Image
4.2.2015 0 Comments

Bezpečnostná chyba umožňuje hackerom otvoriť autá BMW. Pozrite sa ako

bmw_auto.jpg Nemecký výrobca luxusných automobilov BMW zistil vo svojich vozidlách bezpečnostnú chybu, ktorá umožňuje hackerom odomknúť dvere. Chyba sa týka až 2,2 milióna vozidiel Rolls-Royce, Mini a BMW, vyrobených od marca 2010 do 8. decembra 2014. Upozornila na ňu Nemecká asociácia motoristov (ADAC). Jej členovia identifikovali problém, ktorý umožňuje ovplyvňovať autá vybavené softvérom ConnectedDrive pomocou palubnej SIM karty, čipu určeného na identifikáciu oprávnených používateľov mobilných zariadení.

Vodiči BMW môžu použiť softvér a SIM kartu na aktivovanie mechanizmu na zamykanie, ako aj na spustenie ďalších služieb, ako sú napr. dopravné informácie v reálnom čase, on-line zábava či klimatizácia. Bezpečnostné riziko sa objavuje pri prenose dát. Zástupcovia BMW však povedali, že problém sa netýka kritických jazdných funkcií, ako je riadenie či brzdenie. Automobilka zatiaľ nevie o nijakom prípade, kde by táto chyba ohrozila bezpečnosť vozidla.

V posledných rokoch odborníci viackrát kritizovali automobilky, že robia málo na zabezpečenie vnútornej komunikácie vozidiel pripojených k sieti. Upozorňujú, že po narušení bezpečnosti zvonka môžu mať hackeri voľnú ruku na prístup k palubným počítačovým systémom vozidla, ktoré riadia všetko od motora a bŕzd až po klimatizáciu. Je vraj len otázkou času, aby hackeri prenikli do bezdrôtových sietí v autách a zneužili chyby softvéru a ďalšie slabiny na to, aby sa pokúsili ublížiť vodičovi.

Bezpečnostní výskumníci z ADAC boli schopní simulovať existenciu falošnej telefónnej siete, ku ktorej sa vozidlo BMW pokúsilo prihlásiť, čím by sa hackerom umožnila manipulácia s funkciami aktivovanými SIM kartou.

Firma BMW uviedla, že podnikla kroky na odstránenie možnosti narušenia komunikácie použitím rovnakého šifrovanéhoprotokolu HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), aký sa štandardne používa vo webových prehliadačoch na zabezpečenie transakcií pri elektronickom obchode a bankovníctve.

BMW je schopné automaticky aktualizovať svoj softvér ConnectedDrive, keď sa vozidlo pripojí na server BMW Group, prípadne vodič môže vyvolať konfiguráciu služby manuálne. Bezpečnostnú medzeru teda možno podľa vyjadrenia zástupcov automobilky uzavrieť na všetkých vozidlách bez toho, aby bolo treba navštíviť servis.


Zdroj: uk.reuters.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá