Image
27.3.2013 0 Comments

Big data – najhorúcejšia téma agendy CIO?

Big_Data.jpg Prieskum medzi riaditeľmi a manažérmi IT vykonaný spoločnosťou IDC ukázal, že kľúčovou témou minulého roku boli tzv. big data. Z rozhovorov s riaditeľmi IT vyplynulo, že otázka správy a analýzy veľkých objemov dát je aktuálna vo veľkých podnikoch, ale aj stredne veľké firmy sa ňou musia zaoberať v súvislosti s rozširovaním portfólia produktov a služieb a prispôsobovať tomu svoje informačné systémy.

Technológie a služby pre big data predstavovali v roku 2011 takmer 5-miliardový trh (4,8 miliardy USD). Podľa predikcií by do roku 2015 mal tento trh vzrásť takmer o 40 %. Predpovede nárastu sa líšia podľa jednotlivých segmentov trhu - najvyšší rast sa očakáva v oblasti dátových úložísk (61,4 %), najnižší v oblasti serverov (27,3 %). Rastúci trend sa predpokladá aj pri sieťach, IT službách a softvéri na spracovanie veľkých dát.

Projekty big data sa však netýkajú len technológií. Niektorí CIO ich považujú skôr za obchodné prípady, pretože ich výsledky sa veľmi často dajú len ťažko predpovedať. Využitie technológií na analýzu veľkého objemu dát môže ovplyvniť obchodné procesy na rôznych úrovniach spoločnosti. Pomôcť môžu pri formovaní stratégie na získanie nových zákazníkov, pri zlepšovaní riadenia zásob, pri znižovaní potenciálnych trhových rizík alebo v boji proti podvodom.

Väčšina veľkých podnikov zastáva názor, že technológie na big data najprv musia preukázať svoju hodnotu, aby ich firmy boli ochotné implementovať. Pre krajiny v regióne CEE sú tieto technológie jednoznačne príležitosť, ale súčasné ekonomické prostredie si žiada, aby sa zvážili všetky možné riziká.

Vzhľadom na to, že v regióne CEE bol zatiaľ zavedený malý počet týchto projektov, sú obchodní aj IT manažéri v tomto smere opatrní. V najpokročilejšej fáze príprav realizácie projektov big data v strednej a východnej Európe je Rusko.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá