Image
28.7.2016 0 Comments

Bezpečnostná spoločnosť zaznamenala výrazný úbytok malvéru. Žeby sa ľudia poučili?

Podľa bezpečnostnej spoločnosti Enigma Software, ktorá sleduje rozšírenosť škodlivého softvéru v USA, bol priemerný mesačný počet infekcií od januára až júla tohto roka o 47 % nižší ako v prvých šiestich mesiacoch roku 2015.

Ide o výrazný pokles, pričom spoločnosť uvádza, že minulý mesiac bol počet infekcií najnižší od apríla 2013. Čiastočne to vraj možno pripísať vyššej uvedomelosti používateľov a osvojeniu lepších bezpečnostných postupov. Ľudia si dávajú väčší pozor pri  klikaní na odkazy a sťahovaní softvéru, sledujú napríklad panely nástrojov, ktoré im boli dodané spolu so stiahnutým softvérom.

Zásluhu na tom majú aj tvorcovia prehliadačov a ďalšieho softvéru, ktorí dodávajú pravidelné bezpečnostné aktualizácie. No a v neposlednom rade je dôvodom aj prechod na surfovanie pomocou smartfónov namiesto počítačov. Používatelia vykonávajú čoraz viac úloh na internete pomocou svojich mobilných zariadení, skracuje sa čas strávený pri PC, čím sa znižuje aj miera infekcie, na druhej strane však narastá riziko infekcie mobilných zariadení.

Jedna oblasť malvéru však nie je na ústupe. Ide o ransomvér, kde sa počet prípadov záškodného šifrovania súborov zvýšil v tomto roku o 8 % v porovnaní s minulým rokom. Hoci v posledných dvoch mesiacoch klesol počet ransomvérových infekcií, podľa Enigma Software ide len o prechodný jav, ktorý potrvá krátko a súvisí so zatknutím množstva kyberkriminálnikov v Rusku.

Zdroj: techradar.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá