stránkach, na ktoré si môžu umiestniť widgety portálu ĽudiaĽuďom.sk. Donori tak celý proces darovania, až po bránu internetbankingu, absolvujú na ich webe. Naopak jednotlivci, napríklad rodiny v núdzi, rodičia chorých či postihnutých detí, ale aj športovci či talentovaní umelci, oslovujú darcov na adrese www.ludialudom.sk.

„K dnešnému dňu je na portáli 239 výziev, počas roka ich bolo uverejnených omnoho viac, mnohé medzičasom exspirovali. Ak by sme spočítali dary pre jednotlivcov a ľudí v núdzi, súhrnne budú tvoriť veľké percento. Ľudí, ktorí potrebujú a žiadajú o pomoc, je žiaľ veľmi veľa," hovorí projektová manažérka portálu Daniela Lališová. Ako dodáva, najvyšší dar z minulého roka bol 5000 eur. A aj keď priemerná suma daru je čosi cez 25 eur, darcovia najčastejšie poslali sumu desať eur. Urobilo tak 944 darcov. Len pre zaujímavosť, druhým najbežnejším darom bolo päť eur.

Viac ako 10-tisíc eur sa podarilo získať prostredníctvom projektu benefičných elektronických aukcií. Tie môžu vyhlasovať samotní príjemcovia, alebo aukciu v ich prospech zorganizuje tretia osoba. „Dlho bola rekordérom e-aukcia vyhlásená organizátormi festivalu Bažant Pohoda, v ktorej za 750 eur vydražiteľka získala vlastnú toitoiku počas celého vlaňajšieho festivalu. Výťažok išiel v prospech babičky, ktorá aj napriek vážnym zdravotným problémom vychováva svoje dve vnúčatá. Tesne pred Vianocami sa ale podarilo herečke a speváčke Janke Lieskovskej získať 1250 eur v prospech chlapca, ktorý bojuje s onkologickou recidívou. V e-aukcii ponúkla svoj súkromný koncert," vraví manažér projektu benefičných aukcií Tomáš Mácha.

Portál ĽudiaĽuďom.sk aj v roku 2014 pripravuje mnoho noviniek. Už v prvých týždňoch nového roka spustí novú platformu na sprostredkovanie dobrovoľníckej práce. Začiatkom leta predstaví verejnosti projekt Kamoši z webu, ktorý bude slúžiť na dlhodobú podporu detí zo sociálne slabších vrstiev.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Konferencia PyCon sa po roku vracia na Slovensko

20.01.2017 14:11

Druhý ročník komunitnej konferencie avizuje špeciálny program pre učiteľov informatiky Príležitosť zoznámiť sa s jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov súčasnosti, inšpirovať profesionálov ...

Tlačové správy

Desať MFZ Sharp dostalo ocenenie „vysoko odporúčané“ od laboratória BLI

20.01.2017 13:00

Nový rad MFZ Sharp bol ocenený za kvalitu, spoľahlivosť a jednoduchosť používania popredným hodnotiteľom Buyers Laboratory LLC Nový rad produktov MFZ Sharp s názvom Advanced and Essentials získal oce ...

Tlačové správy

Synology predstavuje službu Surveillance Station 8.0

20.01.2017 12:30

Spoločnost Synology® Inc. dnes oficiálne oznámila vydanie služby Surveillance Station 8.0, ktorá obsahuje nového a praktického desktopového klienta, inteligentné technológie viacerých dátových prúdov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá