Image
27.3.2013 0 Comments

Big data – najhorúcejšia téma agendy CIO?

Big_Data.jpg Prieskum medzi riaditeľmi a manažérmi IT vykonaný spoločnosťou IDC ukázal, že kľúčovou témou minulého roku boli tzv. big data. Z rozhovorov s riaditeľmi IT vyplynulo, že otázka správy a analýzy veľkých objemov dát je aktuálna vo veľkých podnikoch, ale aj stredne veľké firmy sa ňou musia zaoberať v súvislosti s rozširovaním portfólia produktov a služieb a prispôsobovať tomu svoje informačné systémy.

Technológie a služby pre big data predstavovali v roku 2011 takmer 5-miliardový trh (4,8 miliardy USD). Podľa predikcií by do roku 2015 mal tento trh vzrásť takmer o 40 %. Predpovede nárastu sa líšia podľa jednotlivých segmentov trhu - najvyšší rast sa očakáva v oblasti dátových úložísk (61,4 %), najnižší v oblasti serverov (27,3 %). Rastúci trend sa predpokladá aj pri sieťach, IT službách a softvéri na spracovanie veľkých dát.

Projekty big data sa však netýkajú len technológií. Niektorí CIO ich považujú skôr za obchodné prípady, pretože ich výsledky sa veľmi často dajú len ťažko predpovedať. Využitie technológií na analýzu veľkého objemu dát môže ovplyvniť obchodné procesy na rôznych úrovniach spoločnosti. Pomôcť môžu pri formovaní stratégie na získanie nových zákazníkov, pri zlepšovaní riadenia zásob, pri znižovaní potenciálnych trhových rizík alebo v boji proti podvodom.

Väčšina veľkých podnikov zastáva názor, že technológie na big data najprv musia preukázať svoju hodnotu, aby ich firmy boli ochotné implementovať. Pre krajiny v regióne CEE sú tieto technológie jednoznačne príležitosť, ale súčasné ekonomické prostredie si žiada, aby sa zvážili všetky možné riziká.

Vzhľadom na to, že v regióne CEE bol zatiaľ zavedený malý počet týchto projektov, sú obchodní aj IT manažéri v tomto smere opatrní. V najpokročilejšej fáze príprav realizácie projektov big data v strednej a východnej Európe je Rusko.


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Tržby Applu klesli prvýkrát za 15 rokov, predaj iPhonov naďalej klesá už tretí kvartál za sebou

27.10.2016 00:10

Apple predstavil po oficiálnom ukončení obchodovania na americkej burze svoje hospodárske výsledky za posledný fiškálny kvartál roka 2016, ktorý sa skončil v septembri. Zverejnené výsledky prekonali t ...

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá