12.2.2013 0 Comments

Bezpečné valentínske nákupy: 5 tipov, ako si i počas sviatku lásky zachovať zdravý rozum

Nech už sa tento rok na sviatok sv. Valentína rozhodnete ako dôkaz vašej lásky darovať kvetiny, čokoládu alebo niečo originálnejšie, buďte pri online nákupoch zvlášť opatrní. To všetkým používateľom internetu radí AVG Technologies (NYSE: AVG). AVG upozorňuje, že zákazníci, ktorí nakupujú valentínske darčeky, sú ovplyvnení svojím emočným rozpoložením, čím môžu v zvýšenej miere ohroziť svoje počítače či mobilné prístroje, a tiež svoju online identitu.

Tony Anscombe, Senior Security Evangelist AVG, hovorí: „Emócie súvisiace s valentínskymi prípravami môžu byť príčinou zvýšenej neopatrnosti. Toľko sa sústredíme na vyjadrenie našich citov, že zabúdame na opatrnosť voči nástrahám kybernetických zločincov, ktorí potom môžu našu nepozornosť ľahko využiť. Počas tohto obdobia máme tiež väčší sklon prijímať nevyžiadané žiadosti o priateľstvá na Facebooku alebo emailové ponuky."

Valentín je veľkým dňom nielen pre majiteľov internetových obchodov, ale tiež pre kybernetických zločincov, ktorí sa snažia využiť zvýšenú aktivitu používateľov a spôsobiť prostredníctvom obchodných trikov čo najviac škôd. Medzi aktuálne hrozby patria zavírené príspevky na sociálnych médiách, ako sú worms na Twitteri, napr. pozvánky na sťahovanie valentínskych aplikácií typu „Sú toto vaše fotky?". Populárne sú tiež valentínske spamy, e-pohľadnice a ponuky valentínskych darčekov na poslednú chvíľu. Problém so zháňaním valentínskeho darčeku môže totiž zdanlivo vyriešiť ponuka typu: „Pre rýchle doručenie objednajte ešte dnes a použite tento špeciálny kód na zľavu".

Mnohí tínedžeri i dospelí používajú na surfovanie a online nákupy smartfóny či tablety s displejmi, ktoré neumožňujú zobrazenie celej internetovej adresy, a sú tak zdrojom potenciálneho nebezpečenstva. Práve na koniec legitímnych URL adries totiž kybernetickí zločinci často pridávajú koncovky, ktoré smerujú zákazníkov na škodlivé stránky.

Ďalšie nové nebezpečenstvá pre používateľov mobilných prístrojov predstavujú QR kódy, ktoré propagujú sviatok sv. Valentína. Nebezpečenstvo nečíha v samotných kódoch, ale na ich druhom konci. Po zoskenovaní smartfónom vás QR kód presmeruje rovno na internetové stránky bez zobrazenia URL, prípadne sa vás opýta, či chcete na stránky vstúpiť.

AVG Technologies má pre používateľov 5 tipov, ako bezpečne odosielať i prijímať skutočné valentínske vyznania:

  1. Aby ste včas identifikovali potenciálne nebezpečné emailové odkazy, e-pohľadnice a QR kódy, aktivujte si technológiu na skenovanie odkazov. Tá je súčasťou napr. bezplatného antivírusu AVG AntiVirus Free for Android a automaticky rozpozná škodlivé stránky a preruší proces ešte pred tým, ako bude váš telefón alebo tablet nakazený škodlivým kódom.
  2. Skôr ako pri rýchlej objednávke kvetín zadáte prístupové dáta ku svojej kreditnej karte prostredníctvom domáceho počítača alebo mobilného zariadenia, uistite sa, že stránka je bezpečná. A to tak, že buď rozpoznáte dané URL, alebo že URL začína predponou „http".
  3. Po dokončení nákupu valentínskych darčekov pre vašich milovaných zvážte vymazanie cookies, aby ste podvodníkom nezanechali žiadne stopy.
  4. I keď neustále počúvame o „neškodných" pokusoch o útoky na sociálne médiá, sviatok sv. Valentína je pre kybernetických zločincov skvelou príležitosťou. Odhlasujte sa preto zo sociálnych sietí, ubezpečte sa, že máte nastavené spoľahlivé heslo, aby sa na váš účet nemohol dostať niekto iný.
  5. Dávajte si pozor pri zdieľaní a otváraní valentínskych prianí, odkazov alebo fotografií a videí na sociálnych sieťach. Namiesto milého priania alebo pobavenia by ste totiž svojim najbližším mohli spôsobiť ujmu.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá