Image
8.8.2014 0 Comments

Bezpečnostné pásy so senzormi môžu zachrániť život unaveným vodičom

harken.jpg Nositeľná elektronika môže odmerať najrozličnejšie „parametre" používateľa, no je až prekvapujúce, ako málo zariadení z tejto oblasti bolo doteraz zameraných na posilnenie jeho bezpečnosti.

Prototyp nového systému využíva monitorovanie srdcového tepu a dýchania, teda funkcie, aké sú obsiahnuté aj v iných zariadeniach tohto druhu, na upozornenie vodiča, keď zaspáva za volantom.

Systém Harken (Heart and Respiration In-Car Embedded Non-Intrusive Sensors), vyvinutý v Biomechanickom inštitúte v španielskej Valencii, funguje na základe merania srdcového tepu (senzory sú v bezpečnostnom páse) a frekvencie dýchania (senzory sú zabudované do poťahu sedadla) vodiča. Vývoj systému Harken je financovaný z prostriedkov Európskej únie určených na výskum.

Vývojári majú predstavu, že vo chvíli, keď údaje zo senzorov budú naznačovať, že vodič zaspáva, ozve sa alarm, ktorý ho prebudí pred tým, ako stratí kontrolu nad vozidlom.

„Rozdiely v srdcovej a dychovej frekvencii sú dobré indikátory stavu vodiča, pretože majú súvislosť s únavou," povedal José Solaz, riaditeľ inštitútu. „Keď sú ľudia unavení alebo ospanliví, objavia sa zmeny v ich dýchaní a tepovej frekvencii. Harken môže sledovať tieto premenné a upozorní vodiča na nástup príznakov únavy."


Samozrejme, keď sa štandardom stanú samostatne jazdiace automobily, takéto systémy nebudú potrebné. No dovtedy môže Harken ešte zachrániť veľa ľudských životov. V súčasnosti sa uskutočňuje jeho laboratórne testovanie, no výskumný tím by ho čoskoro chcel vyskúšať aj v reálnych prevádzkových podmienkach. Plánuje sa aj jeho komercializácia v blízkej budúcnosti, no nijaký konkrétny termín nebol oznámený.

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá