Image
27.3.2013 0 Comments

Big data – najhorúcejšia téma agendy CIO?

Big_Data.jpg Prieskum medzi riaditeľmi a manažérmi IT vykonaný spoločnosťou IDC ukázal, že kľúčovou témou minulého roku boli tzv. big data. Z rozhovorov s riaditeľmi IT vyplynulo, že otázka správy a analýzy veľkých objemov dát je aktuálna vo veľkých podnikoch, ale aj stredne veľké firmy sa ňou musia zaoberať v súvislosti s rozširovaním portfólia produktov a služieb a prispôsobovať tomu svoje informačné systémy.

Technológie a služby pre big data predstavovali v roku 2011 takmer 5-miliardový trh (4,8 miliardy USD). Podľa predikcií by do roku 2015 mal tento trh vzrásť takmer o 40 %. Predpovede nárastu sa líšia podľa jednotlivých segmentov trhu - najvyšší rast sa očakáva v oblasti dátových úložísk (61,4 %), najnižší v oblasti serverov (27,3 %). Rastúci trend sa predpokladá aj pri sieťach, IT službách a softvéri na spracovanie veľkých dát.

Projekty big data sa však netýkajú len technológií. Niektorí CIO ich považujú skôr za obchodné prípady, pretože ich výsledky sa veľmi často dajú len ťažko predpovedať. Využitie technológií na analýzu veľkého objemu dát môže ovplyvniť obchodné procesy na rôznych úrovniach spoločnosti. Pomôcť môžu pri formovaní stratégie na získanie nových zákazníkov, pri zlepšovaní riadenia zásob, pri znižovaní potenciálnych trhových rizík alebo v boji proti podvodom.

Väčšina veľkých podnikov zastáva názor, že technológie na big data najprv musia preukázať svoju hodnotu, aby ich firmy boli ochotné implementovať. Pre krajiny v regióne CEE sú tieto technológie jednoznačne príležitosť, ale súčasné ekonomické prostredie si žiada, aby sa zvážili všetky možné riziká.

Vzhľadom na to, že v regióne CEE bol zatiaľ zavedený malý počet týchto projektov, sú obchodní aj IT manažéri v tomto smere opatrní. V najpokročilejšej fáze príprav realizácie projektov big data v strednej a východnej Európe je Rusko.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

V roku 2020 pretečie cloudom 14,1 zettabajtu. Je na takúto premávku Slovensko pripravené?

08.12.2016 00:14

Podľa záverov novej štúdie Cisco Global Cloud Index  dosiahne do roku 2020 ročný objem cloudovej dátovej premávky až 14,1 zettabajtov (ZB). To znamená, že v porovnaní s rokom 2015, keď celková premávk ...

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá