SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Bezplatná náhrada za SMS

Archív NXT
0

Správy SMS (Short Message Service), nazývané aj „krátke správy", sú prakticky najpoužívanejšou „dátovou" aplikáciou v histórii ľudstva. Podľa odhadov využíva túto službu 3,5 miliardy ľudí na planéte. Pre operátorov boli (a ešte stále sú, aj keď s klesajúcou tendenciou) správy SMS zároveň obrovským zdrojov príjmov, pretože z pohľadu dát ide o najdrahší dátový prenos.

Odhaduje sa, že počas viac ako 15-ročnej histórie prevádzky GSM na Slovensku (prvá sieť GSM bola spustená v roku 1997) Slováci poslali spolu 18 až 20 miliárd správ. Iba na Štedrý deň v roku 2012 ich poslali dovedna viac ako 30 miliónov. Celosvetová priemerná cena krátkych 160-znakových správ SMS je 11 centov amerického dolára. Existujú však k týmto 1120-bitovým správam alternatívy? Áno, a hneď niekoľko. Pozrite sa spolu s nami na päticu v našich končinách najpoužívanejších aplikácií na odosielanie správ, ktoré sú alternatívami k drahým esemeskám.

Dáta zmenili všetko

Príchodom dát, ktoré sa stali cenovo dostupnými, sa mobilný trh v oblasti komunikácie výrazne zmenil. A keďže smartfóny sú čoraz šikovnejšie a môžete si do nich nainštalovať nespočetné množstvo aplikácií, mnohé z nich sa orientujú na komunikáciu. A táto komunikácia prebieha práve cez dátovú konektivitu. Áno, na využívanie všetkých týchto aplikácií potrebujete aktivované dátové pripojenie, ale stačí vám akýkoľvek dátový balíček veľkosti 100 MB a viac mesačne a môžete posielať toľko správ, koľko sa vám zachce. A takýto balíček stojí dnes pár eur v závislosti od vášho paušálu či programu.

IM (Instant Messaging) aplikácie využívajú buď vlastný, alebo niektorý z existujúcich IM protokolov na okamžitý prenos správ. Sú k dispozícii nástroje (aplikácie), ktoré umožňujú aj jednotlivé komunikačné protokoly, teda rôzne IM aplikácie zjednotiť pod jednu strechu (Trilian, Verbs, BeejiveIM, Imo atď.), no my sa sústredíme na päť u nás najpoužívanejších komunikačných aplikácií na odosielanie správ. Opomenieme aj aplikácie používané na Ďalekom východe (Line, KakaoTalk, WeChat), ktoré síce majú rovnaké množstvo používateľov ako u nás najznámejšie, ale väčšina z nás ich ani nepozná. Poďme sa teda pozrieť na päť komunikačných nástrojov, ktoré sa na Slovensku a v Európe najviac používajú ako náhrada za staré SMS.

WhatsApp

Dostupné pre platformy: Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry, Symbian (S40, S60)

whatsapp.jpg Spoločnosť založená v roku 2009 dvoma bývalými zamestnancami spoločnosti Yahoo vytvorila aplikáciu, ktorá patrila medzi prvé skutočne multiplatformové (tzv. cross-platform) aplikácie na IM komunikáciu. Aplikácia je založená na prispôsobenej verzii protokolu XMPP a u nás, vo Veľkej Británii či vôbec v Európe, ale aj v Latinskej Amerike a Singapure patrí medzi najobľúbenejšie.

Vznikla ako alternatíva k BlackBerry Messengeru. V júli 2013 malo WhatsApp nainštalovaných viac ako 300 miliónov používateľov, pričom sa denne cez tohto IM klienta odošle 325 miliónov zdieľaných fotografií a viac ako 30 miliárd správ. WhatsApp je bezplatná aplikácia, pričom po roku používania si autori pýtajú 99 centov. Jej výhoda spočíva v tom, že synchronizuje kontakty z adresára, takže okamžite vidíte, kto z vašich priateľov WhatsApp používa, a nikoho netreba pridávať.

Pre problémy s ochranou súkromia (synchronizácia kontaktov na serveroch WhatsApp, aj keď v podobe hašu) čelili autori rôznym kritikám a dočasným sporom. Do augusta 2012 boli totiž správy cez WhatsApp posielané úplne nešifrovane. WhatsApp umožňuje okrem posielania správ aj zdieľanie multimédií a vašej aktuálnej polohy. Umožňuje prenášať aj hlas, ale iba v podobe nahrávky (niečo ako vysielačka), nemožno uskutočniť priamo hlasový hovor. Nechýbajú push notifikácie o správach, možnosť skupinového četu či status „seen" - informácia o poslednom výskyte používateľ na čete. Zaujímavé je, že túto informáciu si používatelia iOS vedia zablokovať, androidová aplikácia túto možnosť neponúka. Vcelku ide o kvalitnú a veľmi obľúbenú aplikáciu. Budete prekvapení, koľko vašich známych používa WhatsApp.

Viber

Dostupné pre platformy: Android, BlackBerry, iOS, Windows Phone, Symbian (S40), Mac, Windows, Bada, Linux

viber.jpg Crossplatformová IM aplikácia VoIP s najširším portfóliom podporovaných zariadení a operačných systémov, či už mobilných, alebo s možnosťou inštalácie aplikácie aj do počítača s Windows alebo Mac OS X. Aplikácia využíva kontakty v adresári na synchronizáciu, takže si nepotrebujete pridávať priateľov. Pôvodne vznikla pre iPhone ako priama konkurencia pre Skype, ale obľubu si Viber získal najmä vďaka možnosti realizácie bezplatných hovorov aj videohovorov. Hovory sú v mobilných zariadeniach dostupné pre iOS, Android a Windows Phone.

Viber je okrem Európy výrazne obľúbený v rozvojových krajinách, pretože umožňuje vytvoriť hovor s pomerne čistým prenosom zvuku pri rýchlosti dátového prenosu aj okolo 8 Kbit/s, takže môžete volať bezplatne dokonca aj vtedy, ak ste na Slovensku vyčerpali dátový balík a operátor vám obmedzí rýchlosť. Cez Viber sa pošle niekoľko miliárd správ denne. Na trhu je aplikácia dostupná od roku 2010, k dispozícii je v 30 jazykoch. Umožňuje prenos správ, multimédií a podporuje zdieľania vašej geolokácie. Nechýba status „seen" a zaujímavé je transparentné prepnutie hovoru medzi mobilom a počítačom bez nutnosti jeho prerušenia, napr. keď počas hovoru prídete domov či do kancelárie. Aktuálne registruje Viber vyše 200 miliónov používateľov vo viac ako 190 krajinách sveta.

Hangouts

Dostupné pre platformy: iOS, Android, web

hangouts.jpg Hangouts nahradil komunikačnú službu GTalk (Talk často využívaný v GMaile) v máji 2012. No v roku 2013 s Google rozhodol zrušiť tri svoje komunikačné četovacie služby, resp. zahrnúť ich pod jednu. Upustil od spoločne používaného protokolu XMPP, vytvoril si vlastný, proprietárny protokol. Približne od polovice roku 2013 sa používatelia stretávajú už iba so službou Hangouts.

Prechodom z protokolu XMPP na vlastný tak Google odrezal od služby Hangouts aj tretie strany, teda výrobcov aplikácií, ktoré umožňovali integráciu služby Talk do svojich nástrojov. Google sa pustil do veľkej vojny a zostal na poli IM komunikácie sám, keď mnohé iné aplikácie fungujú na zjednotených protokoloch. Aktualizácia aplikácie Talk v mobilných telefónoch prebehla automaticky. Hangouts podporuje videohovory (aj keď nepodporuje hovory bez videa), skupinové čety do 10 ľudí, prenos správ či multimédií. Zaujímavá je automatická synchronizácia prenášaných multimédií so súkromným albumom na Google+. Hangouts ponúka blokovanie neželaných používateľov či archiváciu četov. Ako každá rozšírená IM aplikácia aj Hangouts/Talk bojoval s bugmi, minulý rok začala služba posielať správy iným kontaktom, ako v skutočnosti mala. Záplata prišla veľmi rýchlo. Hangouts ako zjednotený komunikačný kanál služieb Googlu podporuje aj komunikáciu cez webové rozhranie, čo nie je úplne bežné pri iných IM aplikáciách.

Facebook Messenger

Dostupné pre platformy: iOS, Android, Windows, BlackBerry, plugin pre Firefox

messenger.jpg Na Facebooku máte dnes drvivú väčšinu priateľov - na Slovensku a v Európe je táto sociálna sieť veľmi obľúbená. Komunikácia cez Facebook bola možná buď cez webové rozhranie, cez webový prehliadač v mobile, prípadne ako samostatná aplikácia či aplikácie tretích strán. Facebook však spozornel, keď ostatné IM aplikácie naberali na obľube, a snažil sa vytvoriť Facebook Home - akési zjednotené prostredie na komunikáciu, ktoré by malo nahradiť domácu obrazovku mobilu. To však nemalo úspech, a tak prišiel Facebook s tzv. Chat Heads, teda četovacími hlavičkami, ktoré sú postavené ako nadstavba nad grafickým prostredím mobilného telefónu.

Facebook zároveň „donútil" používateľov, aby využívali Facebook Messenger, teda samostatnú aplikáciu na posielanie správ. Messenger umožňuje okrem bežného posielania správ aj prenos multimédií, podporuje skupinové rozhovory a aj hovory VoIP medzi používateľmi s inštalovanou aplikáciou Messenger. Nepodporuje však videohovory. Messenger synchronizuje vaše kontakty, ale keďže väčšinu priateľov máte aj tak na Facebooku, prakticky máte okamžitý prístup k IM komunikácii s väčšinou z nich. Samostatná aplikácia pre Windows je dostupná od marca 2012.

Facebook umožňuje prístup tretích strán (Jabber, XMPP) k svojmu komunikačnému rozhraniu na integrovanie do iných komunikačných nástrojov, jeho komunikácia je postavená na open source protokole MQTT. V niektorých regiónoch (Austrália, India, Indonézia, Venezuela) nepotrebujete konto na Facebooku, aby ste mohli používať Messenger, stačí vám telefónne číslo. Aktuálne sa čaká na natívnu verziu Messengera pre Mac OS X, zatiaľ môžete využiť nástroj Pidgin.

iMessage

Dostupné pre platformy: iOS, Mac OS X

imessage.jpg Aj keď je aplikácia iMessage dostupná iba pre zariadenia s logom nahryznutého jabĺčka a nie je multiplatformová, patrí k piatim najobľúbenejším na Slovensku. V rámci svojho ekosystému je totiž sčasti crossplatformová. Na trhu je iba od roku 2011, keď Apple zachytil masívny nástup IM aplikácií (či sa skôr ho zľakol) a chcel vytvoriť vlastnú. A ako to v prípade Applu býva dobrým zvykom, vytvoril aplikáciu s pridanou hodnotou. iMessage funguje pre iOS od verzie 5 vyššie, dostupný je pre Mac OS X ako náhrada za iChat a podľa štatistík Applu sa systémom iMessage prenesie 28 000 správ za sekundu.

Podporovaná je aj verzia pre iPad, na registráciu potrebujete váš Apple ID. iMessage spôsobil sčasti úpadok popularity SMS správ v Spojených štátoch, keďže iPhone sám zmení typ správ z SMS na iMessage, keď zistí, že používateľ na druhej strane má takisto iPhone, a ušetrí tak odosielateľovi poplatok za SMS správu. iMessage umožňuje prenos správ, dokumentov, multimédií, samozrejme, nechýba ani skupinový čet. Aplikácia iMessage, vlastne skôr prenos správ je založený na proprietárnom protokole APNS (Apple Push Notification Service), ktorý využíva zašifrované spojenie TLS na prenos správ.

Pre iMessage mal Apple slušné problémy ohľadom bezpečnosti a otázky odpočúvania. Napriek tomu, že spoločnosť tieto vyhlásenia rázne odmieta, niektorí bezpečnostní experti tvrdia opak. V rámci svojej krátkej histórie iMessage mal viacero problémov vrátane odosielania správ neželaným kontaktom. Dnes už IM služba od Applu funguje podľa všetkého bezproblémovo.

Verdikt PC REVUE

WhatsApp, Viber, Hangouts, Facebook Messenger a iMessage - päť najobľúbenejších instantmessagingových aplikácií Slovákov a zároveň mnohých ľudí na svete. Samozrejme, existuje mnoho ďalších alternatív k SMS správam či na okamžité posielanie správ a zdieľanie pocitov. Je len na vás, ktorá sa vám najviac pozdáva, ktorá má podľa vás najviac využiteľných funkcií a najmä ktorú využíva aj najviac našich známych. V našom krátkom prieskume na Facebooku PC REVUE nám vyšlo, že dve najpoužívanejšie sú WhatsApp a Viber. Používate ich už aj vy?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať