Image
8.8.2014 0 Comments

Bezpečnostné pásy so senzormi môžu zachrániť život unaveným vodičom

harken.jpg Nositeľná elektronika môže odmerať najrozličnejšie „parametre" používateľa, no je až prekvapujúce, ako málo zariadení z tejto oblasti bolo doteraz zameraných na posilnenie jeho bezpečnosti.

Prototyp nového systému využíva monitorovanie srdcového tepu a dýchania, teda funkcie, aké sú obsiahnuté aj v iných zariadeniach tohto druhu, na upozornenie vodiča, keď zaspáva za volantom.

Systém Harken (Heart and Respiration In-Car Embedded Non-Intrusive Sensors), vyvinutý v Biomechanickom inštitúte v španielskej Valencii, funguje na základe merania srdcového tepu (senzory sú v bezpečnostnom páse) a frekvencie dýchania (senzory sú zabudované do poťahu sedadla) vodiča. Vývoj systému Harken je financovaný z prostriedkov Európskej únie určených na výskum.

Vývojári majú predstavu, že vo chvíli, keď údaje zo senzorov budú naznačovať, že vodič zaspáva, ozve sa alarm, ktorý ho prebudí pred tým, ako stratí kontrolu nad vozidlom.

„Rozdiely v srdcovej a dychovej frekvencii sú dobré indikátory stavu vodiča, pretože majú súvislosť s únavou," povedal José Solaz, riaditeľ inštitútu. „Keď sú ľudia unavení alebo ospanliví, objavia sa zmeny v ich dýchaní a tepovej frekvencii. Harken môže sledovať tieto premenné a upozorní vodiča na nástup príznakov únavy."


Samozrejme, keď sa štandardom stanú samostatne jazdiace automobily, takéto systémy nebudú potrebné. No dovtedy môže Harken ešte zachrániť veľa ľudských životov. V súčasnosti sa uskutočňuje jeho laboratórne testovanie, no výskumný tím by ho čoskoro chcel vyskúšať aj v reálnych prevádzkových podmienkach. Plánuje sa aj jeho komercializácia v blízkej budúcnosti, no nijaký konkrétny termín nebol oznámený.

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá