Image
8.8.2014 0 Comments

Bezpečnostné pásy so senzormi môžu zachrániť život unaveným vodičom

harken.jpg Nositeľná elektronika môže odmerať najrozličnejšie „parametre" používateľa, no je až prekvapujúce, ako málo zariadení z tejto oblasti bolo doteraz zameraných na posilnenie jeho bezpečnosti.

Prototyp nového systému využíva monitorovanie srdcového tepu a dýchania, teda funkcie, aké sú obsiahnuté aj v iných zariadeniach tohto druhu, na upozornenie vodiča, keď zaspáva za volantom.

Systém Harken (Heart and Respiration In-Car Embedded Non-Intrusive Sensors), vyvinutý v Biomechanickom inštitúte v španielskej Valencii, funguje na základe merania srdcového tepu (senzory sú v bezpečnostnom páse) a frekvencie dýchania (senzory sú zabudované do poťahu sedadla) vodiča. Vývoj systému Harken je financovaný z prostriedkov Európskej únie určených na výskum.

Vývojári majú predstavu, že vo chvíli, keď údaje zo senzorov budú naznačovať, že vodič zaspáva, ozve sa alarm, ktorý ho prebudí pred tým, ako stratí kontrolu nad vozidlom.

„Rozdiely v srdcovej a dychovej frekvencii sú dobré indikátory stavu vodiča, pretože majú súvislosť s únavou," povedal José Solaz, riaditeľ inštitútu. „Keď sú ľudia unavení alebo ospanliví, objavia sa zmeny v ich dýchaní a tepovej frekvencii. Harken môže sledovať tieto premenné a upozorní vodiča na nástup príznakov únavy."


Samozrejme, keď sa štandardom stanú samostatne jazdiace automobily, takéto systémy nebudú potrebné. No dovtedy môže Harken ešte zachrániť veľa ľudských životov. V súčasnosti sa uskutočňuje jeho laboratórne testovanie, no výskumný tím by ho čoskoro chcel vyskúšať aj v reálnych prevádzkových podmienkach. Plánuje sa aj jeho komercializácia v blízkej budúcnosti, no nijaký konkrétny termín nebol oznámený.

Zdroj: mashable.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá